Şehrin Gururu TOFAŞ’ın Son Durumu

2021/2022 sezonunda ING Basketbol Süper Ligi ve FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde mücadele verecek olan TOFAŞ’ın başantrenörü Hakan Demir ve takımın menajeri Tolga Öngören, sezon öncesinde takımın gelecek sezondaki parolalarından bahsetmişti.

Bu açıklamalarda Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde orta vadede final four’u Bursa’ya getirmek istediklerini, Türkiye liginde de mutlaka play-off ve üst taraflarda olmayı hedeflediklerini belirten Tofaş Spor Kulübü Genel Menajerimiz Tolga Öngören, bunu yaparken de altyapıdan her yıl yeni bir yüz çıkarmak istediklerini söyledi.

Altyapı destekleri konusunda her zaman önde giden takımlardan olan TOFAŞ, 2023-2024 sezonunda kulübün 50. yılını kutlayacak. Ana amaçlarının 50. yıla altyapımızla gitmek istediklerini belirten yönetim, altyapı oyuncularının daha fazla rol olacaklarını, sorumluluk alacaklarını da ekledi.

Bunun dışında Şampiyonlar Ligi final four’unu Bursa’ya getirmek isteyen takım, Türkiye liginde de mutlaka play-off ve üst taraflarda olmak istediğini her fırsatta dile getiriyordu.

Evdeki Hesap Çarşıya Uymadı

Tam olarak takımın kadrosuna uygun hatta nispeten bir miktar düşük hayallerle 2021/2022 sezonuna başlayan TOFAŞ basketbol takımı, isteklerine çok yaklaştı ancak hemen hepsinde direkten döndü.

Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde orta vadede final four’u Bursa’ya getirmek istediklerini söyleyen takım maalesef hedefin biraz uzağında kaldı. Temsilcimiz Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde Grup F’yi Strasburg, Oostende ve Kalev ile paylaştı.

Rakipleri karşısında ezici üstünlük sağlayıp gurur tablosuyla grubu 1. olarak bitiren TOFAŞ, 6 maçta 4 galibiyet 2 mağlubiyet ile 10 puan kazandı. Ardından çeyrek finalde İspanyol rakip Tenerife ile eşleşti.

Maça nispeten iyi başlayan takım ilk maçta 1 puan fark ile 78-77 yenildi. 6 gün sonra 12 Nisan’da oynanan maçta da kaderi değişmedi ve yine 1 puan fark ile 73-74 yenilerek Şampiyonlar Ligi’ne veda etmiş oldu.

Bu sayede de TOFAŞ, final four hayallerine yine 2 adım uzakta kalmış oldu.

Türkiye Ligi’nde de hedefini play off olarak belirleyen TOFAŞ, 2020/2021’de ki başarısını elde edemeyerek ligi 9. olarak bitirdi.

2020/2021 sezonunda 19 galibiyet 11 mağlubiyet ile 49 puan almış ve ligi 4.sırada bitirmişti. Bu sezonda ise yeşil mavililer başarısını düşürdü ve 16 galibiyet 14 mağlubiyet ile 46 puan elde edebildi. Bu puan takıma 9’unculuğu getirmiş ancak bu sonuç tabi ki sezon başında belirlenen hedefe uygun değil.

Takımının ve Şehrinin Gururu Genç

Altyapıya verdiği desteği ve yaptığı yatırımları hiçbir zaman azaltmayan TOFAŞ, bu özelliği ile her zaman övünmeyi hak ediyor ve haklı gururlanmasından geri de kalmıyor. Geçen sezon içinde aynı başarıya ulaşan takım bu sezon, Amerikan Kolej Basketbol Ligi’ne (NCAA) genç oyuncu Ömer Ege Peksarı’yı gönderdi.

Genç oyuncu Kuzey Iowa Üniversitesi’nden (University of Northern Iowa) tam burs aldı ve eğitim hayatına burada devam edecek. Gelecek sezondan itibaren de Northern Iowa Panthers kadrosunda NCAA Division I’de görevini yerine getirecek.

Geçen sezon gönderilen ve takımını gururlandıran gencin adı Ata Can Atsüren idi.