Bursaspor’dan Tarihi Galibiyet

Bu sezon hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde hem de ULEB Avrupa Kupası’nda iyi işler çıkartan Frutti Extra Bursaspor, ULEB Avrupa Kupası’nda eşleşebileceği en zor rakiple eşleşmişti. Turnuvanın doğal favorisi, eski Fenerbahçe Beko koçu Zeljko Obradovic’in çalıştırdığı Partizan ile eşleşen Bursa temsilcisinin bu eşleşme nedeniyle turnuvaya veda edileceği düşünülüyordu. Ancak Yeşil Beyazlı takım maçın parkede oynandığını hatırlatan bir oyunla Partizan’ı devirdi ve bu tarihi zaferle adını Çeyrek Final aşamasına yazdırmayı başardı.

Unutulmaz Zafer

Bu sezon hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde hem de ULEB Avrupa Kupası’nda çok başarılı işler çıkartan Frutti Extra Bursaspor, Bursalı taraftarları başta olmak üzere tüm basketbolseverleri mutluluktan havaya uçuran bir sonuca imza attı.

Yeşil Beyazlı takım ULEB Avrupa Kupası Grup Aşaması’nı başarıyla tamamladıktan sonra Son 16 Turu’nda Partizan ile eşleşmişti. Sırp temsilcisinin turnuvanın en büyük favorisi olması ve eski Fenerbahçe Beko koçu da olan Zeljko Obradovic tarafından yönetiliyor olması bu eşleşmenin doğal olarak Partizan galibiyetiyle sonuçlanacağını düşündürdü.

Bu bağlamda turnuvaya veda edeceği düşünülen Frutti Extra Bursaspor, 20 Nisan Çarşamba günü oynanan müsabakada inanılmaz bir performans ve direnç göstermeyi başardı. Son saniyelere bir hayli geride girmesine rağmen önce bir 2 sayı sonra da bir 3 sayı isabeti bularak maçı uzatmalara götüren Bursa temsilcisi, uzatmalarda gösterdiği şahane performansla sahadan 95-103 galip ayrılmayı başardı.

Bu galibiyetle birlikte adını Çeyrek Final aşamasına yazdırmayı da başaran Frutti Extra Bursaspor, Çeyrek Final aşamasında bir başka temsilcimiz Türk Telekom’u eleyen Cedevita Olimpija ile eşleşti.

Frutti Extra Bursaspor’da Andrew Andrews 24 sayı 8 ribaund 10 asist ile yıldızlaşırken maç sonunda karşılaşmayı uzatmaya götüren basketi kaydeden John Holland da 17 sayıyla maçı tamamladı.

Partizan’da ise Aleksa Avramovic 23 sayı, Mathias Lessort 20 sayıyla oynadı.

Partizan Karıştı

Bursaspor’un kendisinden hiç beklenilmeyen bir performans sergilemesi ve Partizan’ı elemesi Sırp basketbolunda büyük bir hayal kırıklığı yarattı ve bu durum efsanevi koç Zeljko Obradovic’in de sorgulanmasına neden oldu.

Bursaspor karşısında alınan mağlubiyetle favorisi olduğu turnuvaya erken veda eden Sırp temsilcisinde koça dair sorgulamaların başlaması, Avrupa basketbolunun en büyük koçlarından biri olarak nitelendirilen Obradovic’in de bu duruma kızmasına neden oldu.

Partizan yönetiminin kendisinden daha iyisini bulabildiği takdirde görevine son verilebileceğini ifade eden Obradovic, bu bağlamda ne kadar yüksek bir egoya sahip olduğunu da göstermiş oldu. Bununla birlikte efsanevi koçun kazandığı birçok başarının bu egoyu haklı kılacağını ifade etmekte de fayda var.

Frutti Extra Bursaspor kendisine hiç şans verilmeyen aşamada inanılmaz bir galibiyet alarak kendi taraftarları başta olmak üzere tüm basketbolseverleri unutulmaz bir gurur ve sevinçle buluşturmayı başardı ve inanılmaz bir iş çıkardı.