Bursaspor Parasıyla Rezil Oldu

Bu sezon TFF 1.Lig’e şampiyonluk parolasıyla başlayan takımlardan birçoğu pek tabii hayal kırıklığına uğradı ancak bu ekiplerden en çok üzüleni Bursaspor oldu. En nihayetinde sadece 1 takımın şampiyon olduğu ligde diğerleri zaten hayal kırıklığına uğrayacaktı ancak Bursa temsilcisi şampiyon olamamak bir yana küme düşerek aslında kendini ne kadar kötü bir şekilde kandırdığını da gördü. Bununla birlikte basında yer alan inceleme haberlerine dikkat edildiğinde Yeşil Beyazlı ekibin amiyane tabirle parasıyla rezil olduğunu dile getirmek yanlış olmaz.

Yanlış Harcamalar Başarısız Sonuçlar

Bu sezon TFF 1.Lig’e şampiyonluk parolasıyla başlayan ekiplerden biri olan Bursaspor adına sezonun küme düşerek tamamlanmış olması tam anlamıyla trajikti. Yeşil Beyazlı ekip kelimenin tam anlamıyla art niyetli insanlar tarafından yönetilmiş ve buna icazet verilmiş olmasının bedelini büyük bir borç yükü ve başarısızlıkla ödemek zorunda kaldı.

Sezon başında kadro değeri olarak zirvede yer alan Bursaspor’un küme düştüğü ligde, zirvede yer alan ve Süper Lig biletli alan ekiplerin maliyetleri ağızları açık bıraktı. 14.3 milyon Euro kadro değeri olan Bursaspor‘un neredeyse iki kat altındaki İstanbulspor (8.6 milyon Euro) Play-off kanadından mutlu sona ulaştı.

7 milyon 950 bin Euro kadro değeri olan Ankaragücü ise şampiyon olarak Süper Lig’e gitti. Kadro değeri sıralamasında 14. sırada bulunan Ümraniyespor ise 2. basamakta yer alarak Süper Lig’e direkt yükselen ekip oldu. Ümraniyespor’un ise kadro değeri sezon başında sadece 5 milyon 150 bin Euro’ydu.

Bursaspor’un, geçtiğimiz sezon yaptığı 21 futbolcu transferleri küme düşmesine engel olamadı. Bursaspor, bu futbolculara bonservis bedeli olarak 500 bin Euro ödemişti.

Hesabı Nasıl Sorulacak

Öte yandan bu başarısızlığın tek değil ancak son sorumlusunun Emin Adanur olduğu konusunda kimsenin bir şüphesi yok. Takıma menajerler üzerinden birçok oyuncuyu sokan ve bu oyuncuların birçoğundan kirli paralar elde ettiği iddia edilen Adanur’un neden göreve getirildiği de anlaşılır gibi değil neden böyle davrandığı da.

Öte yandan kulübün geleceğinin kararmasına büyük bir katkı sağlayan Adanur’un şu sıralar birçok farklı açıdan hukuki sorunlar yaşadığını da hatırlatmakta fayda var. Bu durum şu sıra Bursaspor özelinde yaşanıyor ancak her nedense tüm yöneticiler birbirlerine sayıp sövdükten sonra hemen de ibra ediyorlar.

Bu noktada Emin Adanur’un deyim yerindeyse kör göze parmak sokarcasına yaptığı bu hataların hesabının nasıl sorulacağı merak konusu. Genç yöneticinin yaptığı işler kâğıt üstünde usulsüzlük yaratacak gibi de görünmüyor.

Bursa temsilcisi kendisini tarihin tozlu raflarına taşıması mümkün olan bir borç yükünün içerisinde ve onun bu durumu Türk futbol kültürünü de bir açıdan net bir şekilde özetliyor. Bu bağlamda işlerin Bursaspor adına hiç ama hiç iyi gitmediği de geleceğin de çok açık olmadığı da ortada.