Arda Güler Son Yılların En Çok Gelişim Gösteren Futbolcusu Oldu

Fenerbahçe’yi 2021 – 2022 sezonunda Portekizli teknik adam Vitor Pereira çalıştırıyordu. Pereira gelir gelmez birçok altyapı oyuncusunu A takıma dahil etmişti. Onlardan birisi de Arda Güler idi.

2005 doğumlu oyuncunun A takım için yetersiz olduğu düşünülüyordu. Fakat, Pereira o dönem 16 yaşında olan oyuncuya süre vermeye başladı. Arda Güler sahada olduğu kısıtlı sürelerde dahi farkını belli etti. Geleceğin yıldızlarından birisi olacağını gösterdi.

Genç Oyuncu Milli Takıma Seçildi

Arda Güler’in bilhassa 2021 – 2022 sezonunda göstermiş olduğu performansa kayıtsız kalmamak mümkün değildi. 2021 yılının Eylül ayından bu yana milli takımın başında olan Stefan Kuntz Arda Güler’i yakından takip ediyordu. Alman teknik adam oyuncuyu hazır olduğu an kadroya çağırmayı düşünüyordu.

Stefan Kuntz Arda Güler’i 2022 yılının Kasım ayında oynanan İskoçya ve Çek Cumhuriyeti maçlarının kadrosuna çağırdı. İskoçya maçını yedek kulübesinde geçiren 2005 doğumlu yıldız Çek Cumhuriyeti maçında oyuna sonradan girdi. 22 dakika süre aldı. Bu sayede, henüz 17 yaşındayken milli formayla tanışmış oldu.

Türkiye geçtiğimiz günlerde Euro 2024 elemelerinde sırasıyla Ermenistan ve Hırvatistan ile karşı karşıya geldi. Arda Güler aday kadroda yer alan isimlerden birisiydi. Genç oyuncu Ermenistan maçında süre alamadı. Ancak, Hırvatistan maçında oyuna 67. dakikada girdi. Bu sayede, milli takımdaki ikinci maçına çıkmış oldu.

Jorge Jesus Arda Güler’i Oynatmadığı İçin Eleştiriliyor

Arda Güler bu sezon Süper Lig’de 10 maçta sahaya çıktı. Söz konusu maçlarda sahada 207 dakika kaldı. Kasımpaşa maçında iki gol atabildi. Buna ek olarak, diğer kulvarlar ile beraber 21 maçta görev yaptı. Şu ana kadar üç gol atıp iki asist yapmayı başardı.

Fenerbahçe’nin Portekizli teknik direktörü Jorge Jesus Arda Güler’e çok fazla forma şansı vermediği için eleştiriliyor. Deneyimli teknik adam genç oyuncunun henüz hazır olmadığını düşünüyor. Arda Güler bu sezon Süper Lig’de sadece iki maça ilk 11’de başladı. Kalan maçlarda oyuna sonradan giren isim oldu. Bunun yanı sıra, Türkiye Kupası’nda Çaykur Rizespor ile oynanan maça da ilk 11’de başladı.

Jorge Jesus genç oyuncuyu UEFA Avrupa Ligi son 16 turunda Sevilla ile oynanan rövanş mücadelesinde ilk 11’de görevlendirdi. Genç oyuncu sahada 84 dakika kaldı. Fakat, takımının elenmesine engel olamadı.

Genç Oyuncuyu Çok Sayıda Kulüp Takip Ediyor

Arda Güler’in talipleri hızla artıyor. Genç oyuncuyu takip eden kulüplerin başında Real Madrid geliyor. Florentino Perez 18 yaşındaki yıldızı ciddi anlamda kadroya katmayı düşünüyor. Buna ek olarak, Paris Saint Germain, Arsenal, Manchester City gibi kulüplerin de Arda ile ilgilendikleri biliniyor.

Genç oyuncunun sözleşmesinde önemli bir madde bulunuyor. Arda Güler bu sezon minimum 1500 dakika süre almadığı takdirde 5 milyon Euro karşılığında serbest kalacak.