Bursaspor Basketbol Takım Tarihi ve Kuruluşu

Bursaspor basketbol takımı, kurulalı kısa süre olmasına rağmen güzel işler yapmıştır. Taraftar sayısı da bir hayli fazladır. Altyapısı çok iyi olmakla beraber şehrin diğer kulübü Tofaş’tan herhangi bir eksiği yoktur. Türkiye’nin en popüler ve kalabalık şehirlerinden birisi olan Bursa, spora sevdalı insanları bünyesinde bulundurur. Şehirde ülkenin farklı yerlerinden gelmiş insanlar vardır. Bilhassa göçmen vatandaşların burada yer alması ciddi bir avantajdır. Fiziksel üstünlükleri ile dikkat çeken bu insanlar sayesinde Bursa’dan çok sayıda basketbolcu ve voleybolcu çıkmıştır.

Bursa kulüpleri denildiği zaman akla doğal olarak Bursaspor gelir. İnsanlar, Bursaspor’un sadece futbol takımı olduğunu düşünürler. Ancak, yeşil beyazlı kulübün bir de başarıları ile dikkat çeken basketbol takımı mevcuttur. Bursaspor basketbol takımı, kurulalı kısa süre olmasına rağmen güzel işler yapmıştır. Taraftar sayısı da bir hayli fazladır. Altyapısı çok iyi olmakla beraber şehrin diğer kulübü Tofaş’tan herhangi bir eksiği yoktur.

Bursaspor Basketbol Başarılar ve Kupa Kazanımları

Bursaspor basketbol takımı, 2014 – 2015 sezonunun başında kurulmuştur. İlk olarak, Türkiye Üçüncü Basketbol Ligi’nde mücadele etmiştir. Henüz ilk sezonunda oldukça iyi bir performans ortaya koyarak play-off etabına katılmaya hak kazanmıştır. Fakat, bir üst lige yükselmeyi başaramamıştır. 2015 – 2016 sezonu, Bursaspor basketbol takımı için oldukça iyi geçmiştir. Yeşil beyazlı takım, sezonu şampiyonluk ile tamamlamayı başarmıştır. Türkiye Basketbol Ligi ekiplerinden birisi olmuştur. Bursaspor, 2016 – 2018 sezonlarında Türkiye Basketbol Birinci Ligi’nde yer almıştır. 2018 – 2019 sezonu, yeşil beyazlı takım için çok iyi geçmiştir. Sezonu şampiyonluk ile tamamlamayı başarmıştır. Bu durum, yeşil beyazlı takımın Basketbol Süper Ligi’nde mücadele edeceği anlamına gelir.

Bursaspor basketbol takımı, 2019 – 2020 sezonuyla beraber Basketbol Süper Ligi içerisinde yer almıştır. İsmini de sponsorluk anlaşması gereği Frutti Extra Bursaspor olarak değiştirmiştir. Yakından takip edenlerin de bildiği üzere 2019 – 2020 sezonu, pandemi sebebiyle yarıda kalmıştır. Türkiye Basketbol Federasyonu, Mart ayından sonraki maçları oynatmayarak ligi olduğu gibi tescil etmiştir. Yeşil beyazlı takım, 2020 – 2021 sezonunu dokuzuncu sırada bitirmiştir. İlk sekiz içerisinde yer alamamasından mütevellit kendisini play-off dışında bulmuştur.

Avrupa’da ise EuroCup’ta yer alsa da bu organizasyondaki ömrü çok uzun olmamıştır. 2021 – 2022 sezonu, Bursaspor basketbol takımı için çok iyi geçmiştir. Normal sezonu sekizinci sırada tamamlamasından mütevellit kendisini play-off etabında bulmuştur. Ancak, çeyrek finalde ligin güçlü takımlarından Fenerbahçe’ye elenmiştir. Söz konusu sezonda EuroCup’ta final oynayarak taraftarlarını fazlasıyla memnun etmiştir. Yeşil beyazlı takımın kısa süreli tarihindeki en önemli başarısı, tahmin edilebileceği üzere 2018 – 2019 sezonunda elde edilen Türkiye Basketbol Ligi şampiyonluğudur.

Bursaspor Basketbol Önemli Oyuncular ve Efsaneler

Bursaspor basketbol, 2010’lu yıllarda kurulmuş bir takım olsa da kısa süre içerisinde ligin önemli isimlerini kadrosuna dahil etmeyi başarmıştır. Bu isimlerden birisi de Ender Arslan’dır. 13 Ocak 1983 tarihinde dünyaya gelen oyuncu, oyun kurucu pozisyonunda görev yapar. Efes Pilsen, Darüşşafaka, Türk Telekom gibi takımların yanı sıra Avrupa’da da forma giymiştir. 2019 – 2020 ve 2020 – 2021 sezonlarında Bursaspor’da oynamıştır. O dönem takım kaptanlığı görevini üstlenmiştir. Sadece iki yıl boyunca yeşil beyazlı takımda oynamış olsa da Bursaspor taraftarları için özel bir isim olmayı başarmıştır.

Birkan Batuk, Bursaspor basketbol takımının öne çıkan isimleri arasında yer alır. 30 Ocak 1990 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen oyuncu, 1.96 boyundadır. Kısa forvet pozisyonunda görev yapar. Geçmiş yıllarda milli takımda da kendisine yer bulmuştur. Hatta, 2013 yılında düzenlenen Avrupa Şampiyonası kadrosunda da yer almıştır. 1990 doğumlu oyuncu, 2020 – 2021 sezonu öncesinde bedelsiz bir şekilde Bursaspor’a transfer olmuştur. Göstermiş olduğu performans ile Bursaspor taraftarları için özel birisi olmayı başarmıştır.

