İnegöl Belediyespor Voleybol Takımı Fikstür

İnegöl Belediyespor Voleybol takımı fikstür çalışmaları ve süreçleri her sezon değişmektedir. 2010 yılında Bursa’nın İnegöl ilçesinde kurulan İnegöl Belediyespor, voleybol takımları ile ünlüdür. Renkleri turuncu lacivert olan Bursa temsilcisinin hem erkek hem de kadın voleybol şubesi mevcuttur. Maçlarını Yunus Emre Spor Kompleksi’nde oynayan takım, şehrin diğer temsilcisi Nilüfer Belediyespor kadar başarılı değildir. Yakından takip edenlerin bildiği üzere Nilüfer Belediyespor kadın voleybol takımı, Sultanlar Ligi’nde mücadele etmektedir.

İnegöl Belediyespor kadın voleybol takımı, mücadelesini Türkiye Kadınlar Voleybol İkinci Ligi’nde sürdürür. Takımın üst liglere çıkması biraz zordur. Bursa kulüpleri, çok uzun süreden bu yana maddi açıdan sıkıntı içerisindedir. Başta Bursaspor olmak üzere birçok kulüp, alt liglerde yer alır. İnegöl Belediyespor da düşük transfer bütçesi dolayısıyla istediği kadroyu kuramaz. Bu durum, takımın maç sonuçları açısından olumsuzluklar ortaya çıkarır. Taraftarlar, sonuçlara aldırış etmeden İnegöl Belediyespor voleybol takımı fikstür takibi yaparlar. Takımlarını hem iç saha hem de deplasman maçlarında yalnız bırakmazlar.

İnegöl Belediyespor Voleybol Maç Takvimi ve Tarihleri

İnegöl Belediyespor, Türkiye Kadınlar İkinci Voleybol Ligi’nde mücadele etmesinden dolayı sezonu erken tamamlar. Takımın bilhassa play-off etabına katılamadığı hallerde en geç Nisan ayında sezonu bitirmesine rastlanır. Voleybol fikstürü, Sultanlar Ligi’nde olduğu gibi İkinci Voleybol Ligi’nde de benzerdir. Yeni sezon, Ekim – Kasım aylarında başlar. Normal sezonun maçları, Nisan ayında sona erer. Play-off etabı ise Mayıs ayının ilk ayında biter. Şampiyonun belirlendiği bu etabın ardından oyuncuların tatili başlar.

İnegöl Belediyespor voleybol maç takvimi dikkatli bir şekilde incelendiğinde takımın iç saha ve deplasmanda oynadığı maç sayısının aynı olduğu bilgisine ulaşılır. Bursa temsilcisi, bilhassa iç saha maçlarında çok iyi sonuçlar alır. Ancak, takımın deplasman maçları pek iyi geçmez. Bu durum, İnegöl Belediyespor voleybol takımı fikstür incelendiğinde de ortaya çıkar. Turuncu lacivertli takımın alt liglerden bir türlü kurtulamaması biraz da bununla alakalıdır.

İç Saha ve Dış Saha Maçları

İç saha maçları, her takım için olduğu kadar İnegöl Belediyespor için de ayrı bir öneme sahiptir. Bursa temsilcisi, bu maçları taraftarlarının da desteğiyle rakibe set vermeden kazanmak ister. Bu amacına da genellikle ulaşır. İç saha maçlarına hücum ağırlıklı bir kadro ile çıkılır. Antrenör, iki defansif smaçörden ziyade bir defansif, bir de power smaçör ile başlamayı tercih eder. Bu sayede, köşe hücumları ile sonuca gidilmeye çalışılır. Bunun yanı sıra, takımın pasörü, iç saha maçlarında tek ayak hücumu yapan orta oyuncuyu daha çok kullanır.

Dış saha maçları, İnegöl Belediyespor için oldukça sıkıntılıdır. Bursa temsilcisi, deplasmanlarda istediği sonuçları alamaz. Bu durum, biraz da oyuncuların tecrübesizliği ile ilgilidir. İnegöl Belediyespor kadın voleybol takımının kadrosunda her pozisyonda en az bir altyapı oyuncusu yer alır. Takımın bütçesi kısıtlı olduğu için genç oyunculardan istifade edilir. Tecrübesi ve pozisyon bilgisi kısıtlı olan oyuncular, deplasman maçlarının ağırlığını kaldıramazlar. Yönetimin bu durumu değiştirmek adına transfer dönemlerini daha verimli geçirmesi ve bilhassa pasör ve pasör çaprazı gibi pozisyonlara tecrübeli oyuncuları transfer etmesi gereklidir.

Rakip Takımlar ve Analizleri

Çok uzun süreden bu yana alt liglerde yer alan İnegöl Belediyespor, her sezona deneyimli bir antrenör ve teknik ekip ile başlar. Takımın iyi sonuçlar alması adına en iyi antrenman programları hazırlanır. Rakip takım analizine çok önem verilir. Bursa temsilcisi, kendisinden daha güçsüz bir takım ile oynadığı takdirde maçlara iddialı bir kadro ile çıkar. Ligin önde gelen ekiplerinden birisi ile oynanıyorsa işler değişir. İnegöl Belediyespor antrenörü, bu tip maçlarda sahaya iki defansif smaçör ile çıkmayı tercih eder. Bu sayede, takımın servis karşılamada ve defansta herhangi bir sıkıntı yaşamasının önüne geçilir.

