Bursaspor Bozguna Uğradı

TFF 1.Lig’in 24’üncü haftasında aldığı Samsunspor beraberliğiyle birlikte 2 maç üst üste kaybetmeyen Bursaspor ciddi bir moral yüklemesi yapmıştı. Yeşil Beyazlı ekip ligin 25’inci haftasında kendi sahasında Tuzlaspor’u konuk etti. Tuzlaspor’un hem ilk yarı hem de ikinci yarıda bir kırmızı kart görerek 9 kişi kaldığı maçta Bursaspor’un hücum varyasyonlarındaki etkisizliği başına bela oldu. Maç tamamen Bursaspor’un kontrolünde devam ederken yarım şans olarak bile nitelendirilemeyecek bir pozisyonda taç çizgisinin yakınlarından Bursaspor kalesini yoklayan Francis Ezeh, takımını 1-0 öne geçirdi ve maç 9 kişi Tuzlaspor’un galibiyetiyle sona erdi.

Beceri Farkı

Uzun bir aradan sonra aldığı Altınordu galibiyetiyle birlikte moral bulan ve zorlu Samsunspor deplasmanından beraberlik kopararak yükselişe geçmeye başlayan Bursaspor, TFF 1.Lig’in 25’inci haftasında şoka uğradı.

Kendi sahasında Tuzlaspor’u konuk eden Bursa temsilcisi, maçın başından sonuna kadar topun sahibi olduğu maçta rakibine 1-0 mağlup olmaktan kurtulamadı. Tuzlaspor’un iki kırmızı kart görerek 65 dakikasını 10 kişi, 25 dakikalık kısmını da 9 kişi oynadığı maçta hücumda bir türlü etkili işler yapamayan Bursaspor, gömülü Tuzlaspor savunmasını başarıyla açamadı.

Tuzlaspor karşısında tempo yapamadığı için amiyane tabirle takımın savunmasını çalkalayamayan Bursaspor, ceza sahası içinde denediği hücum varyasyonları üzerinden etkili olmaya çalıştı. Ancak bu ataklardan sonuç alamadı ve bir türlü Tuzlaspor kalesinde etkinlik sergileyemedi.

Tuzlaspor ise 9 kişi kalmanın etkisiyle birlikte direkt olarak 1 puanı hedefleyen bir oyun sergiledi. Kaleci vuruşlarında takımın oyuncusu olmayan yerlere toplar atıldı ve Bursaspor’u ileri hata çekmek planlandı. Asıl hedef bu şekilde oluşabilecek bir yarım şansı değerlendirmekti.

Ve futbolun şansı da Tuzlaspor’a güldü. Konuk ekip, 87’inci dakikada ara transfer döneminde Adana Demirspor’dan kiraladığı Francis Ezeh ile golü buldu. Ancak bu gol öyle böyle bir gol değildi. Tam olarak taç çizgisinin üstünden Bursaspor kalecisinin kalesinin ilerisinde olduğunu fark eden Ezeh, o mesafeden çıkardığı şutla birlikte takımını 1-0 öne geçirdi.

Bursaspor’un 10 kişiyle birçok kez kale ağzından yapamadığını, Ezeh yaklaşık 50 metreden yapınca maçın kazananı da daha becerikli olan Bursaspor oldu.

Yıkım

Bu maçtan kaynaklı olarak Bursaspor’un bir yıkım yaşayacağına şüphe yok. Takım kendisini 9 kişiyi dahi yenemeyen bir ekip olarak görecektir ve bu durum kuvvetle muhtemel bir sürü olumsuzluğa sebep olacaktır.

Üstlerinde çok ciddi bir baskı hisseden Bursasporlu oyuncular, daha maç bitmeden bile birbirlerine kızmaya ve neden pas verilmediğine ya da şut çekildiğine dair birbirlerine sitem etmeye başlamışlardı bile.

Bursaspor taraftarının da takımlarını desteklemeye geldiği bir günde gördükleri bu oyun ve tablo kesinlikle hoşlarına gitmeyecek. Bursaspor, bu mağlubiyeti ne kadar kısa bir süre içerisinde unutabilirse takımın önümüzdeki maçlarda yaşaması muhtemel kayıplar da o kadar kısalır.