Brezilya Belçika Karşısında Zorlanmadı

2023 yazı, voleybol severler için beklenenden bile daha iyi geçti. Bilhassa Türk izleyicilerin bu yaz çok güzel başarılar izlediklerini söyleyebiliriz. Filenin Sultanları, önce Milletler Ligi’nde şampiyon oldu. Ardından, Avrupa Şampiyonası’nda şampiyonluk yaşayarak ülkeye haklı bir gurur yaşattı. Milli takımımız, son olarak, Japonya’daki olimpiyat elemelerinden alnının akıyla çıktı. Japonya’yı 3-1 mağlup eden Türkiye, turnuvanın bitimine bir maç kala 2024 Paris Olimpiyatları’nda yer almayı garantiledi.

Türkiye’nin Japonya’dan önceki rakibi Brezilya oldu. Bu maçın çok çekişmeli geçeceği düşünülüyordu. Ancak, Türkiye, Brezilya’ya şans tanımadı. Milli takımımız, bu maçı 3-0 kazanarak tabiri caizse gövde gösterisi yaptı. Türkiye karşısında moral bozacak türden bir yenilgi alan Brezilya, 23 Eylül 2023 günü Belçika ile karşı karşıya geldi. Gelin, bu maçta yaşananlara bir göz atalım!

Üç Setlik Maçın Kazananı Brezilya Oldu

Brezilya – Belçika maçının favorisini tahmin etmek çok zor değil! Brezilya, her ne kadar Türkiye karşısında kötü bir mağlubiyet alsa da Belçika’yı yenebilecek güce sahipti. Voleybol severler, Brezilya’nın rakibine yirmili sayıları dahi göstermeyeceğini düşünüyorlardı. Böyle düşünenler yanılmadılar. Türkiye mağlubiyetinin vermiş olduğu hırs ile sahaya çıkan Brezilya, rakibine göz açtırmadı.

Ze Roberto’nun öğrencileri, ilk setten 25-18 galip ayrıldılar. İkinci sette daha iyi olan taraf Brezilya idi. Rakibine göz açtırmayan Brezilya, bu seti de 25-14 kazanarak setlerde durumu 2-0’a getirdi. Voleybol severler, Belçika’nın üçüncü sette bir sürpriz yapıp yapamayacağını düşünüyorlardı. Fakat, söz konusu sürpriz gerçekleşmedi. Brezilya, son seti 25-20 kazanarak maçtan 3-0 galip ayrıldı.

Gabi Maçın En Skorer İsmi Oldu

Ze Roberto, Belçika karşısında takımını sahaya beklenen bir ilk altı ile çıkardı. Roberta Silva, Rosamaria Montibeller, Gabi, Julia Bergmann, Thaisa ve Diana Duarte, ilk altıda görev yapan isimlerdi. Takımın liberosu olarak sahaya çıkan isim her zaman olduğu gibi Nyeme oldu.

Takdir edersiniz ki, Brezilya ile Belçika arasında ciddi bir kadro kalitesi farkı bulunuyor. Bu maça damga vuran isim Gabi oldu. 29 yaşındaki oyuncu, maçı 19 sayı ile tamamladı. 16 hücum, iki servis ve bir blok sayısı aldı. Gabi’nin ardından Brezilya’nın en skorer ismi Thaisa oldu. 36 yaşındaki oyuncu, maçı on sayı ile tamamladı. Takımına altı hücum, üç blok ve bir de servis sayısı kazandırdı. Performansları ile eleştiri konusu olan Julia Bergmann ve Rosamaria Montibeller, maçı sekiz sayı ile tamamlayan isimlerdi. Türkiye karşısında kötü bir performans ortaya koyan Diana Duarte, bu maçı altı sayı ile bitirdi.

Belçika hakkında güzel şeyler söylemek zor! Takım, bilhassa Britt Herbots’un eksikliğini hissediyor. Bu önemli maçta Belçika’nın en skorer ismi Manon Stragier oldu. 24 yaşındaki oyuncu, maçı on sayı ile tamamladı. Belçika’da bu isim dışında öne çıkan biri yoktu.