Bursaspor Avantaj Değerlendiremiyor

İki maç, iki rakip, iki avantaj ve alınan iki mağlubiyet… Bursaspor’un önce Tuzlaspor, sonra da Ankaragücü karşısında oynadığı maçların özeti tamamen bu. Ligin 25’inci haftasında 9 kişi kalan Tuzlaspor’a gol atamayıp bir de sahadan mağlup ayrılan Bursa temsilcisi, 26’ıncı haftada konuk olduğu Ankaragücü karşısında öne geçmesine rağmen mağlup oldu. İki maçta da elindeki fırsatları değerlendirebilen bir Bursaspor’u görmek gerekirken, takım artık çok daha derin bir hayal kırıklığı içerisinde.

Travmalar Silsilesi

Sezona Süper Lig hayalleriyle başlayıp TFF 1.Lig’de kümede kalma hayalleriyle devam eden Bursaspor’un bulunduğu durum içinden çıkılabilecek gibi değil.

Yeşil Beyazlı ekipte devre arasında göreve getirilen Tamer Tuna da takımın kötü gidişatına merhem olamadı ve artık onun da görevi tartışılmaya başlandı. Bununla birlikte Bursaspor’un bu gidişatı adına en büyük sorumlunun Tamer Tuna olarak görülmesi de günah keçisi arayışından başka bir şey değil.

Neredeyse baştan ayağa yeni bir kadro kuran Bursaspor, 26’ıncı hafta maçında Ankaragücü’nün konuğu oldu. İki kardeş camianın karşı karşıya geldiği maçta kazanan da ev sahibi Ankaragücü oldu ancak maçın kaybedilmesinden daha çok nasıl kaybedildiğinin görülmesi önemli.

Geçtiğimiz hafta Tuzlaspor karşısında sayısız fırsat kaçıran Bursaspor, Ezeh’in taç çizgisi üstünden attığı akıl almaz golle sahadan 1-0 mağlup ayrılmıştı. 9 kişi kalan rakibini yenemeyen Bursa temsilcisinde oyuncuların o travmayı atlatamadığı da ortada.

Zira takım Ankaragücü karşısında bu sefer daha açık bir rakibe oynamanın da avantajlarını değerlendirerek 1-0 öne geçmeyi başardı ancak 1 dakikada 2 gol yiyerek sahadan 2-1 mağlup ayrıldı.

Bursaspor’un tüm normallerini bozan, normale dair hiçbir hareketleri olmayan yöneticiler bu sayede takımın normal bir şekilde mağlup olmasına bile engel oldular. Bursaspor, tarihi boyunca belki bir daha hiçbir zaman bu kadar anormal bir süreçten geçmeyecek.

Büyük Kayıplar

Hem Tuzlaspor hem de Ankaragücü karşısında eline geçen fırsatları değerlendiremeyen Bursaspor adına işler artık çok daha zor. Yeşil Beyazlı ekip, bir sonraki haftayı da bay geçecek ve altında yer alan takımların oynadıkları maçlardan mağlubiyetle ayrılmasını umut edecek.

Ancak Altınordu bir yana Denizlispor’un Samsunspor’dan 5 gol yiyerek mağlup olmasına rağmen genel olarak verdiği umut Bursaspor’dan çok daha iyi.

Bursaspor’da kim ayak kim baş, takım ne oynuyor ve nasıl oynuyor hiçbir fikir yok. Yeşil Beyazlı ekibin odaklanması sıkıntılı, bitiriciliği sıkıntılı, psikolojisi hepsinden daha da sıkıntılı.

Yönetim katında bitmek tükenmek bilmeyen problemler, saha kenarında ne yapacağını bilmeyen bir teknik adam ve sahada umutsuz, travma yaşayan oyuncular Bursaspor’un şu anki durumunu özetliyor.

Bir zamanların Süper Lig şampiyonu, Türkiye’nin 5’inci büyüğü ve Bursa’nın en büyük spor markalarından biri olan Bursaspor’un içine düştüğü bu cendereden çıkmasını sağlayacak formülü ise bilen duyan yok.