Bursaspor Adanaspor’a Konuk Oluyor

2021/2022 sezonunun ilk devresinde en çok sancı çeken takımlar arasında rahatlıkla sayılabilecek Bursaspor’un sık yaptığı teknik direktör değişikliklerinden ağzı yanmış durumda. Bu nedenle net bir hoca olarak Tamer Tuna’yı takımın başına getiren ve genç teknik adamla ilk devredeki son maç olan Menemenspor karşısında sahneye çıkan Bursaspor, devre arasında hocasıyla daha fazla vakit geçirme ve onun istediklerini anlamaya zaman buldu. Bu çalışmanın ilk ciddi testini ikinci devrede oynayacağı ilk maçta verecek olan Bursaspor, İstanbul’da oynanacak maçta Adanaspor’un konuğu oluyor.

2022 Model Bursaspor

Türk futbolunun en değerli kulüplerinden Bursaspor, Süper Lig’den düştükten sonra doğru kararlar alamamanın zararlarını orta vadede gördü ve ligdeki 3’üncü sezonunda ilk devreyi küme düşme hattında tamamladı.

Birçok kez teknik direktör değişikliğine giden ve bu nedenle istikrarı sağlayamayan Bursa temsilcisinde, 2021’in geride kalmasıyla birlikte artık bu yanlış kararların ve yanlış kararları aldıran kötü yöneticiliğin de geride kaldığına inanılıyor.

Bu doğrultuda sezonun ikinci devresinde daha iyi işler çıkarabilmesi adına Tamer Tuna’ya emanet edilen takım, 45 yaşındaki teknik adamın takımla zaman geçirdikten sonraki ilk sınavında Adanaspor ile karşı karşıya geliyor.

Adanaspor’un stadındaki zemin bakımı nedeniyle İstanbul Esenyurt Necmi Kadıoğlu Stadyumu’nda oynanacak maçta Bursaspor’un tek hedefi yeni hocasıyla birlikte işlerin değiştiğine dair görüntüyü üzgün Bursaspor taraftarına göstermek ve onları 3 puanla sevindirmek. 8 Ocak 2022 Cumartesi günü saat 16’da başlayacak maçta Bursaspor’un tek eksiği çapraz bağ sakatlığı nedeniyle sezonun geri kalanında da forma giymesi pek mümkün olmayan Ramazan Keskin.

Tamer Tuna Bursaspor’a Nasıl Etki Eder?

Mustafa Er, Fatih Tekke, Özcan Bizati ve Tamer Tuna… Bu isimler Bursaspor’un 2021/2022 sezonunda TFF 1.Lig’de nitelikli işler çıkartabilmesi ve Bursaspor’u hak ettiği yerlere çıkarabilmesi adına takımın başına getirdiği teknik direktörler.

7 haftada 3 farklı teknik direktörle çalıştıktan sonra bir süre Özcan Bizati ile devam eden Bursaspor’da artık Tamer Tuna’ya emanet edilen takımın üst sıralara tırmanması bekleniyor ancak bunun için kısa vadede kötü sonuçlar gelse bile 45 yaşındaki teknik direktöre sabredilmesi gerektiğini istatistikler de ortaya koyuyor.

Süper Lig’deki ilk teknik direktörlük tecrübesini Şenol Güneş’in ekibinden ayrılarak Göztepe’de yaşayan Tamer Tuna, Sarı Kırmızılı takımın başında çıktığı 35 maçta 1.40 gibi Göztepe’nin kadro kalitesine göre oldukça iyi bir puan ortalaması yakalamayı başarmıştı.

Kariyerinin en iyi ortalamasını 2019/2020 sezonunun devre arasında aldığı ve 2020/2021 sezonunun başında ayrıldığı Antalyaspor başında yaşayan 45 yaşındaki teknik adam burada da 1.55 puan ortalaması yakalamıştı. Bu deneyim Tamer Tuna’nın Bursaspor’da ateşten gömlek giymeden önceki son çalıştırdığı takım olmuştu.

Bununla birlikte Sivasspor’da da kısa bir kariyeri olan Tamer Tuna’nın kariyerinin en kötü istatistiğini burada yaşadığı ve 1 puan ortalamasının altında kaldığı görülüyor.

Bursaspor, ilk başlarda gelebilmesi muhtemel kötü sonuçları bahane ederek tekrar bir teknik direktör değişikliğine gitmek isterse sezonun ilk yarısındaki teknik direktör performansını hatırlayarak bu isteğinden vazgeçebilir.