İnegöl Belediyespor voleybol maçları sırasında da birtakım taktik değişiklikleri yapılabilir. Antrenör, takımın setlerde geride olduğu hallerde devreye girer. Bilhassa servis karşılamada sorun yaşandığı durumlarda oyuna iyi manşet alan bir isim dahil olur. Bu sayede, takım daha iyi servis karşılarken pasörün pasları verimli olur. Pasör çaprazı ve smaçörler, istedikleri pasları alırlar. Orta oyuncular, blokta iyi yer tutarlar. Takımın nispeten daha iyi bir performans ortaya koymasına rastlanır. İnegöl Belediyespor antrenörü, takımın kazanmak zorunda olduğu maçlarda devreye girerek oyuna en az bir power smaçör dahil eder. Bu sayede, takımın yüksek topları öldürme becerisi artar. Ayrıca, bu tür maçlarda tek ayak hücumu yapan orta oyuncu da sıklıkla hücuma katılır.

Önemli Derbi ve Kritik Maçlar

İnegöl Belediyespor kadın voleybol takımı, tahmin edilebileceği üzere Bursa takımları ile ciddi bir rekabet içerisindedir. Takımın en önemli rakibi Nilüfer Belediyespor’dur. Fakat, bu takım çok uzun süreden bu yana Sultanlar Ligi’ndedir. Söz konusu detay, her iki takımın karşı karşıya gelmesine engel olur. Yine de İnegöl Belediyespor’un alt liglerdeki Bursa ekipleriyle arasında ciddi bir rekabet vardır. Taraftarlar, bu tip maçlarda takımlarına ciddi bir destek verirler. Yunus Emre Spor Kompleksi’ni doldururlar. Voleybolu seven Bursalıların da akın ettiği maçlar gerçekten de çok güzel geçer. Bunun yanı sıra, İnegöl Belediyespor’un Balıkesir ve Eskişehir takımları ile karşı karşıya geldiği maçlar da heyecanlıdır.

Lig ve Kupa Maçları

İnegöl Belediyespor lig maçları yerel basın tarafından ilgiyle takip edilir. Bilhassa takımın lig sıralaması iyiyse bu maçlara gösterilen rağbet daha fazladır. Türkiye Kupası’nda çok ilerilere gidemeyen İnegöl Belediyespor, bu platformda taraftarlarını memnun edemez.

Avrupa Kupaları ve Uluslararası Maçlar

İnegöl Belediyespor, her ne kadar çok uzun süreden bu yana voleybol kulübü olarak faaliyet gösterse de üst klasmanda yer alamadığı için Avrupa’ya katılamamıştır. Bir başka deyişle, takımın şu ana kadar oynamış olduğu herhangi bir uluslararası maç bulunmaz. Bursa temsilcisi, önümüzdeki yıllarda Sultanlar Ligi’ne yükselmeyi başardığı takdirde uluslararası maç oynama şansını da elde edebilir.

Maç Sonuçları ve Sıralama Etkileri

İnegöl Belediyespor, bilhassa sezonun ilk yarısında istediği sonuçları alamaz. Takımın 14 kişilik kadrosunun sil baştan kurulması ve uyum süreci, olumsuz maç sonuçlarını ortaya çıkarır. Yönetim, takımın ligin dibine demir atması halinde devreye girerek antrenör değişikliği yapar. Bunun yanı sıra, bütçe uygun olduğu takdirde kadroya bir iki ekleme gerçekleştirilebilir. Bu tür detaylar, lig sıralamasına olumlu etkide bulunur.

Sakatlık ve Cezalı Oyuncu Durumları

İnegöl Belediyespor, tıpkı diğer voleybol kulüpleri gibi sezon içerisinde birtakım sakatlık sorunları ile karşılaşır. Voleybolu yakından takip edenlerin de bildiği üzere kadınların sakatlık süreci erkeklere kıyasla çok daha uzundur. Sakatlanan oyuncular, genellikle sezonu kapatırlar. Bursa temsilcisi, tarihi boyunca herhangi bir oyuncunun cezalı olması gibi bir durum ile karşılaşmamıştır.

Taraftar Etkinlikleri ve Maç Günü Organizasyonları

İnegöl Belediyespor taraftarları, takımlarına zannedilenden daha çok bağlıdırlar. Takımın Instagram ve Facebook sayfalarında bir araya gelen taraftarlar, bilhassa maç öncesinde birtakım etkinlikler düzenlerler. Deplasman maçlarına beraber gidilir. İç saha maçları öncesinde pankartlar hazırlanır. Bunun yanı sıra, yeni sezon hazırlıkları sırasında antrenmanlar ziyaret edilerek oyunculara baklava ikramında bulunulur. Maç günleri ise yemek organizasyonları düzenlenir.