Bursaspor’un Son Adımları

Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’ın lige koyduğu ambargoyu en son 1983/1984 sezonunda kıran Trabzonspor’dan sonra artık bu zincirin kırılamayacağı düşünülüyordu. Ancak Bursaspor, Ertuğrul Sağlam yönetiminde, efsanevi ve hatıralarda her zaman kalacak bir şampiyonluğa imza atarak Anadolu’dan çıkan 2. Şampiyon olma başarısını yakaladı.

Bursaspor’un Mazisi

2009/2010 sezonunda şampiyon olan Bursaspor için işler sonrasında istediği kadar iyi gitmedi, Yeşil Beyazlılar yakaladıkları başarının devamını getiremedi ve hatta 1. Lig’e kadar düştüler. 2018/2019 sezonundan bu yana 1. Lig’de mücadele eden takım, burada da eski günlerini aramaya devam edecek gibi görünüyor.

Komşusu ve taraftarın “kardeş takım” olarak nitelendirdiği Eskişehirspor’un yaşadığı büyüklükte olmasa da maddi anlamda daralmaya ve kadro yapısını değiştirmeye yönelen Bursa temsilcisi, bu süreci ne kadar iyi yönetebilecek bunu hep beraber göreceğiz.

Özellikle maddi anlamda sıkıntı çektiği anlaşılan Bursaspor’un yaptığı bağış kampanyasında eski oyuncuları, mevcut oyuncuları, taraftarları ve şehrin iyi gelenleri bağışta bulunarak takımlarına destekte bulunmuş, takıma bonservis kazandırmadan gittiği suçlamasıyla taraftarın tepki gösterdiği Ali Akman’ın bağışının da kabul edilmeyeceği basına yansımıştı.

Sezon Değerlendirmesi

Süper Lig’den düştükten sonraki ilk sezonunda play-off mücadelesi veren ancak yükselme başarısı gösteremeyen Bursaspor, 2020/2021 sezonunda bir önceki sezonunu arar bir performans gösterdi. Ligi 46 puanla 10. Sırada bitiren Bursa temsilcisi Karagümrük’te top koşturan Jorquera ve uluslararası bir oyuncu olan Tim Matavz gibi oyuncuları kadrosuna kattıysa da bu oyuncular ile 3. Hafta sonunda takımın başına getirilen Fatih Tekke’nin neler yapabileceği hem Bursa’nın hem de futbol kamuoyunun gündeminde olacak.

Altınordu, Kocaeli, Samsun, Eskişehir gibi altyapıdan oyuncu yetiştirme konusunda bir ekol olan Bursaspor, bu bağlamda altyapısından yetişen oyuncularına da güvenecek. Nitekim bunun ilk meyvelerini şu anda Hollanda’da kiralık olarak forma terleten Ali Akman’dan almaya başlayan Bursa ekibi, değinildiği gibi oyuncunun bir bonservis bedeli kazandırmadan takımdan ayrılmış olmasına tepkili.

Kadrosunda Emirhan Aydoğan, İsmail Çokçalış, Batuhan Kör, Taha Altıkardeş gibi potansiyelli ve altyapısının ürünü olan Bursaspor, daha iyi günlerin geleceği zamana kadar bu oyunculardan maksimum fayda sağlamayı ve gelir elde etmeyi amaçlayacaktır.