Bursaspor Parayı İsraf Etti

Bu sezon TFF 1.Lig’de kümede kalma mücadelesi veren ve bu açıdan pek de başarılı olamayan Bursaspor’un bu durumu Türk futbolunun ne kadar kötü yönetildiğinin sadece bir örneği olarak nitelendirilebilir. Yeşil Beyazlı ekip sezon başında Süper Lig’e geri dönebilmek adına hedef koyarken birçok transferle kadrosuna ekleme yaptı ve masrafa girdi ancak ligin bu döneminden geriye bakıldığında paranın çarçur olduğunu söylemek hiç de yanlış olmaz.

İsraf Politikası

Bu sezon TFF 1.Lig’in en büyük hayal kırıklıklarından biri olarak nitelendirilen Bursaspor’un bu durumuyla alakalı olarak pek çok sebep sayılabilir. Takımın genel olarak kötü yönetildiği bir gerçek ve bu durumun önüne geçilebilmesi adına pek de adım atılabilmiş değil.

Geçtiğimiz sezonu genç oyuncularıyla orta sıralarda bitirdikten sonra bu sezon o başarıdan vazgeçen Bursaspor’da skandalların prensi Emin Adanur, asbaşkan olarak takımın Süper Lig’e yükselebilmesi adına transferlerden sorumlu isim oldu. Kadroya birçok ismi katan Adanur, aynı zamanda takımın teknik direktör değişikliklerini sık sık yapmasının da en temel sebebiydi.

Beğenmediği teknik direktörü direkt olarak takımdan gönderen Adanur, ara transfer döneminde Trabzonspor’a satılan 3 oyuncudan gelen paradan sonra görevinden istifa etti ve bu paralara temlik koydurdu.

Türk futbol tarihinin en net skandallarından biri olan bu gelişmeden sonra Bursaspor Olağanüstü Seçimli Genel Kurul’a giderek yeni yönetimini seçti ancak takımın genel gidişatı hiç düzelmedi.

Yine Teknik Direktör

Sezonun ilk yarısı bitmeden 4 farklı teknik direktörle çalışarak bu konuda hayret verici bir politika sergileyen Bursa temsilcisi, ikinci devreye de Tamer Tuna yönetiminde girdi ancak Tuna’nın gösterdiği performans da beklentilerin çok altında kaldı.

Yeşil Beyazlı takımın bu kötü performansında faturalar hep teknik direktörlere kesilirken, takımın başına getirilen son isim Mustafa Er oldu. Er yönetiminde ilk galibiyetini Balıkesirspor ile oynanan maçta alan genç teknik adam, ilk mağlubiyetini de son maçta Ankara Keçiörengücü karşısında almıştı.

Ligin piyasa değeri, transfer bilançosu ve transfer gideri konusunda zirvelerde yer alan takımlarından biri olan Bursaspor, buna rağmen tüm sezonu kümede kalma korkusuyla geçirdi ve bu korku her geçen hafta daha da artıyor.

Efsane başkan Yazıcı’nın vefatından sonra çok kötü başkanlar tarafından yönetilen Bursaspor, 10 sene gibi kısa bir süre içerisinde şampiyonluktan küme düşmeye doğru giden bir macera yaşadı ve takımın şu anki borç yükü Süper Lig’de mücadele eden kalburüstü kulüplerden bile daha fazla.

Bu sezon küme düşen Bursaspor’u gelecekte gerçekten çok zor günler bekliyor. Yeşil Beyazlı takım gelecek sezon TFF 2.Lig’de mücadele edecek ve yeni bir yapılanmaya girebilmesi için çok ciddi bir engeli söz konusu. O engel de kulübün 140 milyon TL’lik borcu ve yönetimsel sıkıntılarından başka bir şey değil.