Bankalar Birliği Anlaşması ve 4 Büyükler

Mali olarak zor durumda olan Spor Toto Süper lig ekipleri mali disiplini sağlayabilmesi için Türkiye futbol federasyonu kısıtlamalar getirmiş ve her takıma o sezon için her alanda kullanabileceği harcama limitlerini belirlemişti. Bununla birlikte Bankalar birliği ise 4 büyük takımla yapılan anlaşma gereği 4 büyük takım üzerinde ayrı bir denetim ve kontrol mekanizması haline geldi.

Bankalar birliği bu limitlerin üzerine üstlük kulüplerin yapacağı herhangi bir ödemeyi bankalar birliğine bildirmesi gerekiyor. Bu bildirinin ardından bankalar birliği bu ödemeyi kontrol ediyor ve eğer herhangi bir limit aşım durumu ya da usulsüzlük yoksa bu ödemeyi yapıyor. Yani eskiden olduğu gibi ödemelerde yöneticiler cebinden para koyamıyor. 4 büyük kulübün banka hesabında ne kadar para varsa oradan bu ödemeler yapılıyor.

Bunun iyi yönü insanların eskiden düşündüğü gibi kulüplerin kasasından buhar olan paralar olmaması tabi çalmak isteyen her şekilde arkadan dolanıp kılıfını hazırlayabilir. Bununla birlikte kulüplerin banka hesaplar sürekli olarak denetime tabi tutulması.

Bunun kötü yönü ise kulüplerin sahip oldukları para ve bütçeler üzerinde hiçbir tasarrufunun bulunmaması ve her yıl faiz ödemesi yapmak zorunda olması bununla birlikte aynı zamanda herhangi bir oyuncu satışından elde edilen gelirden %50 oranında kesinti yapılarak kulüplerin bankalar birliği yapılandırması sebebi ile ana para ödemesi için kesinti yapılıyor.

Spor Toto Süper Ligde Transfer Dönemi

Spor Toto Süper ligde kulüplerin bulunduğu bu borç batağından kurtulmaları için yapılması gerekenlerden bir tanesi öz kaynak olarak altyapıdan oyuncu yetiştirilip daha sonra bu oyuncuların satışı ile kulüplerin gelir elde etmesi. Kendi altyapısından yetiştirdiği bir futbolcu için kulüplerin harcadığı kaynak göze alındığında aynı bölgeye bir transfer yapılması istendiğinde harcanan kaynak ile kıyaslandığında aradaki ne kadar büyük bir miktarda uçurum olduğu anlaşılıyor.

2022 – 2023 sezonunda ise Türk kulüpleri bir oyuncu transfer etmek istediği bir oyuncu ile maaş görüşmelerinde ve oyuncuların kulüpleri ile olan bonservis pazarlıklarında ince eleyip sık dokumaya başladı. Ülkemizdeki takımlar artık daha dikkatli ve daha akıllıca ihtiyaçlara yönelik transfer çalışmaları yürütüyor. Transferde tabi ki almak kadar satmakta önemli.

Spor Toto Süper Ligde Oyuncu Satışları

Spor Toto Süper lig ekiplerinden ayrılıp yurt dışında takımlara transfer olan Türk futbolcuların listesi ise şu şekilde:

Oyuncu AdıTakımıYeni TakımıBonservis Bedeli
Rıdvan YılmazBeşiktaşGalsgow Rangers4 Milyon €
Emirhan İlkhanBeşiktaşTorino4,5 Milyon €
Ozan TufanFenerbahçeHull City3 Milyon €
Doğukan SinikAntalyasporHull City4 Milyon €
Berat ÖzdemirTrabzonsporEl İttifaq FC2,5 Milyon $
Emre DemirKayserisporFC Barselona Altyapısı2 Milyon €
Enis DestanTrabzonsporWarta PoznanKiralık