Bursaspor Yönetimine İstifa Çağrısı

Bursaspor, Spor Toto 1. Lig’de gösterdiği başarısız performansla kendisine gönül veren taraftarlarını üzmeyi ve hayal kırıklığına uğratmayı sürdürüyor.

Spor Toto Süper Lig’de şampiyonluk yaşayan tarihteki 6 kulüpten biri olan Bursaspor, geçmiş yıllarda bir Anadolu devrimi yapmıştı.

Yeşil Beyazlılar, unutulmaz bir sezonda teknik direktör Ertuğrul Sağlam ile birlikte 2009 – 2010’da o zamanki adı Turkcell Süper Lig olan zorlu maratonu şampiyon olarak tamamlamış ve kupayı kazanmışlardı.

Böylece Ertuğrul Sağlam ve oyuncuları, Türkiye Süper Ligi’nin beşinci şampiyonu apoletini omuzlarına takmışlardı. Bursaspor, şanlı tarihindeki Türkiye Kupası, Başbakanlık Kupası (2) ve Kupa Galipleri Kupası çeyrek finallerine bir de lig şampiyonluğu eklemişti.

Sonraki sezon ise Bursaspor taraftarları kulüplerini UEFA Şampiyonlar Ligi’nde izleme ayrıcalığına kavuşmuşlardı.

Ancak ne yazık ki bu güzel günler artık çok geride kalmış gibi gözüküyor. Zira şanlı Bursaspor camiası, kötü yönetimlerin, mali açıdan rezalet sezonların ve çok daha sıkıntılı süreçlerin sonunda bugünlerde Spor Toto 1. Lig’den düşmemeye oynuyor.

Haliyle camianın ne kadar büyük olduğunu son 10 yılda tecrübe etmiş taraftarla da bu duruma isyan ediyorlar.

Bursaspor Taraftarı İstifa İstiyor

bursaspor

Kulübün içinde bulunduğu bu sıkıntılı günlerde yönetimin üzerine düşen görevleri yeterince yapmadığını düşünen bazı taraftarlar istifa istiyorlar.

Spor Toto 1. Lig’de dahi kötü giden Türkiye’nin beşinci büyüğü bu süreç devam ederse kendisini TFF 2. Lig’de bile bulabilir.

Oysa şehrin ve taraftarlarının gücü düşünüldüğünde Bursaspor’un doğal yeri Spor Toto Süper Lig olmalı. Hatta takım tarihine yakışır şekilde bu en üst ligde de Avrupa ve şampiyonluk mücadelesi vermeli. En azından çoğu taraftarın ve Bursa’nın o günlerine şahit olanların düşünceleri bundan ibaret.

Lakin gelinen ortam bu günlerin çok da yakın olmadığını gösteriyor. Hal böyle olunca da bütün tepkiler, “doğal olarak” camiayı yöneten yönetim kuruluna gidiyor.

Türkiye’de kulüplerin yönetim kurullarının başarılı veya başarısız olduğunu belirleyen yegane bir faktör var.

Bu faktör elbette topun çizgiyi geçip geçmemesi. Bursaspor, topu çizgiden geçiremediği her maçın sonunda yönetiminin büyük bir baskı altında kalmasına yol açıyor. Taraftarlar haklı olarak alınan kötü sonuçları, takımın bir numarası olan başkan ve onun altındaki yönetime bağlıyor.

Emir Adanur İstifa İstekleri Hakkında Konuştu

Bursaspor Kulübü İkinci Başkanı Emin Adanur, taraftarlardan gelen istifa istekleri hakkında çok açık ve net açıklamalarda bulundu.

Özlüce’deki İbrahim Yazıcı Tesisleri’nde basının karşısına çıkan Bursaspor Kulübü İkinci Başkanı, taraftar gerçekten istiyorsa istifa edebileceklerini ancak bunun Yeşil Beyazlılar’a yarar sağlamayacağını söyledi.

Taraftarın hislerini çok iyi anladığını da belirten Emin Adanur, yönetim kurulu olarak özellikle takımın transfer tahtasını açmak için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini ifade etti. İstifa ettikten sonra Bursa camiasının kim tarafından sahiplenileceğini de soran İkinci Başkan, bu yanıtı tatmin edici bir şekilde aldıkları takdirde görevi hemen bırakacaklarının altını çizdi.