Bursaspor’u Savunması Yaktı

2021/2022 sezonunda gittiği teknik direktör değişiklikleriyle son sıralara kadar gerileyen Bursaspor, sezonun son haftasına Tamer Tuna ile anlaşarak girmiş ve ikinci devre özelinde takım Tamer Hoca’ya emanet edilmişti. Yoğun bir yapılanma ve transfer sürecine giren Yeşil Beyazlılar, ikinci devreyi de İstanbul’da Adanaspor karşısında açtı. Baştan sonra Adanaspor’a diş geçiremediği maçta Bursaspor’un sahadan puansız ayrılmasına neden olan ise oldukça dağınık görünen ve basit hatalar yapan savunması oldu.

Bursaspor İyi Bir Performans Gösteremedi

Türkiye’nin 5’inci şampiyonu Bursaspor, TFF 1.Lig’e düşene kadar ve düştükten sonra kötü yönetilmenin kurbanı oldu ve 2021/2022 sezonunda da ligin ilk yarısını küme düşme hattında tamamladı.

Teknik direktör değişiklikleri nedeniyle canı bir hayli yanan Yeşil Beyazlılar, ikinci devreye genç teknik direktör Tamer Tuna yönetiminde girme kararını aldı ve Tamer Tuna’nın istekleri doğrultusunda oldukça ciddi bir yapılanmanın içine girdi. Bu yapılanma neticesinde birçok oyuncuyla görüşen ve bazılarıyla anlaşarak kadrosunu güçlendirmek için transfer penceresinin açılacağı 12 Ocak tarihini bekleyen Bursaspor, ilk devredeki kadrosuyla çıktığı 20’inci hafta müsabakasında İstanbul’da Adanaspor’la karşılaştı.

İlk yarısı 0-0 biten maçta Bursaspor sahadan 3-1 mağlup ayrıldı ancak Bursaspor taraftarının canını daha çok yakan durum takımın yediği 3 golün de savunmanın yaptığı basit hatalardan gelmiş olmasıydı.

Bursaspor’un yediği ilk gol, savunmayla kaleci Erhan Erentürk arasındaki anlaşmazlıktan kaynaklı oluşurken, ikinci golde de savunmanın pas hatası Adanasporlu Samuel Tetteh’e altın tepside sunulan bir ikram gibiydi ve bu maçtan önce oynadığı hiçbir maçta golü dahi olmayan Tetteh, hatayı değerlendirerek durumu 2-0’a getirdi.

Samuel Tetteh’in 63’üncü dakikada gelen golünden sadece 10 dakika önce zaten bir hayli dağınık olan Bursaspor savunmasından Taha Altıkardeş, yaptığı sert faul nedeniyle kırmızı kart görünce Bursaspor için maç bitmiş gibiydi. Zira, sahada organize olamayan takım oldukça isteksiz görünüyordu.

80’de Celil Yüksel, çok basit bir hatayla yapılan penaltıyı kullandığında durum 3-0’a geldi. 84’te Massimo Bruno Bursaspor adına bir hırs gösterip durumu 3-1’e getirdiyse de maç böyle bitti ve Bursaspor 20’inci haftayı 19 puanla kapatmak zorunda kaldı. Adanaspor’un önce saha avantajını kaybettiği, sonrasında 15 kişi gelmek zorunda kaldığı maçta Bursaspor’un bu fırsatları değerlendirememiş olması da Tamer Tuna’nın başını ağrıtacaktır.

Bursaspor’da Takım Uyumu Düşük

Yeşil Beyazlılar adına Adanaspor maçının bir geçiş maçı olarak kabul edilmesi anlaşılamaz bir durum değil. Bununla birlikte takımın sanki hayatlarında hiç birbirlerini görmemiş 11 oyuncu gibi sahada performans göstermesi anlaşılamaz.

Tamer Tuna’nın önünde gidilecek çok yol var ve transferler takıma katıldıktan sonra Milli Takım arasına kadar olabildiğince puan toplamaları lazım. Milli Takım arasında takımın uyumunun daha da artmasıyla birlikte eğer her şey için geç kalınmadıysa Bursaspor adına kritik dönem başlayacaktır.