Bursaspor Ligde Çok Hayati Bir 3 Puan Aldı

Spor Toto 1. Lig’e verilen aranın ardından Bursaspor, sahasında Altınordu’yu ağırlayarak nihayet saha dışı tartışmalardan sıyrılıp saha içine dönmeyi başardı.

Ocak döneminden beri türlü badirelerle uğraşan ve taraftarlarını kahreden Yeşil Beyazlılar, nihayet onlara kutlama yapabilecekleri bir neden verdi.

Spor Toto 1. Lig’de küme düşme yarışının en kritik maçlarından birinde teknik direktör Tamer Tuna ve öğrencileri, Hüseyin Eroğlu önderliğindeki rakiplerini alt etmeyi başardı.

Bu galibiyetle Yeşil Beyazlılar, Spor Toto 1. Lig’de puanlarını 23’e yükselterek küme düşme hattının 1 basamak üstüne çıktılar.

Öte yandan İzmir temsilcisi Altınordu ise kötü gidişini sürdürdü. Bursa karşısında yenilerek son 5 haftadaki 4. mağlubiyetini alan teknik direktör Hüseyin Eroğlu’nun takımı adeta serbest düşüşe geçti.

Bu galibiyette elbette futbolcular kadar, bu zorlu süreçte yapayalnız kalıp takıma sahip çıkan teknik direktör Tamer Tuna’nın da büyük payı vardı. Zira tecrübeli hoca, öldü denilen bir hastayı ayağa kaldırdı.

Bursaspor Üstünlüğü İlk Yarıdan Sağladı

Maçın ilk tehlikeli atağı dakikalar 19’u gösterirken Bursaspor’dan geldi. İsmail Yüksek pasında, sağ kanatta iyi pozisyon alan Namiq Alasgarov’u gördü. Namiq Alasgarov, Altınordu kalesine doğru yöneldi ve şutunu çekti.

Ancak yandan auta çıktı ve Tamer Tuna’nın öğrencileri bu ilk tehlikeden yararlanamadı.

19’uncu dakikada bu pozisyonu değerlendiremeyen Namiq Alasgarov, bundan 9 dakika sonra ise sahneye çıktı ve takımını öne geçiren golün asistini yaptı.

Namiq Alasgarov’un pasında topu alan Hasan Ayaroğlu yaptığı şık vuruşla Altınordu kalecisi Ali Emre Yanar’ı mağlup etti. Yeşil Beyazlılar, Hasan Ayaroğlu sayesinde günlerdir çile çeken Bursaspor taraftarlarını biraz olsun mutlu edebildi.

Bu golün ardından üstünlüğü Altınordu’ya hiç kaptırmayan Bursaspor, farkı arttırmak için rakip kaleye yüklendi.

Teknik direktör Hüseyin Eroğlu ve öğrencileri, Yeşil Beyazlılar’a cevap veremedi. Özellikle Namiq Alasgarov, ilk yarının en etkili ismiydi.

Dakika 38’de ceza sahası dışından Ali Emre Yanar’ın koruduğu kaleyi yoklayan Namiq Alasgarov, ne yazık ki çerçeveyi üst direkten buldu.

İlk yarının son pozisyonunda ise golü atan oyuncu Hasan Ayaroğlu’nun skoru arttırma denemesine Altınordu kalecisi Ali Emre Yanar engel oldu.

İkinci Yarı Sessiz

bursaspor

Teknik direktör Tamer Tuna ve öğrencileri, skoru korumanın ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu biliyorlardı. Bunun için oyun disiplininden kopmadan maçın kalan kısmının oynanması gerekiyordu.

Altınordu ise küme düşmemek için her puana muhtaçtı.

61. dakikada Altınordulu Kürşad Sürmeli, kalecimiz Erhan Erentürk’ü yoklasa da bu pozisyondan yeşil beyazlı file bekçisi başarılıydı.

Bu pozisyona Mert Yılmaz ile karşılık veren ev sahibinin şutunda, ağlar ve Bursa arasına Altınordu defansı girdi.

Dakikalar 70’i gösterdiğinde ise Hasan Ayaroğlu inanılmazı kaçırdı. Kaleci Ali Emre Yanar ile karşı karşıya kalan başarılı orta saha, zoru başarıp top ağlara yollayamadı ve maçı koparma şansını tepti.

Bu pozisyonun sonrasında karşılaşmada başka tehlikeli pozisyon olmayınca, Bursaspor çok büyük öneme sahip bir 3 puanı cebine koydu.