Bursaspor’un 6. Hafta Öncesi Raporu

Ligin ilk 4 haftasında iyi bir performans ortaya koyamayan ve 4 maçta sadece 1 puan alabilen Bursaspor 3. Hafta itibariyle takımın başına getirdiği Fatih Tekke yönetiminde ilk galibiyetini kendi sahasında Samsunspor’a karşı aldı.

İddialı rakibi karşısında maçı 1-0’dan çeviren ve 10 kişi kaldıktan sonra da 2 gol bulan Bursaspor oyuncuları moral kazanırken artık gözler bir diğer iddialı takım olan Tuzlaspor ile yapılacak maça çevrildi.

Bursaspor Nasıl Kazandı?

Bu maç özelinde iyi bir futboldan ziyade doğru bir futbol oynayan Bursaspor gerçekten hak ettiği bir galibiyeti de almış oldu. Samsunspor’un bireysel anlamda iyi performans göstermeyen oyuncularının da varlığıyla rahatlayan Bursaspor, rakibinin savunma zaafiyetlerinden oldukça iyi faydalandı.

Topu özellikle 10 kişi kaldıktan sonra rakibine bırakan takım orta sahayı geçerken de zorlanmayınca skorun 4-1 olması da kimseyi şaşırtmadı.

Bursaspor’un lehine olan bir başka durum ise en azından bu maç özelinde teknik direktör farkı olmuş oldu. Fatih Tekke oyunu Mehmet Altıparmak’tan kat kat daha iyi tahlil edip değişikliklerini buna göre yaparak meslektaşına bir anlamda ders vermiş oldu.

61. Dakikada rakibi oldukça yoran Ofosu yerine Alasgarov’u alan Fatih Tekke, 76. Dakikada da Matavz yerine Batuhan Kör’ü 77. Dakikada ise Bruno ile Kubilay Sönmez yerine Kerem Şen ve Taha Altıkardeş’i oyuna sürdü. Oyuna giren oyunculardan Alasgarov’un 2 asist, Batuhan Kör ve Kerem Şen’in de 1’er gol attığını düşündüğümüzde Fatih Tekke’nin ne kadar etkili değişiklikler yaptığını anlamak mümkün.

Emirhan Aydoğan’ın Kırmızı Kartı

Teknik direktörlük sahanın içini yönetebilmek kadar sahanın dışında da iyi bir yönetici olmayı gerektirdiği için oldukça zor bir iş. Hepsi birbirinden farklı karakterdeki oyuncuların uyumlarını sağlamak, mümkünse iyi bir seviyeye getirmek, moralsiz takımı kazanabileceğine ikna etmek gibi oldukça önemli misyonları yüklenen teknik direktörlerin tüm bunları yapsalar da işleri yolunda da gitmeyebiliyor.

Bursaspor’un ilk 4 haftada gösterilen performanstan kaynaklı yaşadığı baskı da Samsunspor maçında oyunu etkiledi. Takımın kaptanı Emirhan Aydoğan’ın Bursaspor oyunu 2-1 önde götürürken yaptığı sert faul neticesinde gördüğü kırmızı kart bu durumun en büyük kanıtlarından bir tanesi.

Samsunspor karşısında 1-0’dan 2-1 öne geçen ve rakibinin hücumda da üretken olmadığını gören bir takım kaptanının Emirhan Aydoğan’ın yaptığından daha akıllıca davranması gerekiyor. Bursaspor bu sefer 10 kişi kalarak kazanmayı bildi ama işler her seferinde böyle gitmeyecektir.