Bursaspor FK Fikrine Teksas Engeli

Spor Toto 1. Lig’de düşme kalma mücadelesi veren Bursaspor, son dönemde saha içinden ziyade saha dışındaki olaylarla gündeme geliyor.

Ocak transfer döneminde, geçmiş dönem borçlarını ve anlaşmalardan dolayı müeyyideleri yerine getirmediği için transfer tahtası kapalı olan takımda taraftarlar, bu sıkıntının çözülmesini bekliyorlardı.

Takımın başına Spor Toto Süper Lig’de de tecrübesi bulunan Tamer Tuna’yı getiren Yeşil Beyazlılar, ligin ikinci yarısında ayağa kalkmayı hedefliyorlardı.

Bu hedef doğrultusunda tüm taraftarların Bursaspor Yönetim Kurulu’ndan beklentileri vardı. Bu beklentiler elbette takımını her mecrada destekleyen taraftarların kendileri için değil kulüp için istediği şeylerdi. Zira Türkiye’nin beşinci şampiyonu olma onurunu formasında taşıyan Yeşil Beyazlılar’ın düştüğü bu durum en çok taraftarları kahrediyor.

Ancak beklentilerin gerçekleşmesi bir yana Ocak transfer dönemi daha büyük krizlerle geldi.

Bursaspor Transfer Kriziyle Çalkalandı

bursaspor

Yeşil Beyazlılar’da krizlerin başlangıç noktası 3 oyuncunun Trabzonspor’a gönderilmesiyle patlak verdi. Camianın ve taraftarların bir kesimi hali hazırda yönetim kuruluna zaten tepkiliydiler. Ancak Batuhan Kör, Taha Altıkardeş ve Kerem Şen’in Trabzonspor’a 30 milyon liraya satılması sonrası adeta kıyamet koptu.

3 oyuncunun değerinin çok daha fazla olduğunu düşünen bazı kesimler yönetim kuruluna ve özellikle anlaşmaya imza atan yöneticiye büyük tepki gösterdiler. Bunun karşısında önce bu tepkileri göğüslemeye çalışan Bursaspor İkinci Başkanı Emin Adanur, ardından istifasını verdi.

Bu istifa tepkileri azaltacağı yerde daha da arttırdı. Zira taraftar bu sefer, hali hazırda istifa edecek bir yöneticinin neden bu anlaşmayı imzaladığını sorguladılar.

Ancak hiçbiri Eski İkinci Başkan Emin Adanur’un söylediği iddia edilen sözler kadar şok edici değildi. İddialara göre Emin Adanur, Trabzonspor ile yapılan anlaşmadan doğan çeklerin kendisinde olduğunu söyledi.

Kulüpten kişisel alacaklarına karşın çeklere el koyduğunu söyleyen Adanur, taraftarların kendisine olan tepkisini kat be kat arttırdı.

Teksas Bursaspor FK Fikrine Karşı

Türkiye’nin beşinci şampiyon apoletiyle, geçmiş dönem başarılarıyla şanlı bir tarihe sahip olan Yeşil Beyazlılar, ne yazık ki gelinen noktada tam bir çıkmaza girmiş durumda.

Yeşil Beyazlılar’ın bu çıkmazdan çıkmak için çareler aradığı bir dönemde, İkinci Başkan’ın istifasının ardından Olağanüstü Kongre kararı alındı.

Bursaspor Olağanüstü Kongre’sinde bir çıkış yolu arayan üyeler arasında, taraftarın tepkisini çeken bir öneri oldu.

Buna göre kulübün hali hazırdaki borçlarıyla daha fazla devam edemeyeceğini düşünen üyelerden bazıları, Bursaspor’un tüm futbol faaliyetlerini yeni açılacak bir kulübe aktarılmasını önerdi.

Bursaspor FK başlığıyla değerlendirilen bu öneri, Yeşil Beyazlılar’ın en büyük taraftar grubu olan Teksas’ın büyük tepkisini çekti.

Teksas, yayımladığı bildiride böyle bir fikrin kabul edilemez olduğunu belirterek, Bursaspor’un markalaşmış köklü kimliğini terk etmesinin söz konusu dahi olmadığını ifade etti. Böylece taraftarın bu konu hakkındaki yoğun tepkisi de kamuoyu ile paylaşılmış oldu.

Bursaspor’da bu fikir şimdilik taraftardan dönmüş gibi gözüküyor. Ancak yine de kulüp bu borç batağından çıkacak bir yol bulamazsa ne yazık ki Türkiye’nin en köklü camialarından birini daha zor günler bekliyor.