OLİMPİYAT TARİHİNDE YAŞANMIŞ İLGİNÇ OLAYLAR

2024 Fransa Paris Olimpiyatları için geri sayıma devam ederken tarihin en önemli spor organizasyonu olan olimpiyat tarihinde yaşanan ilginç olaylara bakacağız.

OLİMPİYATLAR NASIL MEYDANA GELDİ?

Milattan önce 500 yıllarında Zeus onuruna o dönemin sporcuları olarak sayılan kişiler kendi aralarında kısa ,orta, uzun mesafe koşular, boks ve güreşin yanında pentatlon yaparlardı.

300 yıl süren bu yarışmalar Roma İmparatorluğunun Yunanistanı fethetmesi ile sonlandırıldı. Yıllar 1982’yi gösterdiğinde Fransız Pierre de Coubertin olimpiyat fikrini tekrar ortaya attı. Çeşitli konferanslarda konuşmalar gerçekleştirdi. Bu çalışmalar meyvesini verdi ve Uluslarası Olimpiyat komitesi olimpiyatların tekrar yeniden başlayacağını açıklamışlardı.

OLİMPİYATLARIN İLKİ 1986 ATİNA

Fransız Pierre de Coubertin ilk olimpiyatların Paris’te olmasını istiyordu.

Yalnız olimpiyat komitesi kendi varlık gerekçesine uygun olması bakımından ilk hakkı Yunanlılara tanıdı ancak Colbertin’in de Fransa’ da yapılması istediği olimpiyatların ikincisi de Paris’te düzenleyerek 1924 de gerçekleştirdiler.

Paris te 1900 ve 1924 ‘ de iki olimpiyat düzenlendi. Paris’teki Atina’ dan sonra ikinci olimpiyatlara 24 ülkeden 997 sporcu katılarak gerçekleşti.

Sporcular, 18 farklı spor dalında 95 yarışmada boy gösterdi. Paris Olimpiyatları Dünya Fuarı’nın bir parçası olarak Fransa’da gerçekleşirken, Olimpiyatlarda az sayıda da olsa ilk kadın sporcular da yer alarak katıldılar.

 Ayrıca golf ve tenis gibi sporlar da ilk kez Paris’te yer almıştır. Durarak yüksek atlama, durarak uzun atlama, durarak 3 adım atlama da Amerikalı Ray Ewry birgünde 3 madalya birden kazanmayı başardı. İlk kadın olimpiyat şampiyonu ise Büyük Britanyalı sporcu Charlotte Cooper oldu. Tek kadınlar teniste şampiyonluğa ulaşan Cooper tarihe adını altın harflerle geçirmeyi başardı. Cooper karışık çiftlerde de zirvede yer almayı başararak altın madalya kazandı.

Fransa ev sahipliği yaptığı olimpiyatlarda 26 altın, 41 gümüş, 34 bronz madalya ile zirvede yer alırken ABD 19 altın, 14 gümüş, 14 bronz ile ikinci sırada yer aldı. Sahnenin 3. basamağında ise 15 altın, 6 gümüş, 9 bronz ile Büyük Britanya yer aldı.

1932 LOS ANGELES OLİMPİYATLARI

1932 yılında ABD’nin Los Angeles şehrinde gerçekleştirilen olimpiyatlara 37 farklı ülkeden 1332 sporcu katılarak gerçekleştirildi.

Sporcular 14 spor dalında 117 yarışmada boy gösterdi. ”Büyük Buhran” dönemine denk geldiği için olimpiyat ev sahipliğine ABD’den başka bir ülke başvurmamıştır. Ayrıca Amerikan Başkanı Herbert Hoover oyunlara katılmayarak, ülkesinde düzenlenen olimpiyatlara katılım göstermeyen ilk ev sahibi ülke devlet başkanı olarak da tarihe geçti.

1928 yılındaki katılımcıların yarısı Kaliforniya’da olsa da rekabet üst seviyede yaşanırken, 18 dünya rekoru ya kırıldı ya da egale edildi. Ayrıca olimpiyatlar sadece 16 gün sürdü. Kısa süren bu olimpiyatlarda ABD, 41 altın, 32 gümüş, 30 bronz madalya kazanarak tamamlarken ardından ise en çok madalya kazanan İtalya 12 Altın Gümüş Bronz kazandı.