Bursaspor Efsanesinin Heykeli Açıldı

Bursaspor’da efsaneleşmiş isimlerden biri olan Pablo Marin Batala’nın heykel açılışı tamamlandı. Özlüce İbrahim Yazıcı Tesisleri’nde gerçekleştirilen törene katılan Arjantinli futbolcu, böylesine büyük bir eseri hak ettiğini düşünmediğini fakat bu jestten dolayı gurur duyduğunu belirtti.

1.200 Kilo Paslanmaz Çelik Heykel

TFF 1. Lig takımlarından biri olan Bursaspor, Süper Lig şampiyonluğunda büyük pay sahibi olan ve Bursaspor efsaneleri arasına girmeyi başaran Arjantinli futbolcu Pablo Martin Batalla’nın kulüp tesisi önünde heykelini açtı.

Bursaspor Kulübü’nün eski yöneticisi olan Avukat Hakan Dinçtürk’ün projesini üstlendiği sanatçı Rıdvan Sevim ve endüstriyel tasarımcı Oktay Türkoğlu’nun çalışmaları ile yapılan Batalla heykeli, Özlüce İbrahim Yazıcı Tesisleri’nin ana girişinde yer alıyor. Kulübün kuruluş yılına atfen 1962 parça olarak tasarlanan Batalla heykeli bin 200 kilogram paslanmaz çelikten oluşuyor.

Bu Bir Vefa Projesi

Arjantinli yıldızın birebir ölçülerinden yapılan heykel 1.70 boyuna sahip. Yüzlerce taraftarın katıldığı açılış organizasyonunda Bursapsor Başkanı Erkan Kamat, teknik direktör Mustafa Er, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Süleyman Çelik ve Nilüfer Belediye Başkan Vekili Remzi Çınar katıldı. Hakan Dinçtürk konuşmasında bunun bir vefa projesi olduğunu söyledi.

Heykelin nereye konulacağına dair zorluk çektiklerini söyleyen Dintürk n son karar kılınan yerin tesisin ana giriş kapısı olduğunu belirtti. Öncelikli olarak heykelin bulunduğu yerin nedenini futbolcuların tesise girerken profesyonellik, aidiyet ve karakter gösteren bir futbolcuyu görmelerini istediği olduğunu belirtti. Diğer yandan İbrahim Yazıcı ismi ve BAtalla isminin aynı karede görülmesini istediklerini söyledi.

Bursaspor takımı teknik direktörü Mustafa Er ise, oyuncunun Bursapsor’dan başka bir yerde oynanan dediğini hatırlatarak kendisinin özel ve karakterli bir oyuncu olduğunu belirtti. Bursaspor’da çok önemli görevler alacağını ve kendisi ile çok ciddi bir dostluğunun olduğunu söyledi. Heykelin yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Süleyman Çelik ise, Bursaspor’u Süper Lig’de şampiyonluğa taşıyan önemli isimlerden biri olan Batalla’nın heykelinin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ettiğini belirtti. Aynı şekilde Nilüfer Belediye Başkan Vekili Remzi Çınar’da emeği geçen herkese ve takıma katkılarından dolayı Batalla’ya teşekkürlerini iletti. Daha sonra herkesin heykeli dikilmiyor dedi.