2021 Bursaspor İçin Nasıl Geçti

Süper Lig’in 6 şampiyon takımından birisi, Türk futbolunun en köklü ekiplerinden ve altyapılarından Bursaspor için 2021 yılı kelimenin tam anlamıyla bir felaketti.

2018/2019 sezonunda Süper Lig’den düştükten sonra bir türlü toparlanamayan ve yaşadığı mali krizler nedeniyle de maden değerindeki altyapısına yönelme kararı alan Bursaspor, kötü yönetimin ve istikrarsızlığın kurbanı olduğu bir senede aldığı sonuçlarla birlikte daha kötüye gidiyor. 2021/2022 sezonunun ilk devresini küme düşme hattında tamamlayan Yeşil Beyazlılar için tehlike çanları aralıksız çalıyor.

Bursaspor Yok Oluyor

Türk futbolunun en önde gelen kulüplerinden birisi ve Trabzonspor’dan sonra Süper Lig’de şampiyonluk başarısı gösteren tek Anadolu kulübü olan Bursaspor, eski günlerini mumla aradığı bir yılı geride bıraktı. 2020/2021 sezonunu topladığı 46 puanla birlikte 10’uncu sırada tamamladıktan sonra bu sezon daha iyisini yapabileceğine dair bir inançla yola çıkan Yeşil Beyazlılar, resmen bozguna uğradı. 2020/2021 sezonunda takımın başına geldikten sonra belirli bir istikrarı sağlamayı başaran ve sezonu 10’uncu bitiren Mustafa Er ile 2021/2022 sezonunda da devam kararı alan Yeşil Beyazlı yönetim, 1’inci haftada oynanan maçtan sonra Mustafa Hoca ile yollarını ayırdıktan sonra Fatih Tekke ile anlaştı.

Fatih Tekke ile de istediği verimi alamadığını düşünen ve bu nedenle 7’inci haftada bu sefer Özcan Bizati ile anlaşan Bursaspor, Özcan Hoca ile de yola devam edemedi ve devrenin son haftasında oynanan Menemenspor maçı öncesi Tamer Tuna ile anlaşarak kulübü Tamer Hoca’ya teslim etti. 2021 takvim yılı içerisinde toplamda 4 kere teknik direktör değiştiren ve bu teknik direktör değişikliklerinin tamamını 2021/2022 sezonu içerisinde yapan Bursaspor yönetimi, sonucu da ilk devreyi küme düşme hattında bitiren kulüpleriyle aldı. Bursaspor 2021 takvim yılı içerisinde oynadığı 36 TFF 1.Lig maçında 19 mağlubiyet, 5 beraberlik ve 12 galibiyet alarak kötü bir kapanış yaptı. Bursaspor, sahaya çıktığı son 4 maçın tamamında puan kayıpları yaşadı ve ilk devrede oynadığı 18 maçta 19 puan toplayarak 17’inci sırada kaldı.

2021’in Hayal Kırıklığı: Bursaspor Yönetimleri

Türk futbolunun en nadide ve en potansiyelli altyapılarından ve kulüplerinden olan Bursaspor, kötü yönetimlerin bedelini ödedi. Süper Lig’den düştükten sonra diğer liglerde de tutunamayan ve amatöre kadar gerileyen kulüplerin bir gerçek olduğu Türkiye’de verimli altyapısından yetiştirdiği oyuncularıyla birlikte tekrar yükselmeyi sağlayacak bir yapılanmayı yapmak yerine oyuncularıyla kavga eden Bursaspor, her geçen gün daha kötüye gidiyor. Yeşil Beyazlılar, 2021 senesi içerisinde Eintracht Frankfurt’a transfer olan Ali Akman, son anda Fenerbahçe’ye transfer olan Burak Kapacak ve bugünlerde Süper Lig’e transfer olması beklenen İsmail Çokçalış ile münakaşalara girerek hem oyuncularını hem de kendilerini zarara uğrattı. Teknik direktör değişiklikleriyle birlikte takımın belirli bir istikrara kavuşmasını engelleyen Bursaspor Yönetimleri, 2021 senesinde takım adına en büyük hayal kırıklığı oldu.