Bursaspor Hem Topu Hem 3 Puanı Aldı

Spor Toto 1. Lig’in 29’uncu haftasında yeşil beyazlı Bursaspor, kırmızı beyazlı rakibi Balıkesirspor’u Bursa’dan eli boş gönderdi.

Maçın ilk bölümünde 0 – 1 geri düştükten sonra takdire şayan bir geri dönüş yapan takımımız, galibiyeti aldı. Peki ligin en zayıf takımı karşısında oyun tatmin etti mi? Cevap istatistiklerde…

Top Daha Çok Yeşil Beyazlılarda

Bursaspor ile Balıkesirspor arasında oynanan Spor Toto 1. Lig 29’uncu hafta mücadelesinin istatistik kağıdı, tabelada yazan skoru destekleyen cinsten.

Her ne kadar maçın ilk bölümünde rakibi Balıkesirspor’dan beklenmedik bir gol yemiş olsa da teknik direktör Mustafa Er’in öğrencileri oyun olarak daha üstün olan taraf olmayı başardılar. Bu üstünlük saha içinde görülebildiği gibi istatistik kağıdına da yansıdı.

Buna göre yeşil beyazlı Bursa temsilcimiz, kırmızı beyazlı rakibi karşısında %60 ile topla oynadı. Topla oynama oranlarından bu üstünlüğünü pas sayılarında da gösteren teknik direktör Mustafa Er’in öğrencileri, 90 dakikayı 521 pas ile bitirdiler.

Bu pas sayısına genelde %81’lik isabet oranıyla ulaşan takımımız, kullandığı pasların 50 tanesini de uzun menzilli olarak denedi. Bursaspor açısından düşündürücü noktalardan biri ise genelde %81 olan pas isabet oranının, rakip yarı sahada %66’ya kadar düşmesiydi.

Yeşil Beyazlılar bunun yanında rakip ceza alanına tam 27 orta girişiminde bulundular. Bu ortaların %30’u isabet buldu. Öte yandan Balıkesirspor ise yaptığı 11 ortada %55 gibi yüksek bir isabet oranı yakalayarak takımımız karşısında fark yarattı. Fakat onlar da genel pas isabet oranında sınıfta kaldılar. Teknik direktör Giray Bulak’ın ekibi, maç boyu yaptıkları 350 pasta yalnızca %68’lik bir isabet oranı yakalamayı başarabildiler.

Pas oranları ve isabet sayılarının yanı sıra maçtaki mücadeleyi yansıtan iki istatistikte ise neredeyse eşit bir oran vardı. Buna göre Bursaspor, Balıkesirspor ile girdiği ikili mücadelelerde rakibine çok az bir farkla üstünlük kurabildi. %53 ile ikili mücadeleleri kazanan takımımız, hava toplarında ise rakibiyle eşit sayıya ulaştı. Maçtaki hava topu mücadelelerinin %50’sini kazanan Mustafa Er’in öğrencileri, bu sayıları daha yukarı çekemedikleri için haddinden fazla sıkıntı yaşadılar denebilir.

Bursaspor Hücumda Farklıydı

bursaspor

Mücadele istatistiklerinin bu kadar yakın olmasının yanında hücum istatistikleri ise bir hayli farklıydı. Maçtan 2 – 1’lik galibiyetle ayrılan yeşil beyazlı ekibimiz, bu galibiyeti elbette hücum performansına bağlı.

Aslına bakılırsa rakip Balıkesirspor’un Spor Toto 1. Lig’deki durumu da düşünüldüğünde, Bursaspor’un çok da tatmin edici bir performans ortaya koymadığı söylenebilir. Rakip kaleye maç boyunca 18 şut çeken takımımızın bu şutların 11’ini ceza sahası içinden denemesi iyi haber. Bu istatistik, takımın rakip ceza alanına girmekte zorluk yaşamadığını gösteriyor.

Ancak 18 şutta sadece 6 isabet sağlanabilmesi ise teknik direktör Mustafa Er ve ekibini, takımın bitiriciliği noktasında muhtemelen düşündürüyordur. Diğer yandan Balıkesirspor’un toplam 2 isabetli şutundan 1 gol çıkarması da bu maç özelinde şansın onların yanında olduğunu gösteriyor.

Buna karşın maçlar şans ile kazanılmıyor…