2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası Tüm Hızı İle Devam Ediyor

Avustralya ile Yeni Zelanda’nın ortaklaşa ev sahipliği yaptığı 2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda heyecan son 16 turuyla sürüyor.

2023 ve kadınlar Dünya Kupasında süprizler ile devam ederken son 16 kalan taşkınlar ile heyecan devam ediyor.

Turnuvanın favori takımı olan grup aşamasında beklenmedik bir şekilde elenmesi anamın gol yemeden son 16 takım arasına adını yazdırması ile 2023 FIFA kadınlar Dünya Kupası‘nda heyecan beklenmedik süprizler ile devam ediyor.

2023 FİFA KADINLAR DÜNYA KUPASI’NDA SON 16 KALAN TAKIMLAR KİMLER OLDU?

FIFA 2023 Kadınlar Dünya Kupasın’ da son 16 tura kalan takımlar İsviçre – İspanya, Japonya – Norveç, Hollanda – Güney Afrika, İsveç – ABD, İngiltere – Nijerya, Avusturalya –  Danimarka’ Jamaika – Kolombiya, Fransa – Fas ile karşı karşıya geldiler.

İSPANYA 5 – 1 İSVİÇRE 

2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda son 16 turu ilk maçında İspanya, İsviçre’yi 5-1 yenerek çeyrek finale yükseldi.

Avustralya ile Yeni Zelanda’nın ortaklaşa ev sahipliği yaptığı 2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda heyecan son 16 turuyla sürüyor.

İlk maçta İspanya ile İsviçre Eden Park’ta karşı karşıya geldi. Mücadeleyi İspanya 5 – 1’lik skorla kazandı. 

Karşılaşmada İspanya’nın gollerini 5 ile 36. dakikalarda Aitana Bonmatí, 17’de Alba Redondo, 45. dakikada Laia Codina ve 7’te Jenni Hermoso kaydetti. 

İsviçre’nin tek golünü ise 11. dakikada Laia Codina ( Kendi kalesine ) attı. 

Rakibini 5 – 1 yenen İspanya Kadınlar Dünya Kupası tarihinde ilk kez çeyrek finale adını yazdırdı. 

BREZİLYA’DAN KUPAYA ERKEN VEDA 

FIFA Kadınlar Dünya Kupası F Grubu 3’üncü maçında Jamaika ile golsüz berabere 0 – 0 kalan Brezilya, turnuvaya veda etti.

FIFA 2023 Kadınlar Dünya Kupası F Grubu’nda oynanan iki maçla devam etti. F Grubu’nda turnuvanın sürprizlerinden biri yaşandı.

Melbourne Rectangular Stadyumu’nda oynanan karşılaşmada Jamaika ile Brezilya golsüz 0 – 0 berabere kaldı. Bu sonuçla 4 puanla 3’üncü sırada kalan Brezilya, Dünya Kupası’na grup aşamalarına veda ederek sürpriz bir veda gelmiş oldu.

Brezilya kadın Milli takımı denilince ilk akla gelen isimlerden birisi Marta Vieira da Silva oluyor.

Kadınlar Dünya Kupası tarihinin en skoreri, sambacıları gruptan çıkarabilecek hatta kupanın favorilerinden birisi olması beklenirken sürpriz bir veda geldi.

Gözler Brezilya – Jamaika maçına çevrilmişti ki grubun son maçında sürpriz bir sonuç çıkma ihtimali kimse tarafından da beklenmiyordu. Jamaika beraberliği ile Brezilya kupaya veda etti.

Bu sonuç hem kadın futbolun gelmiş geçmiş en iyisi olarak gösterilen Marta, hem de sambacılar için büyük bir hezimetti. 37 yaşındaki futbolcunun, altıncı dünya kupası deneyimi ülkesini gruptan çıkarmaya maalesef yetmeyerek gruptan çıkaramayarak kupaya erken veda ettiler.