Başakşehir’den Ülke Puanını 17,00 Katkı

Emre Belözoğlu ve takımı Başakşehir bu sezon UEFA Konferans Ligine katılma hakkı elde ederek 3 eleme geçirerek grup aşamasına kaldılar.

Başakşehir bu sezon UEFA Konferans Ligi’ ne 3 elemeyi geçerek grup aşamasına kalıp grubunu da lider olarak tamamlayarak adını son 16 takım arasına kadar yazdırma başarısı gösterdi.

UEFA Konferans Ligin’ de Başakşehir grup aşamasında güçlü rakipler arasında çıktığı 6 maçta 4 galibiyet, 1 beraberlik ve 1 mağlubiyet ile 13 puan da averaj ile lider tamamladı.

Ön eleme maçlarında ise çıktığı 6 maçta 4 galibiyet ve 2 beraberlik ile ülke puanlarını toplaya toplaya son 16 turunu kadar geldiler.

Son 16 turunda ise Belçika ekibi olan Gent ile ilk maçta 1 – 1 ikinci rövanş maçında ise 4 – 1 mağlup olunca Avrupa defterine ülke puanına kattıkları 17 puan ile tamamlamış oldular.

Başakşehir 3 Ön Eleme Maçını Da Kaybetmediler

UEFA Konferans Ligine kala bilemek için Emre Belözoğlu ile Başakşehir 3 ön eleme maçı oynamak zorundaydılar.

İlk maçında Başakşehir İsrail ekibi olan M Netanya ile eşleşti. İlk maçında kendi sahasında Başakşehir 1 – 1 beraberlik ile deplasmana İsrail ‘ e gittiler. Deplasman da rakibi M Netanya’ yı 1 – 0 ile geçerek ilk turda rakibini eledi.

İkinci ön eleme maçı ise İzlanda ekibi olan Breidablik ile eşleşti. İlk maçında deplasmanda Başakşehir 3 – 1 ‘ lik üstünlüğü ile sonuçlanırken ikinci maçta ise 3 – 0 ile rakibini turun dışına ittiler.

Son eleme maçında ise Konferans Ligine kala bilemek için Belçika ekibi olan Royal Antwerp FC’ yi geçmek zorundaydılar. Başakşehir ilk maçta kendi sahasında 1 – 1 berabere biten karşılaşma sonun da ikinci karşılaşmada Belçika ‘ da deplasmanda rakibini 3 – 1 ‘ lik skor ile geçerek adını gruplara yazdırarak Konferans Ligin’ de yoluna devam ettiler.

Konferans Ligi Grup Aşamasını Lider Tamamladı

Başakşehir grup aşamasına kaldığı UEFA Konferans Ligin’ de İtalyan devi Fiorentina, Hearts ve RFS ile eşleştiler.

Grup aşamasında güçlü rakipler arasında çıktığı 6 maçta 4 galibiyet, 1 beraberlik ve 1 mağlubiyet ile 13 puan da averaj ile Fiorentina ‘nın önünde lider tamamlayarak adını son 16 tur yazdırmış oldular.

Tek mağlubiyet ile tamamladıkları grup aşamasını Başakşehir son 16 turunda ise Belçika ekibi olan Gent ile eşleşerek aslında tam istediği bir kurayı da çekmiş oldular.

Belçika ekibi ile ilk maçında Başakşehir deplasmanda gollü 1 – 1 ‘Lik beraberlik ile İstanbul’ a dönerken turu geçeceğinden emindik.

İkinci karşılaşmada Gent ekibinin hesaba katılmayan genç golcüsü G. Orban peş peşe attığı 3 gol ile Başakşehir ‘i dakikalar içinde kupanın dışına attı.

Başakşehir  4 – 1 ‘ lik mağlubiyet sonrasında Avurpa’ ya veda ederken ülke puanına ise 17 katkı sağlaya bildiler.