İnegöl Belediyespor Kadın Voleybol Takımı Kuruluşu

İnegöl Belediyespor’un futbol takımı olduğu gibi voleybol takımı da mevcuttur. Bu yazımızın konusu İnegöl Belediyespor kadın voleybol takımı. Voleybol, Türkiye’de 2010’lu yıllarla beraber popüler hale gelmiş bir spordur. Bilhassa Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın elde etmiş olduğu başarılar, bu spora duyulan ilgiyi arttırmıştır. Geçmişe kıyasla daha çok çocuğun ve gencin voleybol ile ilgilendiğini söylemek mümkündür. Voleybol kulüplerinin altyapı seçmelerinin dolup taşması da bu duruma güzel bir örnektir.

Spora bir hayli meraklı olan insanların yaşadığı bir şehir olarak dikkat çeken Bursa’da futbol kadar voleybol da değer görür. Şehrin en önemli voleybol kulüplerinin başında Nilüfer Belediyespor gelir. İnegöl Belediyespor da tıpkı Nilüfer Belediyespor gibi Bursa’yı voleybolda temsil eder.

İnegöl Belediyespor Başarılar ve Şampiyonluklar

İnegöl, Bursa’nın merkez dışındaki en büyük ilçesidir. Nüfusu oldukça fazladır. Sanayi faaliyetleri gelişmiş olduğu için göç alır. Birçok insan, daha iyi yaşam koşullarına erişmek adına farklı yerlerden İnegöl’e gelmeyi tercih eder. İnegöl Belediyespor, 2010 yılında kurulmuştur. Turuncu lacivert renklere sahiptir. Hem kadın hem de erkek voleybol takımı mevcuttur. İç saha maçlarını İnegöl Alanyurt sınırları içerisinde yer alan Yunus Emre Spor Kompleksi’nde oynar.

İnegöl Belediyespor ile ilgili asla göz ardı edilmemesi gereken bir detay vardır. Kulübün erkek voleybol takımı, 2020 – 2021 sezonunda Efeler Ligi’nde yani en üst seviyede mücadele etmiştir. O sezon ligde Bursa şehrinin bir diğer temsilcisi olan Bursa Büyükşehir Belediyespor da bulunmuştur. Ancak, bu takım, söz konusu sezonun sonunda küme düşmüştür. İnegöl Belediyespor yönetimi, kulübün haklarını Bursa Büyükşehir Belediyespor’a devretmiştir. Bir başka deyişle, İnegöl Belediyespor ile Bursa Büyükşehir Belediyespor arasında isim değişikliği yaşanmıştır. İnegöl Belediyespor, söz konusu sezonun ardından yoluna ikinci lig birinci grupta devam etmektedir.

İnegöl Belediyespor kadın voleybol takımının başarıları ile ilgili güzel şeyler söylemek pek mümkün değildir. Bursa temsilcisi, kurulduğu günden bu yana en üst voleybol ligi olarak bilinen Sultanlar Ligi’nde mücadele etmeyi başaramamıştır. Kendisine Türkiye Kadınlar Voleybol İkinci Ligi’nde yer bulmuştur.

Bunun yanı sıra, takımın farklı isimlerle mücadele ettiğinden bahsetmek gerekir. 2021 – 2022 sezonunda Saloni Mobilya Orhaniye İnegöl Voleybol, 2022 – 2023 sezonunda ise Başarı Sigorta Orhaniye İnegöl Voleybol ismiyle mücadelesine devam etmiştir. İnegöl Belediyespor voleybol takımı, son olarak Ortakçı Orhaniyespor voleybol takımı ismiyle ikinci ligde kendisine yer bulmuştur. İnegöl Belediyespor taraftarları, her ne kadar isim değişikliklerine alışamasalar da takımlarını desteklemeye devam ederler. Bu konuda oldukça iyi bir performans ortaya koyarak şehirdeki diğer kulüplerin taraftarlarına örnek olurlar.

İnegöl Belediyespor Önemli Oyuncuları ve Efsaneleri

İnegöl Belediyespor voleybol takımı, oldukça mütevazi bir kadroya sahiptir. Kulübün geçmişten bu yana genellikle ikinci ligde yer alması ve en üst voleybol ligi ekiplerinden birisi olamaması, yapılan yatırımın tutarını da azaltmıştır. Bu kulüp, Bursalı iş adamlarının desteğini de alamamıştır. Mütevazi bütçesiyle bir şeyler yapmaya çalışan İnegöl Belediyespor voleybol takımının kadrosunda geçmişten beri genç oyuncular yer almıştır. Bu yüzden, takımın efsane bir oyuncusunun varlığından söz etmek mümkün değildir. Yine de genç voleybolcular, takım adına ellerinden geleni yapmayı başarmışlardır. İnegöl Belediyespor önemli oyuncuları arasında aşağıdaki isimler bulunur:

