ALİ AKMAN AVRUPA RÜYASI YÜZÜNDEN KADRO DIŞI KALDI

TFF 1. Lig’de mücadele eden Bursaspor’un genç futbolcusu Ali Akman, sezon sonu için Bundesliga takımları arasında bulunan Frankfurt’a imza attı. Genç oyuncu, Bursa camiası dışında birçok futbol severin beğenisini kazandı. Ancak bu son imza, sansasyonel bir detayı ortaya çıkardı.

Son yıllarda genç futbolcuların, altyapılarında yetiştikleri takımları tercih etmek yerine Avrupa’ya yönelmesi birçok spor insanı tarafından eleştirilen bir konu.

Genç oyuncular, A takıma çıktıkları zaman forma şansı bulamayacaklarını düşünüp kendilerini geliştirmek için Avrupa’ya yöneliyorlar. Öte yandan kulüpler ise alt yapılarında yetiştirmek için birçok fırsat sundukları genç oyuncuların takımlarına para kazandırmadan Avrupa yollarını tutmalarını kabul edemiyorlar.

Son zamanların gözde oyuncusu Ali Akman’da, Türkiye’de kalmak yerine Avrupa’yı tercih eden genç futbolcular arasında.

Frankfurt’un Akman Transferi

Bu sezon, 20 yaş altı futbolcuların Avrupa’yı tercih etme tartışmalarını alevlendiren oyuncu ise Bursaspor’dan Ali Akman oldu. Ali Akman, devre arasında Almanya temsilcisi E. Frankfurt ile sözleşme imzaladı.

Takımı Bursaspor, Akman’ın kulüpte kalmasını isteyerek genç oyuncuya yeni bir sözleşme sunmuştu. Bu anlaşmayı kabul etmeyen Akman, sezon sonuna kadar Bursaspor’da kalacaktı. Ancak Ali Akman E. Frankfurt’la imzaladığı sözleşme sonrasında yeşil beyazlılar tarafından kadro dışı bırakıldı.

Ali Akman, Frankfurt’a transfer olduğu için eski takımı Bursaspor’a yetişme tazminatı olarak 390 bin Euro ödeme yapacak. Genç yıldız, 15 yaşına kadar geçen 3 yıl için 30 bin Euro ve bundan sonra geçirdiği 4 yıl için ise yıllık 90 bin Euro ile toplamda 390 bin Euro tazminat ödemesi yapacak.

Ancak genç oyuncunun tazminat ödeyeceği takım sadece Bursaspor ile sınırlı değil. 12. yaşına girdiği ilk takım olan ve burada filiz lisansı çıkarılan Ali Akman, ilk takımına da 10 bin Euro ödeyecek.

Eğer sezon sonundan önce sözleşme karşılıklı feshedilirse Bursaspor bu tazminat hakkından yararlanamayacak.

Bursaspor’un Haklı Tarafı

Birçok futbol eleştirmeninin kulüpler açısından haklı bulduğu bir konu var. Altyapılardan yetişen genç futbolcuların kulüplerine para kazandırmadan ayrılmaları eleştirilerin odak noktası. Kulüpler, gençlerin gelişmesi ve yetiştirilmesi için onlara sayısız fırsat sunuyor.

20 yaş altı gençler bu fırsatların karşılığını vermeden yani kulüplerine para kazandırmadan ayrılarak Avrupa takımlarında forma şansı bulmak ve kendilerini geliştirmek istiyorlar.

Bursaspor’da bu yüzden sezon sonuna kadar sözleşmesi devam eden Ali Akman’ı kadro dışı bırakarak adeta cezalandırmak istiyor.

Fenerbahçe ve Galatasaray’da da Aynı Senaryo

Genç futbolcuların Avrupa’ya transferi Galatasaray oyuncusu Mustafa Kapı ile alevlendi. Mustafa Kapı, yeteri kadar süre alamadığı için kulüple sözleşme yenilemedi ve geçen sezonun ikinci yarısında kadro dışı bırakıldı. Sezon bittikten sonra genç oyuncu, Lille’ye transfer oldu.

Fenerbahçeli Ömer Faruk Güzel, Galatasaraylı Mustafa Kapı ve Bursaporlu Ali Akman gibi genç yaşta Avrupa’ya gitmek isteyen futbolcular arasında. Ömer Faruk Güzel, geçen sezonun son mücadelesinde kaptanlık pazubandını Emre Belözoğlu’ndan devraldı. Kaptanlığa sahip olan Ömer Faruk yeteri kadar süre bulamadığı için daha fazla süre almak adına gözünü Avrupa’ya dikti.