Onuralp Bitim, Türk basketbolunun önemli isimleri arasında yer alır. 31 Mart 1999 tarihinde dünyaya gelen oyuncu, 1.98 boyundadır. Kısa forvet olarak görev yapar. Anadolu Efes deneyiminin ardından 2021 – 2022 ve 2022 – 2023 sezonlarında Bursaspor kadrosunda yer almıştır. Sonrasında basketbolun en üst basamağı olarak kabul edilen NBA’e dahil olmuştur.

Bursaspor Basketbol Antrenörler ve Teknik Kadro

Bursaspor basketbol, bilhassa Basketbol Süper Ligi’nde mücadele etmeye başladığı dönemden bu yana kadrosunu deneyimli ve kaliteli oyuncular ile güçlendirmiştir. Bunun yanı sıra, kulüp yönetimi, takımın başına tecrübeli antrenörleri getirmiştir. Bursaspor taraftarları için özel olan isimlerden birisi de Slovenyalı antrenör Jurij Zdovc olarak bilinir. 1966 doğumlu isim, eski bir basketbolcudur. Oyunculuk döneminde bir diğer Bursa ekibi Tofaş’ın kadrosunda yer almıştır. Antrenörlük kariyerine sıkıntılı başlasa da sonrasında güzel işler yapmayı başarmıştır. Bursaspor yönetimi de deneyimli antrenörü başarılı olacağını düşünerek takımın başına getirmiştir.

Bursaspor basketbol, antrenörün yanı sıra teknik ekipteki isimlere de çok önem verir. Her sezon kadroda en az iki antrenör yer alır. Bursaspor taraftarları tarafından en sevilen isimlerden birisi Erden Eryüz’dür. 1 Mart 1980 tarihinde dünyaya gelen 1.88 boyundaki isim, eski bir basketbolcudur. 2017 – 2018 sezonunun sonunda basketbolu bırakmıştır. Sonrasında antrenörlüğe başlamıştır. O da Bursaspor’da yardımcı antrenör olarak görev yapmış bir isimdir. Erden Eryüz’ün yanı sıra Serhan Kavut da Bursaspor antrenörü olarak adından bahsettiren isimlerden birisidir. Eski basketbolcu olan isim, tecrübesiyle güzel işler yapmayı hedeflemiştir.

Bursaspor Basketbol Genç Oyuncu Gelişimi ve Altyapı

Bursaspor, zannedildiği gibi yüksek bir transfer bütçesine sahip değildir. Yönetim, her ne kadar takıma katkı sağlayacak isimleri kadroya katmaya çalışsa da altyapıya da gereken önemi verir. Şehirdeki yetenekli ve başarılı gençlerin keşfedilmesi adına çaba gösterilir. Bu isimler, Bursaspor akademi içerisinde yer almayı başardıkları takdirde bir nevi geleceklerini de kurtarmış olurlar. Oyunculara altyapıda her açıdan çok iyi bir eğitim sunulur.

Taraftarlar ve Taraftar Kültürü

Bursaspor taraftarlarının popülerliği ülke sınırlarını çoktan aşmıştır. Türkiye’nin en ateşli taraftar topluluklarının başında gelen Teksas’a sahip olan yeşil beyazlı takım, maçlarda büyük bir destek ile karşı karşıya kalır. Taraftarlar, deplasman maçlarına da giderler.

Sosyal Sorumluluk ve Toplumla Etkileşim

Bursaspor taraftarları, sosyal sorumluluk projelerine katılırlar. Başta deprem olmak üzere doğal afetler için yardım toplarlar. Toplumla olan etkileşimleri oldukça iyidir.

Güncel Sezon Analizi ve Performans Değerlendirmesi

Bursaspor basketbol takımı, Basketbol Süper Ligi’nde mücadele eder. En önemli hedefi, ilk sekiz içerisinde yer alıp play-off’ta kendisini göstermek ve gidebildiği yere kadar gitmektir.

Tesisler ve Antrenman Koşulları

Bursaspor basketbol takımının tesisleri oldukça moderndir. Hem A takım hem de altyapı oyuncuları, son derece iyi şartlarla idman yaparlar.

Ekonomik Durum ve Sponsorluk İlişkileri

Bursaspor, sponsor bulmakta asla zorlanmaz. Takımın en önemli sponsorlarının başında Frutti Extra gelir.

Ulusal ve Uluslararası Turnuvalar

Yeşil beyazlı takım, her ne kadar 2014 – 2015 sezonunda kurulmuş olsa da kısa süre içerisinde hatrı sayılır başarılar elde etmiştir. Ulusal turnuva olarak gösterilen Türkiye Kupası’nda gidebildiği yere kadar gitmiştir. Bunun yanı sıra, uluslararası basketbol turnuvaları arasında yer alan EuroCup’ta final oynayarak ülkemize haklı bir gurur yaşatmıştır.

Bursaspor Basketbol Akademisi

Bursaspor basketbol kulübü, altyapıya çok önem verir. Yılın belirli dönemlerinde seçmeler gerçekleştirilir. 11 ila 17 yaş aralığındaki yetenekli ve uzun boylu gençlerin üzerinde durulur. Seçmeleri geçmeyi başaran gençler, kendilerini Bursaspor akademi içerisinde bulurlar. Burada oyunculara oldukça iyi bir eğitim verilir. Onların basketbol dışında eğitimlerinde de iyi noktalara gelmeleri hedeflenir.