Bursaspor 59. Yaşını Kutladı

Türk futbolunun en önemli kulüplerinden biri olan Bursaspor adına 2021/2022 sezonu gerçekten felaket olarak geçti ve kulüp TFF 2.Lig’e düşmekten kurtulamadı. Yeşil Beyazlı ekip birçok yatırım yapmasına rağmen büyük bir hezimete uğrarken, bu durum farklı bir drama yaratmış oldu. Zira Bursaspor, 1 Haziran tarihi itibariyle 59’uncu yaşını kutladı.

Çınar 60’a Dayandı

1 Haziran 1963’te Acar İdmanyurdu, Akınspor, İstiklal, Pınarspor ve Çelikspor’un birleşmesiyle kurulan Yeşil Beyazlı kulüp tarihinin en sıkıntılı, en içinden çıkılmaz günlerini yaşıyor.

Bugüne kadar birçok badireyi atlatan Bursaspor, Süper Lig şampiyonu apoletiyle önümüzdeki sezon tarihinde ilk kez TFF 2. Lig’de mücadele edecek. Merhum başkan İbrahim Yazıcı’dan sonra bir türlü iyi yönetilemeyen ve en sonunda 1 milyar lirayı aşkın borç, hacizler, icralar, takımdan kaçan futbolcular, transfer yasakları ve ipoteklerle karşı karşıya kalan Bursaspor eski şaşalı günlere dönmenin hayallerini kuruyor.

Bursa temsilcisi İbrahim Yazıcı’dan sonra kötü yönetilmekten daha da kötü art niyetli, ne idüğü belli olmayan insanlar tarafından yönetildi ve bu insanlar kulübü tam anlamıyla gasp ettiler. Yeşil Beyazlı ekip geçen sezon altyapısından yetişen oyuncularla Süper Lig hedefine dahi yaklaşırken bu sezon anlamsız pek çok transferle daha da ciddi bir maddi yükün içerisine sokuldu ve bu sezon TFF 1.Lig‘den düştü. Bu bağlamda öne çıkan kötü isimse kuşkusuz ikinci başkan olarak görünen Emin Adanur’dan başkası değildi.

Dolandırıcı Çıktı

Adanur, önce kulübün transfer tahtasını açtırdı sonra da birbiri ardında transferler yaparak iddialı bir kadro kurdu.

Kulüpteki üyeliği 3 yılı bulmadığı için başkan seçilemeyen, yönetime girerek ikinci başkan olan Adanur’un, fiili olarak Bursaspor Başkanlığı yaptığı kent kamuoyunca biliniyor. Transfer tahtasını açtırabilmek için kulübe nakit girişi sağlayan Adanur, sportif başarısızlık nedeniyle eleştiri oklarının hedefi oldu ve istifa etti. Adanur’un, istifasından önce genç futbolcuları Trabzonspor’a satarak, yönetime girdiğinde sağladığı nakit parayı tahsil ettiği belirtiliyor.

Mustafa Bozbey’in ailesinin yönetiminde olduğu kooperatifin Nilüfer ilçesi Balkan Mahallesi’nde yer alan arsadaki  8 bloktan oluşan inşaatta, 2021 yılında sattığı dairelerin hak sahipleri, aynı dairelerin farklı kişilere de satılması, teslim işlemlerinin yapılmaması ve tapuların verilmemesi üzerine savcılığa başvurdu.

Mağdurların ifadelerinin ardından, Bursa Emniyet Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Amirliği’ne müzekkere yazılarak Adanur ve Demirtaş’ın ifadeye çağrılması istendi. 1 ayı aşkın süre önce yazılan müzekkereye rağmen, Adanur ve Demirtaş’ın ifadeleri dosyada görünmüyor. İddiaya göre iki isim de henüz ifade vermedi.

Cumhuriyet Başsavcılığı, 28 Nisan’da Bursa Emniyet Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Amirliği’ne müzekkere yazarak Adanur ve Demirtaş’ın ifadeye çağrılmasını istedi.

Aradan geçen 1 ayda Adanur ve Demirtaş’ın, “nitelikli dolandırıcılık” ve “özel belgede sahtecilik” suçlamalarına karşılık ifadeleri dosyaya girmedi. Bakalım Bursaspor eski ikinci başkanı adına süreç nasıl bir hâl almış olacak?