  • Tuğçe Darıcalı: 18 Şubat 1994 tarihinde dünyaya gelen oyuncu, 1.76 boyundadır. Pasör olarak görev yapar. Kariyeri boyunca genellikle alt liglerde mücadele etmiştir. Bir dönem İnegöl Belediyespor voleybol takımının kadrosunda da yer almıştır.
  • Beyza Tekeli: 20 Mayıs 1995 tarihinde dünyaya gelen oyuncu, 1.76 boyundadır. Smaçör olarak görev yapar. Kariyerinde beklediği çıkışı bir türlü yapamayan deneyimli isim, bir dönem İnegöl Belediyespor’un kadrosunda yer almıştır.
  • Cansen Örencik: 1 Haziran 1995 tarihinde doğan smaçör, 1.83 boyundadır. Her ne kadar üst seviye voleybol ligi ekipleri için yeterli bir fiziğe sahip olsa da o seviyeye gelememiştir. İnegöl Belediyespor kadın voleybol takımında forma giydiği dönemde fena olmayan işlere imza atmıştır.
  • Esra Tınığ Büken: 25 Kasım 1992 tarihinde doğan oyuncu, libero olarak görev yapar. 1.70 boyundadır. Kariyeri boyunca Trakya ve Bursa kulüplerinde forma giymiştir. İnegöl Belediyespor kadın voleybol takımında güzel bir performans ortaya koymuştur.
  • Selen Değirmencioğlu: 30 Eylül 1997 tarihinde dünyaya gelen oyuncu, 1.85 boyunda olmakla beraber smaçör olarak görev yapar. Kariyerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nde başlamıştır. Bir dönem İnegöl Belediyespor kadın voleybol takımında güzel işlere imza atmıştır.

Yukarıdakilere ek olarak, farklı oyuncular da bu takımda forma giymiştir. Ancak, takımın hem transfer hem de altyapıdan oyuncu yetiştirme konusunda Nilüfer Belediyespor kadar başarılı olamadığı aşikardır.

Antrenörler ve Teknik Ekip

İnegöl Belediyespor yönetimi, takım ile yakından ilgilenir. Alınan voleybol maç sonuçları hakkında değerlendirmeler yapılır. İşlerin yolunda gitmemesi halinde antrenör değişikliğine başvurulur. Bursa temsilcisi, tıpkı oyuncu konusunda olduğu gibi antrenör seçiminde de mütevazi davranır. Alt liglerde takım çalıştırmış, bu ortamların özelliklerini bilen, kendini geliştirmeye müsait, başarıya aç antrenörlerden yana seçim yapılır. Osman Uraner ve Yusuf Alper gibi tanınmış isimler, geçmiş yıllarda İnegöl Belediyespor da görev yapmışlardır. Bunun yanı sıra, teknik ekip, oyuncular ile ilgili detaylı çalışmalara imza atar. Voleybol antrenörleri, istatistiklere fazlasıyla önem verir. Bu veriler doğrultusunda antrenman programı hazırlanır.

Altyapı ve Yetenek Geliştirme Programları

Bursa, ağırlıklı olarak Balkan göçmeni vatandaşlarımızın yaşadığı bir şehirdir. Fiziki üstünlükleri ile dikkat çeken gençlerden yararlanmak önemli bir husustur. İnegöl Belediyespor yönetimi, yılın belirli dönemlerinde altyapı seçmeleri gerçekleştirir. 13 ila dokuz yaş aralığındaki yetenekli ve yaşıtlarına kıyasla uzun boylu gençlerin altyapıya kazandırılması amaçlanır. Bursa temsilcisi, yetenek geliştirme programları ile taraflı tarafsız herkesten övgü alır.

Taraftar Grupları ve Destek Organizasyonları

İnegöl Belediyespor, takımını her zaman ve her koşulda destekleyen vefalı bir taraftar topluluğuna sahiptir. İnegöl ilçesinde yaşayanlar, hem erkek hem de kadın takımını asla yalnız bırakmazlar. İç sahadaki maçlara büyük ilgi gösterilir. Bunun yanı sıra, İnegöl Belediyespor taraftarları, deplasman maçları için de destek organizasyonları düzenler.

Sosyal Sorumluluk Projeleri ve Toplumla Etkileşim

İnegöl Belediyespor, sosyal medya hesaplarını aktif bir şekilde kullanarak beğeni toplar. Taraftarlar ile en güzel şekilde iletişim kurulur. Bunun yanı sıra, kulüp yönetimi, sosyal sorumluluk projesi adı altında çocukları antrenmana kabul eder ve oyuncular ile tanıştırır.

Mevcut Sezon Değerlendirmesi ve Takım Performansı

Çok uzun süreden bu yana ikinci ligde mücadele eden İnegöl Belediyespor voleybol takımı, performansı ile umut vermez. Takımın bir üst lige çıkmak için daha iyi bir kadroya ihtiyacı vardır.

Antrenman Metodları ve Tesisler

Bursa temsilcisinin tesisleri yeterlidir. Teknik ekip, en yeni antrenman metotlarını kullanarak oyuncuları maça hazırlar.

Finansal Yapı ve Sponsorluk İlişkileri

İnegöl Belediyespor’un finansal gücü kısıtlıdır. Takım, bilhassa Bursa içerisinden kendisine sponsor bulmayı hedefler.

Ulusal ve Uluslararası Turnuvalarda Katılım

İnegöl Belediyespor, bugüne kadar herhangi bir uluslararası turnuvada mücadele edememiştir. Türkiye Kupası ve ikinci voleybol ligi gibi ulusal turnuvalarda yer almıştır.

Voleybol Akademisi ve Eğitim Programları

Bursa temsilcisi, oyuncuların hem voleyboldaki gelişimlerini hem de okul başarılarını takip eden bir voleybol akademisine sahiptir. Altyapıdaki oyuncular, en iyi eğitim programları ile hayata hazırlanırlar.