Berke Büyüktuncel’den Açıklamalar

Bu sezon hem ING Türkiye Basketbol Ligi’nde hem de FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde başarılı performanslar sergileyen TOFAŞ Basketbol, özellikle FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin medya ekibi tarafından yoğun ilgi görüyor. Belirli bir sistematik ve gelenek üzerine oturtulan takımın bu yapısı en çok öne çıkartılan özelliklerinden biri. Bu sistematik sayesinde altyapısından da verim almayı başaran Bursa temsilcisinin son zamanlarda yetiştirdiği en heyecan verici yetenek olan Berke Büyüktuncel, FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi medya ekibinden David Hein ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdi.

Aile

Türkiye’nin en büyük basketbol değerlerinden biri olan TOFAŞ Basketbol, kurulduğu ilk günden bu yana basketbola sayısız oyuncuyla ve birçok başarıyla hizmet etti.

Çok köklü geleneklere sahip olan ve Bursa için ayrı bir anlam ifade eden kulübün son zamanlardaki en heyecan verici yeteneğiyse Berke Büyüktuncel. TOFAŞ henüz 17 yaşındaki oyuncusundan oldukça ümitli ve Berke Büyüktuncel de bu beklentileri karşılayabilmek adına oldukça fazla çalışıyor.

FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi medya ekibinden David Hein ile bir röportaj gerçekleştiren yetenekli oyuncu, TOFAŞ’ın kendisi için tam anlamıyla bir aile olduğunu belirtiyor. Babasının TOFAŞ fabrikasında çalışıyor olması nedeniyle ayrı bir bağ kurduğunu dile getiren Berke, kulüpte oynamadan önce de taraftar olarak destek verdiğini ifade ediyor.

Bu sezonun başında TOFAŞ Berkan Durmaz ile vedalaşmış ancak Berkan yerine forvet bölgesine bir ekleme yapmamıştı. Bursa temsilcisi bu noktada tercihini Berke’den yana kullandı ve yedek forvet olarak oyuncusuyla tam 5 senelik sözleşme imzaladı.

Kulübünün kendisine olan güvenin farkında olduğunu vurgulayan Berke Büyüktuncel, bu durumun kendisi üzerinde bir baskı yerine özgüven yarattığını ifade ediyor. Şu anda aldığı sürenin içerisinde elinden gelen en iyi performansı göstermek için çalıştığını dile getiren 17 yaşındaki oyuncu, ilk 5 olsun veya olmasın her zaman takımına yardımcı olmak istediğini belirtiyor.

Takımdaki oyunculardan durmadan olumlu şeyler kapmak için uğraştığını ve abilerinin de kendisine yardımcı olabilmek adına çaba gösterdiğini belirten Berke Büyüktuncel, TOFAŞ’a çok yüksek bir aidiyet duyuyor.

Hedefler

Zamanı geldiğinde NBA’de forma giymek istediğini ifade eden Berke Büyüktuncel, en üst seviye olarak gördüğü ligde oynamanın kendisinin hedefi olduğunun altını çiziyor.

Bununla birlikte TOFAŞ Basketbola büyük bir minnet duyduğunu sözlerine ekleyen Berke, başka bir ülkeye, NCAA’ye veya bir Türk kulübüne gitmek istemediğini belirtiyor. TOFAŞ’ın kendisi için çok şey yaptığını ifade eden oyuncu, “TOFAŞ’ta üretildi” yazısını sırtında taşımak istediğini ifade ediyor.

NBA’ye gittiği zaman insanların onun TOFAŞ’tan geldiğinden bahsetmesini istediğini açıklayan Berke Büyüktuncel, bunun TOFAŞ ve kendisi için büyük bir şey olduğunu ifade ediyor.

Umarız Berke Büyüktuncel’in TOFAŞ’a duyduğu muhabbet ve aidiyet meyvelerini verir ve yetenekli genç oyuncu NBA’de TOFAŞ’ı gururla temsil etmeyi başarır.