Bursa Hentbol Tarihi

Bursa hentbol konusunda Türkiye’nin iddialı şehirlerinden biri. Bunun temel sebebi son yıllarda salon sporlarına yönelik büyük bir ilgi artışı olması bu şehirde.

Hentbol sporu dünyada 1950 sonrası popüler olmaya başlayan bir spor. Bizim ülkemizde popülerliği çok da eskiye dayanmıyor ki bunun belirli nedenleri var elbette. Hentbol bir salon sporu, oysaki ülkemizde yıllardır en popüler spor olan futbolu her zaman her yerde oynamak mümkün. Fakat son yıllarda ülkemizde tesislerini kapalı spor salonlarının artması ile salon sporlarına duyulan ilgi de bir hayli arttı.

bursadaspor.com-hentbol bursa hentbol

Bursa şehri için ise daha özel bir durum var. Bursa hentbol tarihi incelendiğinde görüşeceği üzere şehrin büyümesi ile birlikte bu spora olan ilgide düzenli olarak artmış ama salon sporlarına yönelik genel bir ilgi artışının olduğu zaman, Bursaspor Futbol Takımı’nın en üst düzey futbol ligi olan Süper Lig’e veda ettiği an.

Bursaspor Futbol Takımı küme düştükten sonra Bursa’nın sporu çok seven halkı alternatif branşlara yöneldi ve oradaki takımları daha çok desteklemeye başladı. Bunların başında da basketbol, voleybol ve hentbol geliyor. Tabii bunun da bir nedeni var; bu branşlarda mücadele eden Bursa takımları en üst düzey liglerde yer alıyorlar.

Bursa Hentbol Kulüpleri

Bursa Hentbol kulüpleri incelendiğinde iki takımın öne çıktığını görüyoruz. Bu takımlar Erkekle Süper Lig’inde mücadele eden Nilüfer Belediyespor ve Kadınlar Süper Lig’inde mücadele eden Bursa Büyükşehir Belediyespor takımları.

Bursa Büyükşehir Belediyespor Kadın Hentbol Takımı 1980 yılında kurulmuş bir ekip. Tabii bu spor kulübünün kuruluş tarihi aslında. Hentbol takımının hikayesi biraz daha farklı. Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü bünyesinde bulunan kadın hentbol şubesi 2022 yılında kuruldu ama armada kuruluş tarihi 1980 olarak yazmakta. 2022-2023 sezonu başında Bursa’nın bir ilçesi olan Mudanya’nın takımı Mudanya Belediyespor’un yarışmacı haklarını alan takım tarihinde ilk kez Profesyonel ligde mücadele etmeye başladı hentbol dalında.

bursadaspor.com-hentbol bursa hentbol

Kırmızı beyaz renklerden oluşan takımın mevcut başkanı Gökhan Dinçer. Takımın teknik sorumlusu ise Merve Yılmaz. Oyuncu kadrosu ise şu isimlerden oluşuyor; Busenur Binay, Eda Köşker, Berna Cindoruk, Seda İrem Güleç, Güliz Karaman, Damla Güleç, Ela Yıldız, Büşranur Şaş, Nikolina Knezevic, Katarina Tanaskovic, Hazal Çitil, Sude Çiftçi, Yağmur Ünal, Selin Tetik, Elif Çağla Şen, Lena Mot, Çağla Güleç, Sümeyye Çolak, Ercin Çetin, Melike Kasapoğlu.

Bir diğer Bursa hentbol temsilcisi takım ise Nilüfer Belediyespor. Bursa’nın güzide ilçesi Nilüfer Belediyesi bünyesindeki takım Erkekler Ligi’nde en üst seviyede mücadele etmekte. Kulübün mevcut başkanı Tamer İşler. 1999 yılında kurulan Nilüfer Belediyespor Bursa’da hentbola olan ilginin artmasında büyük pay sahibi olmuş bir takım.

Bursa’nın rengi olarak bilinen yeşil ve beyazın yanında maviyi de kullanan Nilüfer Belediyespor Erkek Hentbol Takımı’nı Selim Muti çalıştırıyor. Nilüfer Belediyespor’un güncel kadrosu ise şöyle; Yasin Çalışkan, Aleksander Pejcinovic, Mustafa Şentürk, Furkan Özcan, Ramazan Mutlu, Milos Prodanıvic, Can Işıkdoğdu, Gürkan Soğukpınar, Gacevic Spasoje, Şuca Pınar, Ozan Arifoğlu, Ömür Pehlivan, Hasan Geyik, Marko Perovic, Serhat Yahşi, Emre Gümüştaş, Dusan Andrejevic, Efe Erdem Yazıcı, Adanan Tayfun.

