Bursaspor Altyapısından Yetişen Yıldız Futbolcular Kimlerdir

Bursa; Türkiye’nin en önemli sanayi şehirlerinin başında gelir. Ülke ekonomisi açısından hayati önem taşır. Binlerce insana iş imkanı sunan bir şehirdir. Şehirdeki Balkan göçmeni nüfusunun bir hayli fazla olduğunu söylemek gerekir. Bursa; aynı zamanda spora meraklı insanların yaşadığı bir şehir olarak dikkat çeker. Bu yüzden, geçmişten bu yana Bursaspor altyapısından önemli isimler kendisine Türk futbolunda yer bulmuştur. Gelin, bu isimlere ve başardıklarına yakından bakalım!

Okan Yılmaz Süper Lig’de İki Defa Gol Kralı Olmayı Başarmıştı

16 Mayıs 1978 tarihinde Bursa’da dünyaya gelen Okan Yılmaz; futbola İnegölspor altyapısında başladı. Ardından, Bursaspor altyapısına transfer oldu. Kısa sürede A takıma yükseldi. 1.78 boyundaki oyuncu; Türk futbolunun 2000’li yıllarına damga vuran bir isim oldu. 2000 – 2001 sezonunda Süper Lig’de attığı 23 gol ile krallık sevincini yaşadı. Bunun yanı sıra, 2002 – 2003 sezonunda bu defa 24 gol atarak bir kez daha gol kralı oldu. Süper Lig tarihi boyunca krallık sevincini birden çok kez yaşayan futbolcular arasına girdi. Ancak, Okan Yılmaz’ın futbol hayatının ilerleyen dönemlerinde söz konusu başarıları tekrarlayamadığını söylemek gerekir.

Sercan Yıldırım Çok Konuşulan Bir İsim Oldu

5 Nisan 1990 tarihinde Bursa’da dünyaya gelen oyuncu; futbola 2000 yılında henüz 10 yaşındayken Bursaspor altyapısına katılarak başladı. 2007 yılında A takıma çıkarak fark yaratmaya başladı. Genç yaşına rağmen Süper Lig’de attığı goller ile fark yarattı. Henüz 17 yaşında olduğu dönemde adı Manchester United ile anıldı. 2011 – 2012 sezonunun başında Galatasaray’a transfer olan oyuncu; İstanbul’da dikiş tutturamadı. Gece hayatı başta olmak üzere farklı etkenler dolayısıyla iyi başladığı futbol kariyerini kötü bitirdi.

Sercan Yıldırım; Bursaspor kariyeri boyunca toplam 177 maça çıktı. Söz konusu maçlarda 38 gol atıp 17 asist yaptı. Galatasaray’da ise 26 maçta beş gol atıp beş asist yapabildi.

Serdar Aziz Bursaspor Altyapısından Yetişen Bir Diğer İsim Oldu

23 Ekim 1990 tarihinde Bursa’da dünyaya gelen Serdar Aziz; futbola Bursa Güven takımında başladı. Ardından, 2002 yılının Ocak ayında Bursaspor altyapısına transfer oldu. 2008 – 2009 sezonunun başında A takıma yükseldi. Yeşil beyazlı takımın formasını toplam 171 maçta giydi. Bu maçlarda 11 gol atıp altı asist yapabildi.

Serdar Aziz; 2016 – 2017 sezonunun başında 4 milyon 500 bin Euro karşılığında Bursaspor’dan Galatasaray’a transfer oldu. Sarı kırmızılı takım ile bir lig şampiyonluğu yaşadı. 2019 yılının Ocak ayında Fenerbahçe tarafından transfer edildi.

Bursaspor Ozan Tufan ve Enes Ünal’ı Türk Futboluna Kazandırdı

Bursaspor; yukarıdaki isimlerin yanı sıra güncel tarih itibariyle milli takımda da forma giyen Enes Ünal ve Ozan Tufan’ı da Türk futboluna kazandırdı. Her iki oyuncunun da Bursaspor altyapısı ürünü olduklarını ifade edebiliriz.