Fenerbahçe Yerli Kaleci Konusunda Şanslı!

Sarı lacivertli takım Fenerbahçe geçmişten bu yana ilk 11’de yerli kalecilere yer verir. Engin İpekoğlu ile başlayan bu dönem Rüştü Reçber ve Volkan Demirel ile devam etti. Bu dönemde transfer edilen yabancı kalecilerden hiçbir şekilde verim alınamadı. Volkan Demirel’in 2019 yılında futbolu bırakmasının ardından kaleyi Altay Bayındır devraldı. O dönem henüz 21 yaşında olan Altay Bayındır yıllar içerisinde kendisini ispat edecek türden bir performans ortaya koydu. Kaptanlığa kadar yükseldi. Milli takıma seçilmeyi başardı. Euro 2020 kadrosunda yer aldı.

Altay Bayındır Zaman Zaman Eleştiriliyor

1998 doğumlu kaleci bu sezon Süper Lig’de 26 maça çıktı. Bu maçlarda sahada 2 bin 340 dakika kaldı. Kalesinde 31 gol gördü. Dokuz maçı gol yemeden tamamlamayı başardı. Buna ek olarak, 2022 – 2023 sezonunda diğer kulvarlar ile beraber toplam 40 maçta görev aldı. Bu maçlarda sahada 3 bin 630 dakika kaldı. Kalesinde 45 gol gördü. 14 maçı gol yemeden tamamladı.

Altay Bayındır daha önce de söylediğimiz gibi 2019 – 2020 sezonundan bu yana Fenerbahçe’nin kalesini koruyor. Sarı lacivertli takımdaki dördüncü sezonunu tamamlamaya hazırlanıyor. Şu ana kadar Fenerbahçe formasıyla toplam 141 maça çıktı. Bu maçlarda kalesinde 160 gol gördü. 42 maçı gol yemeden tamamladı. Fenerbahçe geçtiğimiz haftalarda oyuncunun sözleşmesini 30 Haziran 2027 tarihine kadar uzattı.

25 yaşındaki kaleci ile ilgili olarak söyleyebileceğimiz her şey olumlu değil! Takdir edersiniz ki, Fenerbahçe son olarak 2013 – 2014 sezonunda şampiyon oldu. O tarihten bu yana şampiyon olamayan Fenerbahçe’de taraftarların şikayet ettikleri hususlardan birisi de kale! Altay Bayındır Süper Lig standartlarında bir kaleci olsa da yapmış olduğu hatalar ile taraftarlarını çıldırtabiliyor. Bazen imkansız denebilecek şutları çıkarırken bazen de yok artık dedirtecek türden goller yiyebiliyor. Bu durum Fenerbahçelileri rahatsız ediyor. Taraftarlar kaleye yabancı bir kalecinin transfer edilmesinin şart olduğunu düşünüyorlar.

İrfan Can Eğribayat Kendisine Verilen Şansı İyi Kullandı

Altay Bayındır yaşamış olduğu sakatlıktan dolayı ameliyat geçirdi. Sezonu kapatmak zorunda kaldı. Jorge Jesus kaleyi sezon başında Göztepe’den kiralanan İrfan Can Eğribayat’a emanet etti. 1998 doğumlu kalecinin performansı fena değildi. Takımı sahiplenmesi, gollerden sonra yapmış olduğu hırslı sevinçler ve maçların ardından gerçekleştirilen röportajlarda güzel şeyler söylemesi ile dikkat çekti.

Fenerbahçe yönetimi oyuncunun bonservisini elinde bulunduran Göztepe ile görüşmeler gerçekleştirdi. Oyuncunun bonservisi alındı. İrfan Can Eğribayat önümüzdeki sezon da Fenerbahçe’de forma giyecek.

Dominik Livakovic Transferi Dengeleri Değiştirebilir

Başkan Ali Koç 2023 – 2024 sezonunda şampiyon olmak adına daha şimdiden çalışmalar yapmaya başladı. 56 yaşındaki Koç’un hedefinde Dominik Livakovic bulunuyor. Hırvatistan ile Dünya Kupası’nda harika bir performans ortaya koyan 28 yaşındaki kaleci de ısrar ediliyor. Önümüzdeki sezon Fenerbahçe’nin kalesinde ciddi bir rekabet olabilir.