Bursaspor’un Olaylı Transfer Döneminden Kalanlar

Kötü yönetimlerin bir takımı ne duruma getirebileceğine dair spor akademilerinde bir ders olarak okutulabilecek en net örneklerinden birisi Bursaspor. Yeşil Beyazlı ekip, Türk futbolunun 5’inci şampiyonu olduktan sadece 10 sene sonra artık tam anlamıyla hayatta kalma mücadelesi veriyor. Ara transfer dönemine borçları nedeniyle yasaklı olarak başlayan Bursa temsilcisi, skandalların üst üste patlak verdiği dönemde bir şekilde yasağı kaldırmayı başardı ve son günlerde önemli isimleri kadrosuna kattı ancak bunlardan faydalanamadı.

Skandallar Dönemi

Türk futbolunun 5’inci büyüğü olan Bursaspor, kötü yönetilmenin bedelini sadece 10 sene içinde ödedi. 2009/2010 sezonunda Süper Lig’de Trabzonspor’dan sonra şampiyon olan ikinci Anadolu takımı olmayı başaran Yeşil Beyazlı ekip, 2021/2022 sezonunda TFF 1.Lig’de kümede kalma savaşı verdi ve bu savaşta başarılı olamadı.

Sezonun ilk yarısında durmadan teknik direktör değişikliğine giderek takımın zaten olmayan dengesini daha da bozan yöneticiler, ara transfer döneminde de skandallar yaşatmaktan geri durmadı. Asbaşkan Emin Adanur, Trabzonspor’a gönderilen 3 oyuncudan gelirin yarısına temlik koydurduktan sonra görevinden istifa etti. Bursaspor bu kararla birlikte sarsılırken, olağanüstü genel kurul kararı da alındı.

Trabzonspor ile arada yaşanan transfer sürecinde oyuncular başta olmak üzere birçok taraf mağdur olurken, taraftarlar da takımlarında ne yaşandığını anlamakta zorlandı. Bursaspor’un 40 milyon TL’den fazla elde ettiği bonservis bedeliyle transfer yasağının hemen kalkacağı düşünülüyordu. Ancak Emin Adanur’un ani istifasıyla birlikte tüm hesaplar bozuldu ve camia bir anda birbirine girdi.

Gelen Gidenler

Bahsi geçen skandalda Taha Altıkardeş, Kerem Şen ve Batuhan Kör, Trabzonspor’un yolunu tuttu. Kulüple olan sözleşmesini fesheden Emirhan Aydoğan Alanyaspor’a transfer oldu. Jorquera ve Matavz farklı kulüplere gönderildiler. Aykut Akgün, Cüneyt Köz ve İsmail Çokçalış ile bulunan sözleşmeler feshedildi. İsmail Çokçalış Adana Demirspor’a transfer oldu.

Bu oyuncular yerine 4 ekleme yapıldı. Transfer döneminin son saatlerinde Joao Pedro Portekiz temsilcisi Paços Ferreira’dan bedelsiz olarak transfer edildi. Ara transfer döneminin ilk gününden beri anlaşmaya varıldığı bilinen Cenk Şahin kadroya eklendi. Gaziantep FK’da forma giyen bir diğer oyuncu olan Yusuf Türk de yine bedelsiz olarak Bursaspor’a transfer oldu.

Ara transfer döneminin en çok öne çıkan transferlerinden birisi ise Thievy Bifouma oldu. Türkiye’de pek çok farklı kulübün formasını giyen Bifouma, Türkiye’den ayrıldıktan sonra Çin’e transfer olmuştu. 29 yaşındaki oyuncuya ne kadar bonservis bedeli ödendiği ise henüz açıklanmadı.

Bursaspor, neden şu an bulunduğu yerde olduğunu gösteren bir transfer dönemini de geride bırakmış oldu. Kulüp başarısız olursa verdiği paraları almayacağını vadeden Emin Adanur, takımın kasasına para girdiği ilk anda vadeli çeklere el koyup istifa etti.

Geçen sezon kendi altyapısından yetişen oyuncularla Play-Off mücadelesi verebilen Bursaspor, çok değerli yöneticilerinin harika icraatları sayesinde yaptığı transferlerle birlikte artık kümede kalma mücadelesi veriyor.