Bursa Voleybol Tarihçesi

Türkiye’nin en büyük şehirlerinden biri olsa Bursa voleybol konusunda da her geçen gün ciddi aşama kaydeden bir şehir. Bursa’da voleybol, Türkiye’nin pek çok ilinde olduğu gibi daha ilkokulda çocukların tanıştığı bir spor. Bunun bir sonucu olarak da her geçen yıl hem Bursa şehri özelinde hem de Türkiye genelinde voleybola olan ilgi artıyor.

Bursa’da Voleybol Kulüpleri

Bursa voleybol kulüplerinin sayısı elbette çok fazla. Nihayetinde Bursa Türkiye’nin en büyük 5. şehri konumunda ve birden fazla spor kulübüne de ev sahipliği yapan bir şehir. Bu güzel şehrin öne çıkan belli başlı voleybol takımları şöyle;

Bursa Büyükşehir Belediyespor (erkek voleybol takımı)

Bursa Büyükşehir Belediyespor (kadın voleybol takımı)

Bursa Ormanspor (kadın voleybol takımı)

Hekimoğlu Global Connect Travel Bursa VİK (erkek voleybol takımı)

Hekimoğlu Global Connect Travel Bursa VİK (erkek voleybol takımı)

Nilüfer Belediyespor (kadın voleybol takımı)

Tofaş (erkek voleybol takımı)

Bursa’da Voleybol Turnuvaları ve Organizasyonlar

Türkiye’nin en büyük şehirlerinden biri olan Bursa spor organizasyonlarına da sık ev sahipliği yapan şehirlerden biri. Hem sanayi ve ulaşımın çok gelmişmiş olması hem de spor tesislerinin fazlalığı bunun en önemli nedenleri. Tüm bunların bir sonucu olarak Bursa halkı da sporun her dalı ile oldukça ilgili. Türkiye’nin her şehri gibi Bursa’da da elbette en çok ilgi çeken spor dalı futbol. Bursa’nın bir dönem şampiyon da olan futbol takımının bugün 2 Lig’de olması futbola olan ilginin diğer sporlara kaymasına neden oldu Bursa şehrinde. Tesadüf sonucu Bursaspor Futbol Takımı alt liglere düşüp mücadeleci kimliğini kaybettiğinde Bursaspor Basketbol Takımı en süt lige çıktı. Bu da futbol seyircisinin başta basketbol olmak üzere diğer branşlara yönelmesine neden oldu.

Basketbol ile başlayan salon sporlarına yönelik ilgi voleybol ile devam etti. Şu an Bursa şehrinde en popüler sporlardan biri voleybol. Artan popülerlik sonrası Bursa voleybol turnuvaları için de ideal bir ev sahibine dönüşmeye başladı. Nitekim Bursa Büyükşehir Belediyespor bu seneki Balkan Kupası’na ev sahipliği yaptı. Bursa şehri daha önce de bu kupada yine ev sahipliği rolünü üstlenmişti. Bursa voleybol konusunda gelecek dönemde daha büyük organizasyonlara da ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Bursa’da Voleybol Altyapı ve Eğitim

Üst liglerde voleybola olan bu ilginin altyapılara yansıması beklenen bir sonuçtu. Özellikle son 10 yılda Bursa şehrinde aileler çocuklarını küçük yaşlardan itibaren voleybola yöneltmeye başladı. Bursa voleybol altyapı seçmeleri birden fazla kulüp özelinde her yıl yapılmaya başlandı Bursa’da.

bursadaspor.com-voleybol bursa voleybol

Tabii ülkede voleybola yönelik artan bu ilginin ardından Türkiye Voleybol Federasyonu da harekete geçti voleybola ilgiyi artırmak için etkinlikler düzenlemeye başladı. Son iki yıldır Festival Voleybol adıyla Altyapılar Türkiye Şampiyonası Finallerinde minikler kategorisinde de maçlar oynanmaya başlandı. Bursa voleybol festivalleri için de ev sahipliğini üstlendi. TÜYAP Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi bu organizasyonun ev sahibi oldu. Böylece Bursa şehri, Bursa voleybol gençlik turnuvalarının ve profesyonel turnuvaların yanında minikler turnuvalarında da önemli bir merkez oldu. Bursa voleybol organizasyonları gelecek dönemlerde artırılarak devam edecek gibi görünüyor.

Hem yerel kulüplerin hem Türkiye Voleybol Federasyonu’nun çabaları ile Bursa voleybol eğitimi çocuk yaşlara kadar indirildi.

