Bursaspor’un Yerli Kaleci İstikrarı

Spor Toto 1. Lig ekiplerinden Bursaspor’un bu sezon ve hatta son sezonlarda öne çıkan bir istatiğine göre yeşil beyazlı takımın kalesinde hep genç ve yerli isimler yer alıyor. Bursaspor’un kalesine en son yabancı oyuncu olarak 2013 – 2014 sezonunda Sebastian Frey korumuştu.

O tarihten bu yana yani son 7 sezonda yeşil beyazlı takımın kalesinde yerli ve genç file bekçileri yer alıyor. Bursaspor’un kalesinde görev yapan bu isimler yeşil beyazlı takımın altyapısında yetişiyor ve daha sonra sadece Bursaspor’da değil diğer kulüplerde de forma şansı buluyorlar.

Bu Sezon Kaleyi Koruyan Yerli Eldivenler

Spor Toto 1. Lig’in 2020 – 2021 sezonunda da Bursaspor, yerli kaleci geleneğine bozmadan devam etti. Yeşil beyazlı takımın bu sezonki kadrosunda Ataberk Dadakdeniz, Deniz Aydın ve Canberk Yurdakul gibi yerli kaleciler yer alıyor.

Bu kalecilerden 21 yaşındaki Ataberk Dadakdeniz, bu sezon Bursaspor’un kalesinde 22 maçta görev aldı. Bir diğer yerli kaleci 20 yaşındaki Deniz Aydın ise 8 maçta kaleyi korudu. Son olarak 19 yaşındaki Canber Yurdakul ise yeşil beyazlı takımın 4 maçında görev şansı yakaladı.

Bursaspor’un Yerli Kalecilerinin Maç Sayıları

Spor Toto 1. Lig ekiplerinden Bursaspor’un son yıllarda altyapılardan yetiştirdiği ve kalesini emanet ettiği file bekçilerinin oynadıkları maç sayıları sıralandı. Bu sıralamaya göre yeşil beyazlı takımın son yıllarda kalesini en fazla koruyan eldiven son 3 sezondur Fenerbahçe forması giyen Harun Tekin oldu. Harun Tekin, 152 maç ile Bursaspor’un kalesini son yıllarda en fazla koruyan kaleci oldu.

Harun Tekin’in ardından 33 maç ile Bursaspor’un kalesinde görev yapan isim Çağlar Şahin Akbaba oldu. Ardından şimdilerde Medipol Başakşehir forması giyen Mert Günok oldu. Mert Günok’ta Bursaspor’un kalesini 30 maçta korudu. Ardından 28 maç ile Okan Kocuk yer aldı.

Okan Gocuk hemen ardından 27 maç ile bu sezon kalesini emanet ettiği Ataber Dadakdeniz yer aldı. Sıralamanın geri kalanında ise 19 maç ile Muhammed Şengezer, 8 maç ile Deniz Aydın, 4 maç ile Canberk Yurdakul ve 1’er maç ile Onurcan Piri ve Emrullah Şalk yeşil beyazlı takımın kalesini koruyan yerli kaleciler oldular.