Bursaspor’un Oyuncu Enflasyonu

Bu sezon tarihinin en kötü dönemlerinden birini geçiren Bursaspor, şampiyonluk hedefiyle başladığı ve bu hedef doğrultusunda ne idüğü belirsiz pek çok harcama yaptığı sezonda küme düşmekten kurtulamadı. Anadolu’dan çıkan şampiyonlardan biri olan Yeşil Beyazlı ekip tarihinde pek de rastlanılmamış bir başarısızlıkla mücadele etmek zorunda. Bununla birlikte Bursa temsilcisinin bu sezon hiçbir alanda sağlayamadığı istikrarı oyuncu kullanımı konusunda da sağlayamadığı görülüyor. Timsah bu sezon tam 46 oyuncuya görev vererek bu alanda ligin en cömert forma dağıtan ekiplerinden biri oldu.

Başarının Tersine Yürüyüş

Bu sezon TFF 1.Lig’e şampiyonluk parolasıyla başlayan Bursaspor, efsane Başkan İbrahim Yazıcı’nın vefatından sonra bir alışkanlık haline gelen kötü yöneticiliğin zararlarını en net şekilde gördüğü sezonu geride bıraktı.

Bursa temsilcisi ikinci başkan olarak görevlendirilen ancak fiilen başkanlık yapan ve kulübü sabote ettiği gibi dolandırıcı olduğuna dair iddialarla itham edilen Emin Adanur’un berbat yöneticiliği nedeniyle ciddi bir krize girmiş durumda.

Dağ gibi borç, ciddi krizler, çalkalanan camia derken Anadolu’nun ikinci şampiyonunun durumu hiç iyi değil. Bununla birlikte tıpkı yönetimde ve teknik ekipte olduğu gibi Bursaspor’un oyuncu tercihlerinde de hiçbir istikrar sağlanamadığı görülüyor.

Futbol camiasının bildiği temel prensiplerden birisi düzgün giden ne varsa onun bozulmaması gerektiğidir. Bu yönetici kadrosu olabilir, teknik ekip olabilir ve örnekler çoğaltılabilir. Dünyanın en önde gelen hocaları oyuncularını belirli bir rotasyona dahil ederler ancak bu rotasyonun sıkça yapılabilmesi adına hem teknik adamın oyuncularını ikna etmesi hem de oyuncuların birbirlerinin ikamesi olabilmesi gerekir.

Bursa temsilcisine bakıldığı zaman bu gerekliliklerin hiçbirinin yerine getirilmediğini ve zaten rotasyonun da taktiksel bir gayeden daha çok istikrarsızlıktan kaynaklandığı görülüyor.

46 Farklı Oyuncu

Bu sezon TFF 1.Lig’de 46 farklı oyuncuya görev veren Bursaspor bu alanda en çok oyuncuya şans veren takımlardan biri olarak görülüyor. Yeşil Beyazlı takımın bu kadar fazla oyuncuya şans vermiş olmasında aslında net bir mesaj da var.

Sezon boyunca aynı şekilde pek çok kez teknik direktör değişikliğine de giden Bursa temsilcisinde göreve gelen teknik direktörler belli ki görev verdikleri oyunculardan mucize beklemişler. Kulübün bu ağır yükünü sırtlayan bir oyuncu çıkması durumunda rahatlayabileceklerini düşünen hocalar için hiçbir oyuncunun beklentiyi karşılayamadığı da net bir şekilde ortada.

Bursaspor’un forma dağıtırken bu kadar cömert davranmış olması belirli sıkıntıların ne kadar büyük olumsuzluklar yaratabileceğinin de en net göstergesi. Yeşil Beyazlı ekibin taktiksel uyum, kadro uyumu gibi futbolun gerekliliklerini düşünmeye vakti olmadığı için kendi kafasındaki formülün en başarılısı olacağını sanması onu dibe çökertti.

Tüm bu süreçlerden sonra gelecek sezon TFF 2.Lig’de mücadele edecek olan Bursaspor’un sadece 12 sene içerisinde Süper Lig’in zirvesinden bu noktalara gelmiş olması da basiretsiz yöneticiliğin nasıl zararlar verebileceğine en güzel örnek.