Bursaspor Basketbol Tarih Yazıyor

Bu sezon FIBA EuroCup’ta oldukça dikkat çeken takımlardan biri olan Frutti Extra Bursaspor, turnuvanın grup aşamasını başarıyla tamamladıktan sonra Son 16 Turu’nda Partizan ile eşleşmişti. Turnuvanın en büyük favorisi karşısında unutulmaz bir galibiyete imza atan Yeşil Beyazlı takım, bu sayede Çeyrek Final aşamasına yükselmeyi başarmıştı. 27 Nisan tarihinde oynanan Çeyrek Final müsabakasında turnuvanın bir diğer favorisi olan Cedevita Olimpija Ljubljana ile karşı karşıya gelen Bursa temsilcisi Litvanya temsilcisini de mağlup ederek inanılmaz bir iş daha başardı ve adını Yarı Final aşamasına yazdırdı.

Destansı Sonuçlar

Bu sezon ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde de FIBA EuroCup’ta da oldukça dikkat çeken işler yapmayı başaran Frutti Extra Bursaspor, Avrupa mücadelesinde destan yazmaya devam ediyor.

Yeşil Beyazlı ekip grup aşamasını başarıyla tamamladıktan sonra Son 16 Turu’nda turnuvanın en büyük favorisi olan ve Fenerbahçe Beko’nun eski koçu Zeljko Obradovic tarafından yönetilen Partizan ile eşleşmişti.

Bu aşamada turnuvaya veda edileceği düşünülen Bursa temsilcisi, turnuvanın en büyük favorisini dize getirmeyi başarmış ve Avrupa basketbolunun son dönemlerine en büyük damgayı vurmuştu. Bu galibiyetten sonra Çeyrek Final aşamasına yükselen Frutti Extra Bursaspor, Son 16 Turu’nda bir diğer temsilcimiz Türk Telekom Basketbol’u mağlup eden Cedevita Olimpija Ljubljana ile eşleşmişti.

Turnuvanın bir diğer favorisi olan Litvanya temsilcisiyle 27 Nisan tarihinde karşı karşıya gelen Dusan Alimpijevic’in takımı, rakibine yine şans tanımadı ve sahadan 83-85’lik skorla galip ayrılarak Yarı Final aşamasına yükseldi.

Kimsenin tahmin dahi edemeyeceği iki başarılı sonuç alarak turnuvanın son 4’üne kalan Frutti Extra Bursaspor, Yarı Final aşamasında İspanyol ekibi Andorra ile karşı karşıya gelecek.

Bursaspor’da Derek Needham 20 sayı, John Holland 16 sayı, Onuralp Bitim 14 sayı, Andrew Andrews 12 sayı, David Dudzinski 10 sayı buldu.

Cedevita Olimpija Ljubljana’da Yogi Ferrell 20 sayı, Jacob Pullen 15 sayı, Zach Auguste 13 sayı, Edo Muric 12 sayı, Jaka Blazic 10 sayı, Alen Omic 9 sayı üretti.

Unutulmaz Sezon

Bursaspor’un futbol şubesinin baş aşağı gittiği bir dönemde basketbol tarafının bu kadar iyi bir performans sergiliyor olması gerçekten takdire şayan. Frutti Extra Bursaspor sadece Türkiye’den değil Avrupa’nın hemen hemen her yerinden ilgiyle ve merakla takip edilen bir kulüp haline geldi.

Partizan ve Cedevita Olimpija Ljubljana gibi iki zorlu rakip gerçekten bu aşamalarda üst üste geldiği zaman buradan ilerleyebilmek çok zordur ancak Bursa temsilcisi zoru başararak Yarı Final aşamasına kadar yükselmeyi başardı.

Ne Sırplar ne de Litvanyalılar temsilcimizin bu galibiyetleri alabileceğini tahmin dahi edememişlerdi. Hele ki Cedevita Olimpija Ljubljana’nın son dönemdeki hücum gücü düşünüldüğünde Frutti Extra Bursaspor taraftarlarına tam anlamıyla unutulmaz bir sezon yaşattı.