Bursa’da Voleybolun Popüler Oyuncuları

Bursa şehrinin voleybol liglerinde en üst düzeyde temsil eden iki takım bulunmaktadır 2023 – 2024 voleybol sezonunda. Bu takımlardan biri erkek diğeri isi kadın takımı. Türkiye’de 2023 – 2024 sezonunda erkekler ligi AXA Sigorta sponsorluğunda, kadınlar ligi ise Vodafone sponsorluğunda oynanmakta. AXA Sigorta Efeler Ligi’nde Bursa’yı Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü temsile diyor. Vodafone Sultanlar Ligi’nde ise Bursa’nın güzide ilçesi Nilüfer’in temsilcisi Nilüfer Belediyespor mücadele etmekte.

Bursa voleybol oyuncuları için hem voleybola artan ilgi hem de şehrin imkanları sebebi ile cazip bir kent. Bunun bir yansıması olarak da Bursa takımları iyi oyuncuları takımlarına katabiliyorlar. Bursa şehrini en üst düzey liglerde temsil eden iki takımın da 2023 2024 sezonunda ligdeki konumları oldukça iyi durumda.

Bursa voleybol oyuncuları düşünüldüğünde yabancı isimleri bir kenara koyarsak akla gelen ilk isim elbette Kübra Akman. Askında bugün milli takımla harikalar yaratan Gizem Örge de yolu Bursa’dan geçmiş bir voleybolcu fakat Kübra Akman için bir nüans var. Kübra Akman sadece Bursa’da oynamış bir voleybol oyuncusu değil, aynı zamanda kendisi Bursa doğumlu bir isim. Altyapı eğiminin Bursa şehrinde aldı Kübra Akman. Bugün sadece Türkiye’nin değil dünyanın en iyi voleybol takımlarından biri olan Vakıfbank’ın formasını giyen oyuncu Bursa’nın İznik ilçesinde doğru ve uzun yıllar da Bursa Nilüfer Belediyespor forması giydi. Gizem Örge gibi o da milli takımın bir parçası oldu.

Efeler Ligi’nde mücadele eden Nilüfer Belediyespor ise A takım düzeyinde Bursa çıkışlı bir oyuncuya sahip değil. Ancak çok güçlü bir altyapıya sahip olan Nilüfer Belediyespor’un gelecek yıllarda hem A takıma hem de milli takıma birden fazla oyuncu yollaması bekleniyor.

Bursa voleybol istatistikleri incelendiğinde Bursa şehri için hem gurur duyulası hem de şehirde voleybola olan ilginin anlaşılması açısından önemli bir veri var. İstanbul’u ve başkent Ankara’yı bir kenara ayırdığımızda, hem erkekler hem de kadınlar voleybolunda en üst düzey ligde takımı bulunan tek şehir Bursa. bu veri, şehirde voleybolun ne kadar önemsendiğinin en somut kanıtı.

bursadaspor.com-voleybol bursa voleybol
TVF Cengiz Göllü Voleybol Salonu

Bursa Voleybol Arenaları ve Tesisleri

Bursa’da voleybol tesisleri arasında en öne çıkan yer şüphesiz ki TVF Cengiz Göllü Voleybol Salonu. Bursa’nın en gelişmiş ilçesi olan Nilüfer’de bulunan voleybol salonu 2013 yılında açılmıştır. Salon, ismini Türk voleyboluna 60 yıla yakın oyuncu ve antrenör olarak hizmet vermiş eski Milli Takımlar Teknik Direktörü Cengiz Göllü’den almıştır.

 Uluslararası standartları karşılayan TVF Cengiz Göllü Voleybol Salonu 2013 yılından beri Bursa takımı olup de deplasmanlı liglerde yer alan tüm takımlara hizmet vermektedir. Kapalı spor salonu protokol tribününe ve basın tribününe ek olarak engelli tribüne de sahiptir ve tesisin sahibi de Türkiye Voleybol Federasyonu’dur ve salonun işletmesi de federasyondadır. 50’si kapalı, 10’u açık olmak üzere 60 araçlık bir otoparka sahip olan tesis, soğutma ve ısıtma sistemi ile kafeteryaya da sahiptir. Toplamda10 soyunma odasına sahip olan TVF Cengiz Göllü Voleybol Salonu’nda bir de teknik oda bulunmaktadır. Zemini poli olan tesisin 4500 seyirci kapasitesi mevcuttur.

Bursa’da Voleybol Gelişmeleri ve Haberler

Bursa’da voleybol sporuna olan ilgi her yıl daha da artıyor ve artık bu ilgi sadece izleyici olmakla sınırlı değil. Voleybol maçlarına giden seyirci sayısı ile birlikte voleybol altyapı eğitimlerine ve seçmelerine katılan gençlerin sayısı da artıyor. Eskiden sadece okullarda voleybol oynama imkanı bulan gençler artık profesyonel takımların açtığı voleybol kursları da var. Bursa voleybol haberleri yerel basında da daha fazla yer kaplamaya başladı ve tüm bunların bir çıktısı olarak da 2021 – 2022 sezonunda Bursa altyapı takımları tam 5 kupa kazandı.

bursadaspor.com-voleybol bursa voleybol