Nilüfer Belediyespor’a Yeni Transfer

Yeni sezon için transfer çalışmalarına devam eden Nilüfer Belediyespor Kadın Voleybol Takımı, daha önce de Türkiye’de forma giymiş Belçikalı orta oyuncu Dominika Marta Sobolska’yı renklerine bağladı.

Misli.com Sultanlar Ligi’ni beşinci sırada bitirmiş olan Nilüfer Belediyespor Kadın Voleybol Takımı, Avrupa CEV Challenge Kupası’nda Türkiye’yi temsil için hazırlıklarına devam ediyor. Transfer çalışmalarını da sürdüren takım Belçikalı Sobolska ile prensipte anlaştı. Mavi yeşil beyazlı ekip, kadrosunu güçlendirmek için yerli ve yabancı isimlerle görüşmelere devam ediyor.

Belçikalı Voleybolcunun Kariyeri

1991 doğumlu 1.87 boyundaki orta oyuncu Dominika Marta Sobolska, Belçika’nın Menen şehrinde dünyaya geldi. Daha önce 2019 Milletler Ligi ve 2019 Avrupa Şampiyonası gibi uluslararası turnuvalarda ülkesini temsil etti. Ancak kariyerinin büyük bir çoğunluğunu Polonya’da geçirdi.

Belçikalı milli sporcu kariyerine ülkesindeki Volley de Haan takımında forma giyerek başladı. Ardından yine Belçika liginde oynayan Belgische SMS takımında mücadele etti.

Türkiye’de Forma Giymişti

Sobolska 2009 – 2015 arasında Polonya liginde sırasıyla Impel Gwardia Wroclaw, Chemik Police ve MKS Dabrowa Gornicza takımlarında forma giydi. Ardından 2015 – 2016 sezonunu İtalya’da Metalleghe Sanitars Montichiari takımı için oynayarak geçirse de ertesi sezon tekrar Polonya’ya döndü. Eski takımı MKS Dabrowa Gornicza ve Bielsko-Bial takımlarında geçirdiği birer sezonun ardından Türkiye’ye transfer oldu.

Belçikalı voleybolcu, Sultanlar Ligi’nde önce 2018 – 2019 sezonunda Çanakkale Belediyespor’da sonra da 2019 – 2020 sezonunda Aydın Büyükşehir Belediyespor’da bir sezon forma giydi. Ardından İtalya’da Filottrano Pallavolo takımında oynayan Sobolska 2020 – 2021 sezonunu ise CSM Târgoviște takımı için Romanya’da geçirdi.

Smaç yüksekliği 319 cm ve blok yüksekliği 292 cm olan Dominika Marta Sobolska, 2020 yılında en iyi orta oyuncusu ödülünü almıştı. Belçikalı milli oyuncu ayrıca, Polonya Ligi ve Romanya Ligi’nde şampiyonluklar da yaşadı.

Nilüfer Belediyespor takımı, 2020 – 2021 sezonunda Sultanlar Ligi’nde toplamda 30 maç oynamıştı. Bu maçların 21’inde galibiyetle buluşurken 9’unda mağlup olmuştu ve ligi sıralamada beşinci olarak kapatmıştı. Mavi yeşil beyazlı oyuncu Sarah Wilhite, Sultanlar Ligi’nin en iyi smaçörü seçilmişti.