Bursaspor Spor Toto 1. Ligde de Küme Düştü

Spor Toto Süper Ligin hem bir dönem önemli takımlarından bir tanesi olan hem de Spor Toto Süper Ligde şampiyonluk sevinci yaşamış bir takım konumunda yer alıyordu. Fakat yeşil beyazlı ekip yıllar içerisinde atılan yanlış adımlar, futbolculara ödenen yüksek miktarda bonservis ücreti ve yıllık ücretlere karşılık alınamayan verimler dolayısıyla da bu futbolcuların daha sonraki dönemde elden çıkarılamayıp satışlarının gerçekleşmemesinden dolayı gelir elde edilemeyip fazlası ile zarar edilen bir duruma düşüldü. Birkaç sezon üst üste yüksek miktarlarda zarar eden Bursaspor gelir elde etmekte de zorlandı ve ilk adımda Bursaspor futbol takımı küçülmeye gitmek zorunda kaldı. Bunun sonucunda da takımın küme düşmesi kaçınılmaz hale geldi.

2021 – 2022 sezonunda da Spor Toto 1. Ligde sezonu 44 puan ile 16. Sırada tamamladı ve bu sebep ile Spor Toto 1. Ligde küme düştü.

Geride Kalan Sezonda Bursaspor’un Spor Toto 1. Ligdeki Performansı

Sezonu teknik direktör koltuğunda Mustafa Er ile başlayan Bursaspor 1 maç sonra görevden alındı ve daha sonra yeşil beyazlı takım başında 1 maçlığına Ali Aköz getirildi.

Bursaspor yönetimi Teknik direktörlük görevi için Fatih Tekke ile anlaştı. Yeşil beyazlı ekip Fatih Tekke 4 maça çıkarken 1 galibiyet elde ederken 1 maçtan beraberlik ile ayrıldı ve 2 maçtan ise mağlup olarak ayrıldı. Bu dönemde takım 0,86 puan ortalaması elde etti.

Fatih Tekke sonrasında göreve Özcan Bizati getirildi ve bu dönemde Bursaspor 9 Spor Toto 1. Lig maçı ve 2 maçta Ziraat Türkiye Kupası maçına çıktı. Spor Toto 1. Lig maçlarında Özcan Bizati’nin takımı 4 galibiyet elde ederken 1 maçtan beraberlik ile ayrıldı ve 4 maçtan da mağlup olarak ayrıldı bununla birlikte 1,44 puan ortalaması yakaladı. Ziraat Türkiye Kupasında ise 2 maçtan galip ayrıldı. Daha sonraki 2 maçta teknik direktör belirsizliği olurken sonrasında göreve Tamer Tuna getirildi.

Tamer Tuna yönetiminde Bursaspor 8 Spor Toto 1. Lig maçına çıkarken 1 kez de Ziraat Türkiye Kupası maçına çıktı. Spor Toto 1. Ligde 1 galibiyet 4 beraberlik ve 3 mağlubiyet elde edilirken 0,88 puan ortalaması elde edildi. Bursaspor Ziraat Türkiye Kupasında ise Gaziantep FK’ya elendi.

Tamer Tuna sonrasında teknik direktörlük görevine yardımcı antrenörlerden Mustafa Er getirildi. Mustafa Er yönetiminde Spor Toto 1. Ligde 12 maça çıkan Bursaspor 6 galibiyet elde ederken 2 maçtan ise beraberlik ile ayrıldı ve 4 maçtan da mağlup olarak ayrılırken Geçici teknik direktör Mustafa Er 1,67 puan ortalaması elde etti.

Sezonun Tamamlanmasıyla Bursaspor’da Ayrılıklar Gerçekleşti

Namiq Alasgarov ve Burak Altıparmak bonservis bedeli elde edilemeden takımdan ayrılırken Vefa Temel ise sözleşmesinin bitmesi ile takımdan ayrıldı.

Kiralık futbolcular Mert Yılmaz, İsmail Yüksek, Elton Acolatse, Uğur Kaan Yıldız ve Yusuf Türk sezonun tamamlanması ile takımlarına geri döndüler.