Nilüfer Belediyespor Kadın Voleybol Takımı Tarihi ve Kuruluşu

Yazımız sayesinde Nilüfer Belediyespor kadın voleybol takımı hakkında bilgi alabilirsiniz. Kadın voleybol ligi, her geçen gün popülerliğini arttırıyor. Bilhassa Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın elde ettiği başarılar, başta genç kızlar olmak üzere birçok kişinin voleybola merak salmasını sağlıyor. 2010’lu yıllarla beraber rekabetin arttığı organizasyonlardan birisi de Sultanlar Ligi!

Bu ligde Vakıfbank, Eczacıbaşı Dynavit ve Fenerbahçe Opet gibi güçlü takımlar yer alıyor. Bu üç takıma ek olarak, Anadolu’nun mütevazi kulüplerinin de lige heyecan kattıklarından bahsedilebilir. O takımlardan birisi de Nilüfer Belediyespor! Yazımız sayesinde Nilüfer Belediyespor kadın voleybol takımı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Nilüfer Belediyespor Başarılar ve Şampiyonluklar

Nilüfer Belediyespor, zannedildiği gibi yeni kurulmuş bir takım değildir. 1989 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren köklü bir kulüptür. Ancak, 2005 yılında Nilüfer Belediyespor ismini almıştır. Mavi, yeşil ve beyazlı renklere sahiptir. Maçlarını TVF Cengiz Göllü Voleybol Salonu’nda oynar.

Nilüfer Belediyespor kadın voleybol takımı, 2009 – 2010 sezonundan 2013 – 2014 sezonuna kadar olan dönemde Bayanlar Voleybol Birinci Ligi’nde mücadele etmiştir. 2013 – 2014 sezonunun sonunda önemli bir başarı elde ederek kendisini rekabetin en üst seviyesi olarak adlandırılan Sultanlar Ligi’nde bulmuştur. Nilüfer Belediyespor taraftarları, takımlarının bu başarısı ile gururlanmışlardır.

Nilüfer Belediyespor kadın voleybol takımı, yıllar içerisinde farklı başarılar elde etmiştir. Kupa Voley olarak da adlandırılan Türkiye Kupası’nda 2010 – 2011 sezonunda ikincilik, 2009 – 2010 sezonunda ise üçüncülük elde etmiştir. Bunun yanı sıra, voleybolun önemli turnuvaları arasında yer alan Balkan Kupası’nda 2010 – 2011 sezonunda şampiyon olmayı başarmıştır. Bursa temsilcisi, 2021 – 2022 sezonunda Türkiye’yi CEV Challenge Kupası’nda temsil etmiştir. Ancak, önemli bir başarı elde edememiştir. Bu yüzden, takımın antrenörü Dehri Can Dehrioğlu ile yollar ayrılmıştır. Söz konusu ayrılığın ardından ivme kazanan Bursa temsilcisi, Vital Heynen gibi popüler bir antrenör ile anlaşarak iddiasını ortaya koymuştur.

Nilüfer Belediyespor Önemli Oyuncuları ve Efsaneleri

Nilüfer Belediyespor voleybol takımında geçmişten bu yana birbirinden önemli isimler forma giymiştir. Bu isimlerden bazıları, Nilüfer Belediyespor taraftarları arasında efsane statüsüne erişmiştir.

Gizem Örge

26 Nisan 1993 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Ankara Eczacı Voleybol Kulübü’nde başladığı kariyerini Nilüfer Belediyespor’da devam ettirmiştir. 2009 ila 2013 yılları arasında Nilüfer Belediyespor’da oynayan başarılı libero, alt yaş milli takımları ile de önemli başarılar elde etti. Bursa temsilcisindeki performansı ile büyük kulüplerin dikkatini çekti. Yeni adresi Vakıfbank oldu. Giderken Nilüfer Belediyespor’a da bonservis kazandırdı.

Gizem Örge, Nilüfer Belediyespor’un son on yılda yetiştirmiş olduğu en önemli oyuncuların başında gelir. Filenin Sultanları, 2023 yılında hem Milletler Ligi’nde hem de Avrupa Şampiyonası’nda şampiyon olurken başarılı oyuncu da her iki turnuvanın en iyi liberosu seçilmiştir.

Kübra Akman

13 Ekim 1994 tarihinde İznik’te dünyaya gelen oyuncu, alt yaş gruplarında çok fazla dikkat çekmiştir. Ağırlıklı olarak 1994 – 1995 doğumluların oynadığı Türkiye U18 milli voleybol takımı, 2011 yılında dünya şampiyonu olmuştur. Kübra Akman da bu takımın önemli bir parçası olmayı başarmıştır. 1.98 boyundaki oyuncu, 2013 yılının Ocak ayında A milli takımda forma giymeye başlamıştır.

1994 doğumlu orta oyuncu, voleybola 2005 yılında Nilüfer Belediyespor’da başladı. Kulübün voleybol altyapı programları tarafından keşfedildi. Nilüfer voleybol akademi bünyesine katıldı. 2010 – 2011 sezonunda A takıma çıktı. Üç sezon boyunca A takımda forma giydi. Sonrasında Gizem Örge ile beraber kulübe para kazandırarak Vakıfbank’ın yolunu tuttu.

