Bursaspor’da Sonuç Aynı Taraf Farklı

Bu sezon çok ciddi bir hayal kırıklığı yaşayan ve şampiyonluk hayalleriyle başladığı sezonda kümede kalma mücadelesi veren Bursaspor’da son haftada gelen Kocaelispor galibiyeti ümitlerin artmasını sağladı. Bununla birlikte Yeşil Beyazlı takımın son maçlarına bakıldığı zaman 2-1’lik skorların öne çıktığı ancak bu skor çerçevesinde Bursa temsilcisinin bazen kaybeden bazen de kazanan tarafta olduğu görülüyor.

Taraf Bertaraf

Bu sezon TFF 1.Lig’de çok kötü bir süreç geçiren Bursaspor, vites arttırıp şampiyon olmayı hedeflediği sezonda kümede kalma mücadelesi veren bir takım haline geldi.

Hedef büyütmek adına yapılan harcamalar neredeyse hiçbir işe yaramadığı gibi kulübü ciddi bir borç yükünün içine sokarken sportif başarısızlıklarla birlikte camia resmen dağıldı. Bununla birlikte sezonun en çok teknik direktör değiştiren takımlarından biri olan Bursa temsilcisi, bir kez daha teknik direktör değişikliğine gitti ve Tamer Tuna’nın yerine Mustafa Er’i getirdi.

Son 5 maçlık süreçte sahadan tam 4 kez 2-1’lik skorlarla ayrılan Bursaspor, bu skorların 2’sinde galip taraftayken diğer 2 maçta mağlup tarafta olmanın üzüntüsünü yaşadı. Ankaragücü ve Ankara Keçiörengücü’ne 2-1 mağlup olan Bursa temsilcisi, Balıkesirspor ve Kocaelispor karşısında 2-1 galip geldi.

Sonucu farklı olan tek müsabaka Boluspor ile 1-1 berabere kalınan 28’inci hafta müsabakasıydı. Bununla birlikte Bursaspor’un bu süreçte 27’inci haftayı da bay geçtiğini hatırlatmakta fayda var.

Kümelenen Sonuçlar

Bursa temsilcisiyle alakalı olarak Ankara takımlarına karşı aynı skorla mağlup olmanın da 2-1 galip gelinen takımların küme düşme hattında yer alıyor olmasının da verdiği mesajlar olduğunu dile getirmek gerek.

Bursa temsilcisi parasını çarçur etmiş olmasına rağmen kendi seviyesi üstündeki takımları mağlup etmek konusunda hep zorlandı. Bununla birlikte kendi sıralarındaki takımları mağlup edebilmiş olması Bursaspor adına en fazla teselli kaynağı olabildi.

Ligin geri kalanında oldukça zorluk maçlara çıkacak olan Yeşil Beyazlı takımın bu süreçte göstereceği performans oldukça dikkat çekecek. Zira Altınordu da Bursaspor gibi bir süreçten geçti ancak son 5 maçlık dönemde aldığı 4 galibiyet ve 1 beraberlikle birlikte ateş hattından bir nebze olsun uzaklaşmayı başardı.

İzmir temsilcisinin gösterdiği performansa benzer bir performans gösterememesi durumunda Bursa ekibinin sıkıntı yaşayacağı kesin. Sezon başından bu yana ne takım olarak ne de camia olarak bir türlü toparlanamayan Yeşil Timsah, geriye kalan süreçte bu mefhumu gerçekleştiremezse büyük bir problem yaşayacak gibi görünüyor.

Takımın mevcut borç yükü uzun vadeli bir yönetimi kaldırabilecek gibi değil. Bu da Yeşil Beyazlı takımın acilen yukarıya doğru ivme yakalaması ve gelirlerini arttırması gerektiğine işaret ediyor. Tabi üst sıralara çıkabilmek adına daha fazla borçlanılması gerekebilir ve bu durum da ciddi bir riski teşkil ediyor.

Anadolu’nun efsanevi şampiyonu bugünlerde bu gibi sıkıntılarla cebelleşiyor.