En üst seviyede mücadele eden takımlardaki Bursa hentbol antrenörleri incelendiğinde iki isimden birinin kadın olması ise bu konuda Bursa’nın övünebileceği bir başka nokta. Hem kadınlar hem erkekler liginde İstanbul ve Ankara hariç en üst düzey ligde temsil edilen tek il de yine Bursa. Bursa hentbol başarıları dendiğinde sahada alınan sonuçlar kadar bu iki durumu da dikkat almak gerekiyor.

bursadaspor.com-hentbol bursa hentbol

Bursa’da Düzenlenen Hentbol Turnuvaları

Bursa’da kapalı spor salonlarının sayısının artması ve özellikle de pek çok lisenin artık kapalı spor salonuna sahip olması sayesinde hentbol oynama yaşı oldukça düştü. Bunu da küçükler kategorisinden itibaren başlayan turnuvalar, organizasyonlar izledi. Bursa hentbol eğitimi artık okullarda başlıyor. Liselerin hatta orta okulların kendi hentbol takımları mevcut. Bursa hentbol turnuvaları artık liseler düzeyinde de her yıl düzenli olarak tekrarlanmakta. Bu sayede Bursa hentbol altyapı konusunda da her geçen yıl bir öncekine kıyasla daha iyi duruma geliyor. Artık yaz okullarında hentbol branşı da aileler için futbol, yüzme, basketbol ve voleybol ile birlikte bir seçenek olmaya başladı. Bu da Bursa’da hentbol gelişimi her yıl artarak devam ediyor anlamına geliyor.

Bursa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü 3 erkek 3 de kadın kategorisi olmak üzere düzenli olarak her sene 6 turnuva oynatmakta Bursa’da. Bu turnuvalar şöyle;

Hentbol Küçük Erkek Turnuvası

Hentbol Yıldız Erkek Turnuvası

Hentbol Genç Erkek Turnuvası

Hentbol Küçük Kız Turnuvası

Hentbol Yıldız Kız Turnuvası

Hentbol Genç Kız Turnuvası

Bursa Hentbol Turnuva Sonuçları ile şöyle olmuştu bu turnuvalarda;

Hentbol Yıldız Erkek Turnuvası: Sakarya Ortaokulu

Hentbol Genç Erkek Turnuvası: Şampiyon Şükrü Şenkaya Anadolu Lisesi

Hentbol Yıldız Kız Turnuvası: Şampiyon Bilge Malcıoğlu Ortaokulu

Hentbol Genç Kız Turnuvası: Şampiyon İnegöl Spor Lisesi

Bursa Hentbol Arenaları

Bursa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü düzenlediği turnuvalarda Atıcılar Spor Salonu’nu kullanıyor. Bursa’nın Osmangazi ilçesinde yer alan kapalı spor salonu daha pek çok imkanı bünyesinde barındıran çok gelişmiş bir tesis. Bunun haricinde Türkiye Hentbol Federasyonu’nca gerekli şartları taşıdığı kabul edilip de listeye dahil edilen ve çeşitli müsabakaların oynandığı Bursa Hentbol Arenaları şöyle;

100. YIL SPOR VE GENÇLİK MERKEZİ
ATICILAR ÇOK AMAÇLI SPOR SALONU
DİKKALDIRIM SPOR SALONU
VEYSEL AKRANİ ÇOK AMAÇLI SPOR SALONU
MUDANYA SPOR SALONU
NİLÜFER BELEDİYE SPOR SALONU
OSMANGAZİ ÇOK AMAÇLI SPOR SALONU
ÜÇEVLER SPOR TESİSLERİ

Bursa’da Hentbol Eğitim ve Altyapı Çalışmaları

Futbol takımının alt liglere düşmesinden sonra futbol seyircisinin büyük kısmı basketbola kayarken özellikle Filenin Sultanları’nın muazzam başarıları sebebi ile voleybola da ciddi bir ilgi artışı oldu. Bu sayede aileler salon sporlarına daha fazla ilgi göstermeye başladı çocukları ile beraber ve bu ilgi seyirci olmanın da ötesine geçti. Bugün Bursa hentbol gençlik turnuvalarında salondaki seyircilerin sayısı azımsanmayacak boyutlara ulaştı. Salona izleyici olarak gelen seyircilerden bir kısmı bu sporu aktif olarak yapmak ya da çocuklarını spora yönlendirmek istedi. Halihazırda eskiden beri üst düzey ligde mücadele eden Nilüfer Belediyespor başta olmak üzere altyapı çalışmalarına verilen önem de arttı bu gelişmelerin ardından.

Altyapıya olan katılımların artması ile gelecekte Bursa hentbol genç yetenekler çıkarmak konusunda Türkiye’de lokomotif görevi görebilecek bir potansiyele sahip. Çünkü hem şehir kalabalık, hem imkanlar çok fazla hem de hem kadınlar da hem de erkeklerde en süt düzey ligde mücadele eden iki takıma sahip Bursa şehri.

Bursa Hentbolunda Yetenek Avcılığı ve Gelişim Programları

Bursa Hentbol Topluluğu özellikle sosyal medyanın da gücünün kullanarak tek çatı altında birleşmeyi ve genç yetenekleri geliştirmenin yanında çok daha küçük yaştaki potansiyelleri fark ederek hentbola kazandırmayı amaçlıyor. Benzer bir atılım seneler önce voleybolda yapılmıştı ve bugün o atılımın meyvelerini yiyoruz voleyboldaki muazzam başarılar ile. Bir benzerini şimdi bir diğer salon sporu olan hentbolda başarmak istiyor Türkiye ve Bursa şehri bu işin öncüsü olmaya kararlı.