Defne Başyolcu

9 Ağustos 1996 tarihinde dünyaya gelen genç oyuncu, sporcu bir aileye sahiptir. Çok küçük yaşta voleybola başlamıştır. İlk adresi Nilüfer Belediyespor olmuştur. Altyapı performansı ile dikkat çekmiştir. U16, U17, U18 ve U20 milli takımlarında forma giymiştir. 2022 yılında bonservis bedeli karşılığında Eczacıbaşı Dynavit’e transfer olmuştur. Geleceğin yıldızlarından birisi olması beklenen 1.89 boyundaki pasör çaprazının gelişiminde Nilüfer Belediyespor’un katkısı bir hayli fazladır.

Nilüfer Belediyespor Kadın Voleybol Takımı Antrenörler ve Teknik Ekip

Nilüfer Belediyespor kadın voleybol takımı, önemli antrenörlerle çalışmıştır. Dehri Can Dehrioğlu ve Vital Heynmen gibi ismini herkesin tanıdığı antrenörler, Nilüfer Belediyespor’da görev almıştır. Kulübün hedeflerine uygun isimlerle çalıştığı aşikardır. Bursalı iş adamları, gerekli olduğu hallerde Nilüfer Belediyespor’a maddi destekte bulunur.

Nilüfer Belediyespor voleybol takımının teknik ekibi, oyuncuları geliştirmek adına elinden geleni yapar. Günde çift idman yapan oyuncuların blok, servis ve hücum istatistikleri düzenli olarak kayıtlara geçer. Ayrıca, maç sırasında da istatistiklere bakılarak oyuncu değişiklikleri yapılır.

Altyapı ve Yetenek Geliştirme Programları

Nilüfer Belediyespor, Bursa şehrinin takımıdır. Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinden birisi olan Bursa’da göçmen nüfus bir hayli fazladır. Uzun boylu gençlerin ilk adresi olmayı başaran Nilüfer Belediyespor, voleybol altyapı programları ile dikkat çeker. Mavi beyazlı kulüp, 15 ila on yaşları arasındaki yetenekli çocukları bulmak için seçmeler yapar.

Taraftar Grupları ve Destek Organizasyonları

Bursa halkı, futbola olduğu kadar diğer branşlara da meraklıdır. Şehirde basketbol ve voleybol maçları da izlenir. Nilüfer Belediyespor maçlarına gösterilen ilgi bir hayli fazladır. Takımın maçlarını oynadığı TVF Cengiz Göllü Voleybol Salonu’nun maç günleri boş olmasına pek rastlanmaz. Ayrıca, Nilüfer Belediyespor taraftarları, deplasman maçlarına da giderler.

Sosyal Sorumluluk Projeleri ve Toplumla Etkileşim

Nilüfer Belediyespor kadın voleybol takımı, sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirir. Kulübün ve taraftarların toplumsal olaylara duyarlı olduğu bilinir. Nilüfer Belediyespor taraftarları, 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan deprem için yardım toplamışlardır. Bunun yanı sıra, kulübün sosyal medya hesapları aracılığıyla destekçileri ile iletişim kurduğu bilinir.

Mevcut Sezon Değerlendirmesi ve Takım Performansı

Nilüfer Belediyesi, Sultanlar Ligi’nin önde gelen takımlarından birisidir. Kulübün sezonu ilk altı içerisinde bitirme gibi bir hedefi vardır. Zaman zaman bu hedefine ulaşamasa da hiçbir zaman düşme korkusu yaşamaz. İlk on dışına çıkmayan bir kulüptür.

Nilüfer Belediyesi, uluslararası voleybol turnuvaları açısından başarılıdır. Challenge Kupası ve Balkan Kupası’nda güzel işler yapmayı başarmıştır.

Antrenman Metotları ve Tesisler

Bursa temsilcisi, işini çok iyi yapan bir ekibe sahiptir. Rakibe göre antrenman metotları uygulanır. Bunun yanı sıra, Üçevler Spor Tesisleri, oyunculara ve teknik ekibe ev sahipliği yapar. Antrenmanlar, burada gerçekleşir.

Finansal Yapı ve Sponsorluk İlişkileri

Nilüfer Belediyespor, bugüne kadar birçok sponsorluk anlaşmasına imza atmıştır. Kulübün sağlık sponsorları arasında MedicalPark ve Medicana yer alır. Ayrıca, Bursa temsilcisine transfer konusunda maddi destek sağlayan farklı kurum ve kuruluşlar da mevcuttur.

Ulusal ve Uluslararası Turnuvalarda Katılım

Nilüfer Belediyespor, Sultanlar Ligi’ni ilk altı içerisinde bitirmeyi başardığı sezonlarda Balkan ve Challenge Kupası’na katılma hakkını kazanmıştır. 2010 – 2011 sezonunda Balkan Kupası’nda önemli bir başarı elde etmiştir.

Voleybol Akademisi ve Eğitim Programları

Nilüfer voleybol stratejileri arasında altyapının önemi bir hayli fazladır. Uzun boylu ve yetenekli gençleri voleybola kazandırmak isteyen Bursa temsilcisi, hem Bursa’da hem de diğer şehirlerde seçmeler yapar. Bulunan gençler, kulübe kazandırılır. 15 ila on yaşları arasındaki sporculara güzel bir voleybol eğitimi verilir. Ayrıca, genç sporcular, kulübün tesislerinden de yararlanabilirler.