Yeni Bursa Stadının Detayları

Tam adı Bursa Büyükşehir Belediye Stadyumu olan Bursa stadyumu, Bursa’nın “Veledrom” bölgesinde yer alıyor. Stadyum Bursalı vatandaşlar ve Bursaspor taraftarı tarafından “Timsah Arena” olarak biliniyor. Peki bu ünlü stadyumun adı ne seyirci kapasitesi ne kadar, Bursa’da nerede, boyutları neler? İşte merak edilen Bursa Stadyumu ile ilgili detaylar…

Bursa Stadyumu ile ilgili özellikle Bursa dışından olan Bursaspor taraftarları tarafından merak edilen birçok soru var. Bursa Büyükşehir Belediye Stadyumu’nun açıklanan kapasitesi ise 43331 kişidir.

Stadyumun açıklanan maliyeti ise toplamda 167.909.000 TL’dir. Zemini doğal çim olan stadyum Bursaspor tarafından aktif olarak kullanılmaktadır.  İşte O sorularının tümünün yanıtı yazımızda…

Bursa Büyükşehir Belediye Stadyumu Nerede?

Tam adı ile “Bursa Büyükşehir Belediye Stadyumu” Bursa’nın Veledrom bölgesinde yer alıyor. Stadyum, Türkiye’de bulunan C90 görüş açısına sahip sayılı stadyumlardan biri olarak 21 Aralım 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı’nın katılımı ile açıldı.

Bursa Stadyumu olarak geçen stadyumun adı ise diğer bir merak konusu. Birçok farklı isime sahip olan stadyumun resmi adı yazımızın da başında belirttiğimiz gibi “Bursa Büyükşehir Belediye Stadyumu”dur.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 24 Şubat 2011 tarihinde yaptığı ihale ile birlikte kazanan firma olan Gintaş tarafından yapımı 4-5 yıl süren bu stadyum 21 Aralık 2015 tarihinde açılmıştır.

Bursa Büyükşehir Belediye Stadyumu Boyutları Nedir?

Bursa Büyükşehir Belediye Stadyumu’nun açıklanan kapasitesi ise 43331 kişidir. Stadyumun açıklanan maliyeti ise toplamda 167.909.000 TL’dir. Zemini doğal çim olan stadyum Bursaspor tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Stadyumun boyutları ise en: 68 m, boy: 105 m. Şeklindedir.

Stadyumun açıklanan kapasitesinin 43331 kişi olmasına karşın farklı karşılaşmalara göre veya tadilat durumlarına göre farklılık göstermektedir. Stadyumu 21 Aralık 2015 tarihinde Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursaspor’a devredilmiştir. Bursa vatandaşları tarafından ise stadyum “Timsah Arena” olarak anılmaktadır.

Bursa Büyükşehir Belediye Stadyumu, Nilüfer Deresi’ne oldukça yakındır. Bursa Metrosu ile de uyum içinde olan Bursa Büyükşehir Belediye Stadyumu’nun kapladığı alan ise en: 212 m, boy: 283 m. şeklindedir.

Toplam 6 kattan oluşan stadyumun sahip olduğu katlardan biri platform katıdır. İki kat ise bodrum katıdır. Geriye kalan diğer 3 kat ise zemin üstü katlardan oluşmaktadır.