Bursaspor’da Gündem Transfer Tahtası

Geride kalan sezonun genel anlamda en büyük hayal kırıklıklarından biri olan Bursaspor, şampiyon olma parolasıyla yola çıktığı sezonda küme düşerek oldukça büyük bir felaket yaşadı. Yeşil Beyazlı ekibin yaşadığı bu felaket camiasını manevi anlamda ne kadar etkilediyse kasasını da ekonomik anlamda o kadar olumsuz etkiledi. Geride kalan dönemde yaşadıklarının etkisini nasıl atlatacağı merak edilen Bursa temsilcisinin gündeminde transfer yasağı yer alıyor.

Tahta Nasıl Açılacak

Türk futbolunun deyim yerindeyse kilometre taşlarından birisi olarak ifade edilen Bursaspor, tarihinin en kötü dönemlerinden birini yaşamaya devam ediyor.

Yeşil Beyazlı geride kalan sezonda Süper Lig’e yükselebilmek adına gözüken harcamalar yaptı ve oyuncular aldı ancak bu oyunculardan da harcamalardan da kimseye fayda gelmedi. Oyuncularla davalık hale gelen Bursa temsilcisi, FIFA ve UEFA nezdinde de kara listeye alındı.

Bununla birlikte Bursaspor’da sezonun küme düşerek bitmesi sonrasında bir yas havası ortaya çıkmış ve bu durumun nasıl bozulacağı merak konusu haline gelmişti. Öte yandan kulüpte yaşanan gelişmeler yas havası olmasa bile morallerin kısa dönemde düzelmeyeceği bir havanın yaşanacağını da net bir şekilde ortaya koyuyor.

Bursa temsilcisinin şu an transfer yasağını kaldırabilmek adına 140 milyon TL gibi bir meblağı toplamaya ihtiyacı var. Kulübün eski günlerde olmadığı düşünüldüğünde bu duruma bir de son dönemde yaşananları ekleyince bu meblağın yakalanması neredeyse imkansız.

Tüm bunlarla birlikte oyuncuların da birer ikişer ayrıldığı bir ortam şu an Bursaspor’da hâkim. Yeşil Beyazlı kulüpte 2-3 tane tecrübeli oyuncu kaldı ve bu oyuncuların da olabilecek en kısa süre içerisinde takımdan ayrılması oldukça muhtemel.

Merhum Başkandan Sonra

Bursaspor tarihinin en başarılı dönemlerine imza atan merhum Başkan İbrahim Yazıcı’nın vefatından sonra bir türlü toparlanamadı.

Bununla birlikte ne yazık ki bu durum genelde Anadolu kulüplerinin kaderi olmaya devam ediyor. Nitekim Gençlerbirliği de merhum Başkan İlhan Cavcav’ın vefatından sonra yerine oğlu Murat Cavcav gelmesine rağmen küme düşmekten de borca girmekten de kurtulamamıştı.

Tüm bunlarla birlikte Bursaspor açısından işin çok daha dramatik olduğunu kabul etmekte fayda var. Söz konusu takım Süper Lig’de şampiyonluk sevinci yaşayabilmiş 6 kulüpten birisi ve bu bağlamda pek tabii Türk futbolunda çok farklı bir yerde duruyor.

Ancak deyim yerindeyse yapılan fahiş hatalar ve istismarlar neticesinde bugün borç batağında olan ve yarınından endişe duyan bir Bursaspor söz konusu. Camia şu an uçurumun kenarına ne kadar yaklaştıklarını kontrol etmek için aslında uçurumdan aşağıya baktığının da farkında.

Tüm bunlarla birlikte bu kadar büyük bir camiayı bu hale getiren eski yöneticilerin de bu konuyla alakalı hiçbir suçluluk duygusu dahi hissetmiyor oluşları, Türk futbolunun bugün neden amansızca geriye gittiğini en net gösteren durum.