Frutti Extra Bursaspor Avrupada Kayıp

Bu sezon ING Basketbol Süper Ligi ve Euro Cup’ta mücadele eden Frutti Extra Bursaspor, Türkiye’de yükselen çizgisini Avrupa’ya taşıyamadı.

Bursa’yı basketbolda en üst düzeyde temsil eden ekibimiz an itibariyle ING Basketbol Süper Ligi puan sıralamasında 11. basamakta bulunuyor.

ING Basketbol Süper Lig 2021 – 2022 Sezonu’nda sıkıntılı bir süreç geçiren Yeşil Beyazlılar, son 3 haftada üzerindeki istikrarsızlığı attı.

Frutti Extra Bursaspor, bu sezon ilk kez üst üste galibiyetler aldı. Geçtiğimiz 3 haftada sırasıyla Meksa Yatırım Afyon Belediyespor, Gaziantep Basketbol ve Merkezefendi Belediyesi’ni devirmeyi başaran takım yükselişe geçti.

Geride kalan 16 maçta 8 galibiyet 11 mağlubiyet alan takımımız yükselişini sürdürerek 2 maç eksiğiyle Beşiktaş Icrypex’in ardına yerleşti.

Ancak ne yazık ki Frutti Extra Bursaspor bu yükselişini Avrupa sahnesine taşımayı başaramadı.

Frutti Extra Bursaspor EURO Cup Testini Geçemedi

frutti extra bursaspor

Euro Cup 2021 – 2022 Sezonu’nda B Grubu’nda mücadele eden Frutti Extra Bursaspor, şimdiye dek 10 maçı geride bıraktı.

Bu 10 maçta sadece Umana Reyer Venezia, Cedevita Olimpija ve Ratiopharm Urm karşısında galibiyet alabilen takımımız, geri kalan 7 karşılaşmayı da kaybetti.

Bu sonuçların ardından EURO Cup Grup B sıralamasında dokuzuncu sırada yer alan Yeşil Beyazlılar, sonuncu Promitheas Patras’ın 1 mağlubiyet üstünde bulunuyor.

Camianın içinde bulunduğu sıkıntılar düşünüldüğünde özellikle ING Basketbol Süper Lig’deki son hafta performansıyla Bursasporluların yüzünü güldüren takım, Avrupa arenasında son maçına ilk yarıda mağlup ettiği Cedevita Olimpija karşısında çıktı.

Cedevita Olimpija Maçtan Galip Ayrıldı

Slovenya deplasmanın 3 maçtır süren mağlubiyet serisini sonlandırmak için giden Bursaspor, ne yazık ki isteğini gerçekleştiremedi.

Koç Dušan Alimpijević önderliğindeki takımımız maça Onuralp Bitim, Tolga Geçim, David John Dudzinski, Derek Ryan Needham ve Kevarrius Keshawn Hayes 5’i ile çıktı.

İlk periyotta iki takımın da birbiriyle dengeli bir performans sergilediğini söyleyebiliriz. Hücumda ve savunmada üstünlüğün kısa bölümlerle el değiştirdiği ilk periyottu Cedevita Olimpija 33 – 32’lik üstünlükle tamamladı.

İkinci periyotta ise ne yazık ki Frutti Extra Bursaspor düşüşe geçti. Savunmada basit hatalar yapan ve hücumda aradığı etkinliği sağlayamayan takımımız rakibin seri yapmasına fırsat verdi ve periyodu 26 – 19, ilk yarıyı ise 59 – 51 bitirdi.

Soyunma odasından çok daha kararlı şekilde dönen Dušan Alimpijević’in öğrencileri savunmada vidaları sıktı. Bunun karşılığında hücumda ise istediği etkinliği yine sağlayamayan takımımız farkı eritse de periyot sonunda üstünlüğü yakalayamadı.

Son çeyreğe Cedevita Olimpija 79 – 70 üstünlükle girdi. Bu üstünlüğü maç sonuna kadar korumayı başaran Slovenya temsilcisi, savunma sertliğini arttırarak bize yaklaşma şansı vermedi.

Bu şekilde maçı 103 – 86 bitiren Cedevita Olimpija, EURO Cup B Grubu’ndaki galibiyet sayısını 4’e çıkardı ve takımımızın üzerine çıktı.

Bursaspor adına Derek Ryan Needham’ın 26 sayı 3 ribaunt ve 3 asistlik performansı galibiyete yetmedi. Maçın en skoreri olan Needham’a karşı takım oyununu daha iyi oynayan rakipte tam 5 oyuncu çift haneye ulaştı.