Gergin Bursaspor Gençlerbirliği’ni Ağırlıyor

Bu sezon TFF 1.Lig’de çok kötü bir süreç geçiren ve kümede kalma mücadelesi veren Bursaspor, ligde oynadığı son maçta İstanbulspor karşısında 3-1’lik bir mağlubiyet almış ve bu maçta verilen kararlar tüm hafta boyunca konuşulmuştu. Bu kararlar nedeniyle sinirlerine hâkim olamayan ve saha içerisine giren teknik direktör Mustafa Er kırmızı kartla oyundan ihraç edilirken, bu durum ligin 33’üncü haftasında oynanacak Gençlerbirliği müsabakasına da yansıyabilir. Zira sadece 3 gün arayla oynanacak müsabakada Bursa temsilcisi bu sinir harbinin etkilerini atamadan Gençlerbirliği’ni konuk ediyor.

Yıpranan Sinirler

Bu sezon TFF 1.Lig’e şampiyonluk parolasıyla başlamış olmasına rağmen çok kötü bir şekilde yönetilerek küme düşme hattına kadar gerileyen Bursaspor adına işler hiç ama hiç iyi gitmiyor.

Yeşil Beyazlı takım ligin 32’inci haftasında İstanbulspor karşısında 3-1 mağlup olurken bu maçta verilen hakem kararları neticesinde sinirler iyiden iyiye gerildi ve bu durum teknik direktör Mustafa Er’in kırmızı kart görmesine neden oldu.

Bu nedenle ligin 33’üncü haftasında oynanacak Gençlerbirliği maçına yedek kulübesinde hocası olmadan çıkmak zorunda kalan Bursaspor, kısa süre içerisinde oynanacak bu maça ne kadar hazırlanabildi bunu da kestirebilmek pek kolay değil.

Bu maç öncesi 31 puanla 18’inci sırada yer alan Bursa temsilcisi adına zaman daraldıkça sinirler daha da geriliyor ve bu nedenle en kısa süre içerisinde galibiyetlerle seriye bağlanması gerekiyor. Bununla birlikte takımın bu bağlamda ne takati ne de inancı var gibi durmuyor.

Sezonun ilk yarısında Ankara’da oynanan müsabaka Kırmızı Siyahlı ekibin 2-0 üstünlüğüyle sona ermiş ve Bursaspor o maçta gerçekten kötü bir performans ortaya koymuştu. Öte yandan iki takım arasında oynanan lig müsabakalarına bakıldığı zaman Bursa temsilcisinin son olarak 2015/2016 sezonunun 4’üncü haftasında oynanan müsabakada kazanabildiği görülüyor.

Bu bağlamda Gençlerbirliği’nin Yeşil Beyazlı takıma karşı ciddi bir üstünlük kurduğunu dile getirmek gerekiyor. Tıpkı Bursaspor gibi beklentilerin altında kalan bir performans sergilemesine rağmen bu sezon Gençlerbirliği adına Bursa temsilcisinden çok daha rahat geçiyor ve bu durum da Kırmızı Siyahlı takıma bir avantaj yaratıyor.

Azalan Umutlar

Öte yandan sezon içerisinde pek çok kez teknik direktör değiştirmiş olmasına rağmen Bursaspor’un hiçbir hocasının hem takım hem de camia içerisinde birlikteliği sağlayamadığını dile getirmek yanlış olmaz.

Yaşanan krizlerden çok derin etkilenen bir camia haline gelen Bursa camiası takımlarının bu durumuna uzun süredir pek alışkın olmadıkları için çok telaş yaptılar ve bu durum takımın da olumsuz etkilenmesine neden oldu.

Öte yandan zaten oldukça kuşkulu olan Emin Adanur yönetimi hiçbir şeyi doğru yapamadıkları gibi kadro mühendisliğini de doğru kuramadılar ve bu durum da her bir teknik direktörün çok daha zorlu aşamalardan geçmesine neden oldu.