Bursaspor Ozan Tufan’dan Pay Alacak

Bursaspor bu sezonu maalesef başına gelen talihsizlikler sonrasında oldukça başarısız bir şekilde geçirdi. 2019/2020 sezonunda nerdeyse yeniden Süper Lig’e çıkacakken başaramamıştı. Sonrasında da TFF 1. Lig’e tutunmakta bile zorlandı. Bu sezon maalesef tutunmayı başaramadı ve TFF 2.Lig’e düşen takımlardan birisi oldu.

Bu durumun yaşanmasında tabii ki mali problemlerin payı oldukça büyük. PTT 1. Lig’in son haftalarında galibiyet serisi kazanıp son 5 maçın 4 tanesini galip olarak bitirmiş olsa da küme düşmekten kaçamayan yeşil beyazlılar, 2022/2023 sezonu itibari ile TFF 2. Lig’de mücadele edecek.

Takımın yeni yasaya göre düzenlemeye gitmesi ve artık dernek statüsünden ayrılıp spor kulübü statüsüne geçiş yapmak zorunda kalması ile ilgili uğraşları yüzünden ve öte yandan küme düşerek aksamaya uğrayan altyapı çalışmalarının şoku sebebi ile gelecek sezon çalışmalarına hala daha tam olarak başlamış olmayan Bursaspor’un en azından son günlerde gerçekleştirilen ziyaretlerde ismi basına yansıyor.

Bursaspor

Bursaspor’dan, Vali Yakup Canbolat’a Ziyaret

Bursaspor Kulübü, bugün önemli bir ziyaret gerçekleştirdiğini duyurdu. Yeşil beyazlıların yeni sportif direktörü İsmail Ertekin, teknik direktör Tahsin Tam ile birlikte Futbol Şube Sorumlusu Mehmet Zahit Yanar, Bursa Valisi Yakup Canbolat’ı ziyaret etti. Bir nevi Vali Yakup Canbolat’tan destek isteyen ekip, bu desteği elde etmiş gibi görünüyor. Vali Canbolat, Bursaspor’un son durumu ile ilgili üç isimden de bilgi alarak, şehrinin takımı olan Bursaspor’un her zaman yanında olduğu sinyalini vermekten de geri kalmadı.

Ziyaret sonunda Vali Yakup Canbolat’a isminin yazılığı olduğu 16 numaralı Bursaspor forması hediye edildi. Bu jest karşılığında Canbolat, teşekkürlerini iletti.

Artık Dernek Değil Spor Kulübü

Bursaspor Kulübü, yeni yasaya göre artık dernek statüsünden ayrılarak spor kulübü olarak faaliyetlerini sürdüreceklerini açıkladı. Bursaspor gelişmeleri kamuoyuna resmi internet sitesinde duyurdu. E-Devlet ve DERBİS sisteminde kulübün kapalı olarak görünmesinin sebebinin de devir işlemlerinin hali hazırda sürdürülüyor olması olduğunu paylaştı.

26.04.2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 7405 numaralı kanuna istinaden, kulübün İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’nce yürütülen iş ve işlemleri, bugünden itibaren Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne devredildi. Bu devir sürecinin kulübün üyelikleri ile alakalı bir değişikliğe yol açmadığını söyleyen takım yönetimi, mevcut üyeliklerinde hala devam etmekte olduğunu bildirdi.

Bursaspor Altyapısından Acun Ilıcalı’ya

Bursaspor’un altyapısından yetişen Fenerbahçeli orta saha oyuncusu Ozan Tufan’ın Acun Ilıcalı’nın Başkanı olduğu, İngiltere‘nin Hull City takımına transfer olmasının ardından yeşil beyazlı kulüp de yetiştirme bedeli almaya hak kazandı. Bursaspor Kulübü, bu transferden yüzde 3,5 yetiştirme payı alma hakkına sahip.

Buna göre, yeşil beyazlı kulübün, Ozan Tufan’ın İngiltere’ye 4 milyon Euro’ya transfer olması durumunda 140 bin Euro civarında pay alması bekleniyor. Bu durumda, ekonomik sıkıntı yaşayan Bursaspor, güncel Euro kurundan yaklaşık 2 milyon 460 bin lirayı kasasına koyacak.